Kanał Elbląski znowu otwarty Tak wygląda Kanał Elbląski po rewitalizacji (fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku)
Na wakacje

Kanał Elbląski znowu otwarty

29maja2015

Po dwóch latach rewitalizacji otwarty został jeden z najpiękniejszych zabytków sztuki hydrotechnicznej na świecie: Kanał Elbląski. Od soboty 30 maja można pływać po kanale statkiem wycieczkowym czy kajakiem.

Uroczyste otwarcie Kanału Elbląskiego odbyło się na terenie pochylni Buczyniec. W trakcie imprezy otwarta została Izba Historyczna Kanału Elbląskiego. Swoim wyglądem nawiązuje ona do istniejącego budynku Nadzoru Wodnego. - Dwie kondygnacje naziemne budynku będą pełnić funkcję wystawienniczą wraz z zapleczem technicznym - mówi Bogusław Pinkiewicz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. - Ekspozycja w sposób nowoczesny i przystępny przedstawia zasadę działania instalacji pochylni i przybliża historię tego niezwykłego zabytku techniki.

 

 

Rewitalizacja była pierwszym, od ponad 150 lat, kompleksowym remontem kanału. Celem prac była poprawa warunków żeglugowych i bezpieczeństwa na kanale, co wiązało się z odtworzeniem wszystkich budowli i mechanizmów obiektu, nadwyrężonych półtorawieczną eksploatacją.

 

Przebudowano więc śluzy, odnowiono odcinek pochylniowy między wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny, wyremontowano pięć pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenia i Całuny, przebudowano szlaki żeglowne w okolicy Miłomłyna, Ostródy, Starych Jabłonek, Iławy.

 Kanał Elbląski to jeden z najbardziej znanych i malowniczych szlaków żeglugowych Polski. Poprzez jezioro Drużno i rzekę Elbląg łączy Zalew Wiślany z systemem jezior Warmii i Mazur. To najdłuższy kanał żeglowny w Polsce. Infrastruktura kanału jest unikatowa w skali światowej.

Polecane wideo

 

To jedyna na świecie, czynna dla turystów, droga wodna, na której wykorzystuje się system przemieszczania statków za pomocą wózków poruszających się po pochylniach. Pochylnie te są napędzane systemem kół (lub turbiny), które czerpią energię z różnicy poziomów wody.

 


Rejs po Kanale Elbląskim to jeden z lepszych pomysłów na spędzenie czasu na Warmii. Odbywają się one między Ostródą, Miłomłynem a Elblągiem. Szczegóły są na stronie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.

 

Zdjęcia: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
 

Najnowsze

 • Sedan – samochód idealny?

  Sedan – samochód idealny?

  Choć może się wydawać, że dziś toczą dość nierówną walkę z niezwykle popularnymi hatchbackami i SUV-ami, sedany to samochody ikoniczne. Jeżeli istniałby wzór auta idealnego, podobny wzorowi metra wystawionemu w Sevres, bez wątpienia byłby to właśnie sedan.

 • Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Kentucky Fried Chicken, czyli kultowe KFC to sieć restauracji doskonale znana na całym świecie. Soczyste skrzydełka czy stripsy pokochaliśmy za ich soczystość i smak, ale przede wszystkim za… legendarną panierkę.

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.