Ach, te kaczki! Pensjonat doczekał się własnego logo, zaprojektowanego przez jednego z gości (fot. Marian Sadkowski)
Mazury

Ach, te kaczki!

21sierpnia2015

Kaczki nie tylko zawładnęły pensjonatem Osada Dzika Kaczka, ale wskoczyły też na etykietki wytwarzanych na miejscu przetworów: nalewek, rydzów w occie, jagodowych lub malinowych konfitur czy chrzanu ze skórką pomarańczy.

(fot.: Marian Sadkowski)

„Ta kaczka jest najbardziej oryginalna. Proszę zobaczyć – zachęca Agnieszka Poleszczuk. – Można rozłożyć ją na pół i będzie służyć jako naczynie na orzeszki czy pestki. Dotarła
do nas aż z Barbadosu. A tu: kaczka-miska.
Z drutu, w stylu art déco. Ta na parapecie okazała się gęsią, a tę zrobiła ośmioletnia Ala na zajęciach garncarskich.

 

No, jest tych ptaków trochę, ale to już niemal tradycja, że gdy któryś z gości wraca, przywozi nam coś nowego”. Agnieszka rozgląda się dokoła – jedne kaczki stoją, inne leżą i śpią; są drewniane, kamienne, metalowe. Gdy przed niemal dziesięciu laty wraz z mężem Markiem zaczynała prowadzić pensjonat w Faszczach, kilka kilometrów
na północ od Mikołajek, nie była pewna,
jak go nazwać.

 

„Pewnej wiosennej niedzieli wracałam znad jeziora z przyjaciółką i opowiedziałam jej
o naszych wątpliwościach. A ona na to: Jak to nie wiesz? Spójrz dokoła! Przecież
tu pełno jest dzikich kaczek! Wszystko stało się jasne. I taką nazwę wybraliśmy”. Kaczki wypatrzyć jest łatwo, podobnie jak objechać największe polskie jezioro na rowerze.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

 

Trasa wokół Śniardw ma niemal 80 kilometrów, ale da się ją pokonać w jeden dzień.
Po takiej wyprawie dobrze jest odpocząć na plaży nad leżącym w pobliżu Dzikiej Kaczki jeziorze Głębokim. Poopalać się, popływać kajakiem. Albo nabrać sił, zajadając się przysmakami z kuchni pensjonatu. Króluje tu filozofia slow foodu.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

Polecane wideo

 

Menu ustala się z dnia na dzień, ale niemal zawsze można się spodziewać pierogów, gołąbków, ryb, jagnięciny; no i czasami pojawia się rarytas: ślimaki w maśle. Warto
do Kaczki przyjechać na pogawędki przy wspólnym stole.

 

Osada Dzika Kaczka
Faszcze 28
11-730 Mikołajki
Dwójka ze śniadaniem 240 zł
www.dzikakaczka.com

Innym wartym odwiedzenia miejscem na Mazurach jest Folwark Łękuk.

 

Najnowsze

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.