Drugie wcielenie pałacu Wnętrza Pałacu Chojnata (fot. archiwum)
Chojnata

Drugie wcielenie pałacu

15kwietnia2013

Leżący w połowie drogi między Warszawą 
a Łodzią Pałac Chojnata to pierwsze 
miejsce w Polsce, w którym zaczął działać Butik Spa. Jego koncept został stworzony wspólnie z produkującą luksusowe kosmetyki firmą Dermika. Polega na tym, 
że wszystkie zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne i masaże wykonywane są bezpośrednio w pokoju gości.

Polecane wideo

Kiedy Krzysztof Malarecki kupował w 1995 roku pałac wraz z otaczającym go parkiem, to przez dach budynku po każdym deszczu lała się woda. Prowadzące na piętro drewniane schody były z kolei tak przegniłe, że wszyscy bali się po nich chodzić. W pustych wnętrzach hulał wpadający przez powybijane szyby wiatr.

Malarecki, mieszkający na stałe w Kalifornii, nie spieszył się z remontem. Chciał go zrobić dobrze i chciał zrobić go tak, by pałac wyglądał jak wówczas, gdy został wzniesiony – mniej więcej w połowie XIX wieku. Było to o tyle trudne, że nie zachowała się żadna dokumentacja pałacu i mało kto wiedział, jak wyglądały jego oryginalne wnętrza.

Po II wojnie światowej (przez lata w budynku była szkoła) wszystko co stare zostało zniszczone albo przepadło. Wszystko z wyjątkiem jednej ściany tuż przy schodach prowadzących na piętro.

Okazało się, że pokryta ona jest drewnem z mazerunkiem mającym udawać drewno dębowe. Choć tak naprawdę jest to drewno sosnowe. Gdy w czasie remontu zostało to odkryte, zdecydowano się w taki sam sposób odrestaurować całość boazerii pokrywającej ściany klatki schodowej.

I teraz nawet specjalistom trudno to zauważyć. Natomiast to, co się udało zachować, to neorenesansowy wygląd zewnętrzny pałacu. Dzisiaj wygląda on tak, jak wyglądał w XIX wieku. Co zresztą zostało docenione przez konserwatora zabytków. 

Przez ostatnie cztery lata Pałac Chojnata funkcjonował jako hotel. Właściciel miał jednak poczucie, że sama panująca tu atmosfera to dzisiaj już za mało, by przyciągnąć gości. Trzeba było znaleźć coś, czym Pałac będzie się wyróżniał. I wtedy pojawił się pomysł Butik Spa.

Oczywiście z początku nie było ani nazwy, ani dokładnie nie wiadomo, na czym cała koncepcja ma polegać. 
Z czasem, gdy do projektu dołączyła marka kosmetyków Dermika, pomysł zaczął się krystalizować. Stało się jasne, że w ofercie znajdą się masaże, zabiegi kosmetyczne 
i pielęgnacyjne.

Wiadome też było, że będą się one odbywać bądź to w pokoju gości, bądź wręcz na świeżym powietrzu – w parku, na balkonie. Wiedziano bowiem, że z powodu zabytkowego charakteru pałacu i parku dobudowanie dodatkowego budynku, w którym mieściłoby się spa, nie wchodzi w rachubę.

– Wyraz spa tłumaczy się jako sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. U nas jest, jak mówimy, sanus per atmosphere, czyli zdrowy dzięki otoczeniu – mówi Ewa Duczek-Domańska, autorka pomysłu Butik Spa.

Jak to wygląda w praktyce? Mniej więcej kwadrans przed umówioną godziną do pokoju przychodzi terapeuta. Ma ze sobą zestaw niezbędnych do wykonania zabiegu czy masażu kosmetyków, zapala świece, zasłania okna, włącza łagodną muzykę, tworzy atmosferę.

Rozkłada i ścieli specjalne przenośne łóżko. W czasie zabiegu przez cały czas, godzinę lub dłużej, kosmetyczka czy masażysta jest 
w pokoju. Gdy potrzeba, wykonuje drobne dodatkowe zabiegi tak, by gość miał poczucie całkowicie wykorzystanego czasu.    

W ofercie Butik Spa są przede wszystkim masaże oraz zabiegi na twarz i ciało. Mają być przede wszystkim przyjemnością. Mają relaksować ciało i odżywiać skórę. Wszystkie zostały dobrane tak, by nuty zapachowe kosmetyków Dermiki pasowały do pałacowych wnętrz.

Muszą to więc być zapachy lekkie, owocowe, kwiatowe, które nie będą potem gości w pokoju drażnić. W ofercie 
nie ma na przykład w ogóle alg morskich, bo ich zapach jest zbyt mocny i charakterystyczny.

Po kilku miesiącach działalności Butik Spa widać, że bardzo popularne są zabiegi nawilżające skórę twarzy (także dla mężczyzn), przeciwzmarszczkowe dla cery dojrzałej czy takie jak Ekspresowe SOS – gdy potrzebny jest szybki efekt wygładzenia 
i maksymalnej regeneracji skóry.

Ostatnio coraz bardziej popularny staje się także zabieg pielęgnacyjny twarzy na bazie złota. Podczas niego na twarz nakłada się płatki 24-karatowego złota, które, o czym nie każdy wie, ma właściwości odmładzające. Popularne są też masaże, w tym te wykonywane po zmroku, późnym wieczorem przy świetle zapalonych świec.

Jak wspomina Ewa Duczek-Domańska, wybór Dermiki był dla niej wyborem oczywistym. – Ponieważ pomysł był zupełnie nowy, to oczywiście na samym początku musiałam do niego mocno przekonywać – mówi. – Ale szybko okazało się, że taka idea spa wszystkim odpowiada – dodaje.

Co istotne, z Butik Spa w Pałacu Chojnata można korzystać, nie wykupując noclegu. 
W takim przypadku ma się do własnej dyspozycji przez kilka godzin pokój, w którym można się odpowiednio przygotować i gdzie można po zabiegu zostać, odprężyć się, napić herbaty czy koktajlu.

Przecież każdy zabieg jest w jakimś stopniu rytuałem i nie ogranicza się wyłącznie do masażu czy zabiegu pielęgnacyjnego. Ważne jest także to, by wszystko działo się w spokojnym, niespiesznym tempie 
i rytmie.

W Pałacu Chojnata cieszą się, że wraz z Dermiką udało im się znaleźć na rynku niszę, którą wspólnie zaczynają wypełniać. Dzięki temu pomysłowi Pałac nie dość, że odrodził się w pięknej formie, to teraz jeszcze znalazł nową, współczesną funkcję.

Galeria - 3 zdjęcia

Najnowsze

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.

 • Kluski śląskie – prosty przepis i znakomite dodatki!

  Kluski śląskie – prosty przepis i znakomite dodatki!

  Kluski śląskie to danie uniwersalne, które smakuje wybornie zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko.

 • Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Tanie podróżowanie naprawdę istnieje. Zobacz, na czym polega jego istota.

Polecamy