Zbalansowani Wyjazdowe zajęcia jogi zwykle odbywają się w ładnym otoczeniu, wśród przyrody, w kameralnym hotelu, pensjonacie czy leśniczówce
Joga

Zbalansowani

07czerwca2016

Nie wiadomo, w jakim dokładnie jest wieku – raczej w podeszłym. Pierwsze dowody na jej istnienie pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat, choć niektórzy badacze twierdzą, że była znana dużo wcześniej, nawet 10 tysięcy lat temu. Oczywiście w Indiach. Dzisiaj pomaga zachować równowagę milionom ludzi na świecie. Dokąd jechać na zajęcia z jogi? Odpowiedź poniżej.

Techniki jogi – ćwiczenia obejmujące pracę z ciałem i umysłem – przekazywane były bezpośrednio przez nauczyciela. Dlatego wiedza o cudownych właściwościach jogi nie rozprzestrzeniała się szybko. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku zaczęło się to zmieniać. Kilku hinduskich mistrzów wyruszyło w świat, by podzielić się starożytnymi mądrościami.

 

(fot.: Materiały prasowe)

 

Kiedy guru Paramahansa Jogananda, autor „Autobiografii Jogina”, w latach 20. i 30. zeszłego wieku wykładał w Stanach Zjednoczonych, za każdym razem słuchało go po kilka tysięcy osób. Musieli słuchać uważnie, bo dzisiaj w samym Nowym Jorku jest około
300 szkół jogi. Najwięcej zaczęło ich powstawać w latach 60. i 70., w epoce dzieci kwiatów. Hipisi z Ameryki i Europy pokochali bowiem jogę od pierwszego wejrzenia. Jej fanem był wirtuoz skrzypiec Yehudi Menuhin. I Beatlesi.

 

(fot.: Materiały prasowe)


Zachodni uczeni dla pewności przeprowadzili własne badania na temat skuteczności jogi. Okazało się, że jej dynamiczna forma, z sekwencją pozycji powitania słońca, podnosi poziom endorfin i fenyloetyloaminy – związków chemicznych odpowiedzialnych za dobry nastrój. Praktyka asan pomaga „zablokować” geny stresu. Profesor Sat Bir Khalsa z uniwersytetu Harvarda poleca ją także jako remedium na bezsenność,
depresję i tremę.

 

Według kalifornijskiego kardiologa Deana Ornisha techniki jogiczne (i związana z nimi wegetariańska dieta) to idealna profilaktyka chorób wieńcowych. Gdyby szukać i sprawdzać jeszcze dłużej, mogłoby się okazać, że joga jest odpowiedzią na wszystkie problemy zachodniego świata. Nic dziwnego, że mimo podeszłego wieku wcale się nie starzeje.

 

(fot.: Materiały prasowe)


Premier Indii Narendra Modi wstaje o 5.00 rano, by ćwiczyć jogę. W 2014 roku utworzył ministerstwo ds. jogi, ajurwedy i ziołolecznictwa. Jego zadaniem jest doprowadzenie do uznania jogi za dziedzictwo narodowe Indii. Z jednej strony chodzi o dobrostan Hindusów, z drugiej – joga i medycyna alternatywna to biznes przynoszący już teraz miliardowe zyski. Indie walczą o uznanie filozoficznych źródeł, z których pochodzi praktyka, i sprzeciwiają się komercyjnym patentom udzielanym na zmodyfikowane style jogi. Ochronie nauki w jej tradycyjnym kształcie ma służyć cyfrowa biblioteka dalekowschodniej wiedzy.

 

DOKĄD NA JOGĘ

Wyjazdy z jogą są coraz bardziej popularne. Może to być weekend, tydzień albo nawet miesiąc. W ładnym miejscu w Polsce lub za granicą. Zwykle w otoczeniu przyrody, w kameralnym hotelu, pensjonacie, leśniczówce. W planie dnia są co najmniej dwie godziny praktyki - ćwiczenia fizyczne, oddechowe, medytacje oraz relaks. Gwarantowane są też trzy zdrowe wegetariańskie posiłki. Ofert wyjazdów najlepiej szukać na:

Polecane wideo

www.centrumjoga.pl

www.joga-joga.pl

www.namastejoga.pl 

www.yogarepublic.pl

www.jogasztukazycia.pl

www.yogamudra.pl

www.bosonamacie.pl

www.bookyogaretreats.com

 

Najnowsze

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.

 • Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Kentucky Fried Chicken, czyli kultowe KFC to sieć restauracji doskonale znana na całym świecie. Soczyste skrzydełka czy stripsy pokochaliśmy za ich soczystość i smak, ale przede wszystkim za… legendarną panierkę.

 • Wakacje w słonecznej Grecji

  Wakacje w słonecznej Grecji

  Grecja nazywana jest kolebką europejskiej cywilizacji. To tu narodził się teatr, tu narodziła się filozofia i tu z morskiej piany wyszła Afrodyta. Mówi się też, że to tu mieści się pępek świata. Gracja kusi wspaniałymi krajobrazami, turkusowym morzem, malowniczymi wyspami i bogatą kulturą. Jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.

Polecamy