Którędy na sabat? Każdy domek to około 30 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie na piętrze, łazienka i pokój dzienny z aneksem kuchennym na parterze. A wokół domku – malwy, słoneczniki, trochę też i zwykłych chwastów (fot.: Marian Sadkowski)
Nocleg w Górach Świętokrzyskich

Którędy na sabat?

23listopada2015

Wilkowa Chata to tak naprawdę trzy domki położone w Wilkowie niedaleko Świętej Katarzyny. I blisko początku szlaku na Łysicę.

Tabliczka przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Świętej Katarzynie szczerze oznajmia: „Łysica, czerwony szlak – godzina marszu”. „Eeee, pestka, w rzeczywistości będzie mniej, w końcu co to za góra?” – myśli sobie rozochocony turysta. Wokół szumi Puszcza Jodłowa, ścieżka zagłębia się w las i na samym początku zmienia się w drewnianą kładkę ułożoną nad ziemią. Idzie się równo i przyjemnie.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

 

„Jak tak ma wyglądać zdobywanie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, na którym czarownice rozniecały wielki ogień i siadały do uczty, to nie będzie czego wspominać” – przelatuje przez głowę. Zwłaszcza że najwyższy szczyt w tym wypadku oznacza zaledwie 612 metrów n.p.m. Nic nie wskazuje, że zaraz zaczną się problemy. W końcu czy złośliwe wiedźmy mogły wybrać na sabat miejsce wygodne i łatwo dostępne? Wertepy (i zadyszka) dają się we znaki.

 

Trzeba skakać po kamieniach niczym kozica – o ile droga w górę jest niewygodna, to zejście, zwłaszcza po deszczu, bywa trudne. Jak te czarownice mogły tutaj tańcować? A podobno hulały w długim korowodzie w objęciach biesów. I choć prawie każdy dociera na Łysicę, nie wszyscy decydują się na kolejne dwie i pół godziny marszu. Tyle potrzeba, by dotrzeć na Łysą Górę, na której ponoć regularnie odbywały się sabaty.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

Polecane wideo

 

Nie lepiej było zostać w ogrodzie i siąść na tarasie jednego z trzech komfortowo wyposażonych domków tworzących Wilkową Chatę w niedalekim Wilkowie? Puścić dzieci, by pobawiły się na placu zabaw w ogrodzie? Poudawały ptaki w domku zawieszonym na drzewie? Samemu w tym czasie popatrzeć na ciągnące się przed oczyma zalesione góry? Taki widok pozwala odpocząć. Zawsze. Zwłaszcza
gdy nie widać czarownic.


Wilkowa Chata
ul. Łysogórska 15, Wilków,

26-010 Bodzentyn
3 domki dla maks. 6 osób każdy
od 35 do 50 zł od osoby za dobę
www.wilkowachata-wilkow.noclegiw.pl

 

Najnowsze

 • Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Tanie podróżowanie naprawdę istnieje. Zobacz, na czym polega jego istota.

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.

 • Operacja LOT 2

  Operacja LOT 2

  Nowa seria najbardziej odlotowej produkcji Discovery Channel. Premiera: środa, 11 października, godz. 22:00 na Discovery Channel.

Polecamy

 • 5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  Większość Polaków wyjeżdża na urlop latem. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość i są zmuszeni planować odpoczynek jesienią. Urlop o tej porze roku ma jednak zalety jak chociażby niższe ceny. Dokąd jednak warto wybrać się jesienią na odpoczynek?