Którędy na sabat? Każdy domek to około 30 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie na piętrze, łazienka i pokój dzienny z aneksem kuchennym na parterze. A wokół domku – malwy, słoneczniki, trochę też i zwykłych chwastów (fot.: Marian Sadkowski)
Nocleg w Górach Świętokrzyskich

Którędy na sabat?

23listopada2015

Wilkowa Chata to tak naprawdę trzy domki położone w Wilkowie niedaleko Świętej Katarzyny. I blisko początku szlaku na Łysicę.

Tabliczka przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Świętej Katarzynie szczerze oznajmia: „Łysica, czerwony szlak – godzina marszu”. „Eeee, pestka, w rzeczywistości będzie mniej, w końcu co to za góra?” – myśli sobie rozochocony turysta. Wokół szumi Puszcza Jodłowa, ścieżka zagłębia się w las i na samym początku zmienia się w drewnianą kładkę ułożoną nad ziemią. Idzie się równo i przyjemnie.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

 

„Jak tak ma wyglądać zdobywanie najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, na którym czarownice rozniecały wielki ogień i siadały do uczty, to nie będzie czego wspominać” – przelatuje przez głowę. Zwłaszcza że najwyższy szczyt w tym wypadku oznacza zaledwie 612 metrów n.p.m. Nic nie wskazuje, że zaraz zaczną się problemy. W końcu czy złośliwe wiedźmy mogły wybrać na sabat miejsce wygodne i łatwo dostępne? Wertepy (i zadyszka) dają się we znaki.

 

Trzeba skakać po kamieniach niczym kozica – o ile droga w górę jest niewygodna, to zejście, zwłaszcza po deszczu, bywa trudne. Jak te czarownice mogły tutaj tańcować? A podobno hulały w długim korowodzie w objęciach biesów. I choć prawie każdy dociera na Łysicę, nie wszyscy decydują się na kolejne dwie i pół godziny marszu. Tyle potrzeba, by dotrzeć na Łysą Górę, na której ponoć regularnie odbywały się sabaty.

 

(fot.: Marian Sadkowski)

Polecane wideo

 

Nie lepiej było zostać w ogrodzie i siąść na tarasie jednego z trzech komfortowo wyposażonych domków tworzących Wilkową Chatę w niedalekim Wilkowie? Puścić dzieci, by pobawiły się na placu zabaw w ogrodzie? Poudawały ptaki w domku zawieszonym na drzewie? Samemu w tym czasie popatrzeć na ciągnące się przed oczyma zalesione góry? Taki widok pozwala odpocząć. Zawsze. Zwłaszcza
gdy nie widać czarownic.


Wilkowa Chata
ul. Łysogórska 15, Wilków,

26-010 Bodzentyn
3 domki dla maks. 6 osób każdy
od 35 do 50 zł od osoby za dobę
www.wilkowachata-wilkow.noclegiw.pl

 

Najnowsze

 • Wakacje w słonecznej Grecji

  Wakacje w słonecznej Grecji

  Grecja nazywana jest kolebką europejskiej cywilizacji. To tu narodził się teatr, tu narodziła się filozofia i tu z morskiej piany wyszła Afrodyta. Mówi się też, że to tu mieści się pępek świata. Gracja kusi wspaniałymi krajobrazami, turkusowym morzem, malowniczymi wyspami i bogatą kulturą. Jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.

 • Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

  Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

  Coraz więcej osób planujących zimowy wyjazd dostrzega nie tylko korzyści związane z wypoczynkiem poza domem, ale również realne zagrożenia. Jakie ubezpieczenie powinny kupić, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę ze strony towarzystwa?