Atrakcje Borów Tucholskich Na odrestaurowane fasady kamieniczek przy rynku w Tucholi z zazdrością spoglądają rozrzucone na obrzeżach stare domy. Niektórym pomógł street art (fot. Radosław Żydonik)
Sprawdzone przez nas

Atrakcje Borów Tucholskich

24listopada2015

Kilka przydatnych informacji dla wszystkich, którzy myślą o spędzeniu wakacji w Borach Tucholskich. Nie tylko zresztą wakacji.

Od północy Bory Tucholskie graniczą z Kaszubami i Kociewiem, od południa – z Krajną. Z Warszawy do Tucholi jest 316 kilometrów. Jednak samochodem najszybciej dotrzeć można na miejsce, wybierając nieco dłuższą opcję autostradową (373 km). Należy wyjechać na A2, przed Łodzią odbić na gdańską jedynkę, a potem na węźle Nowe Marzy skręcić w kierunku Chojnic. Stąd do Tucholi jest jeszcze 60 km.

Pensjonat Nad Jeziorem, Cekcynek 40, to położony na stromym brzegu jeziora Wielkie Cekcyńskie murowany dom, którego wnętrza zaaranżowano w stylistyce nawiązującej do czasów PRL-u. Wszystko jednak z przymrużeniem oka: na ścianach tabliczki zdjęte z wiejskich obiektów – np. skupu żywca, portrety wodzów rewolucji w towarzystwie kościotrupa i kadry z klasyki polskiej kinematografii. Z tarasu roztacza się widok na jezioro i strzeliste wieże kościoła pobliskiego Cekcyna. Pokój dwuosobowy od 70 zł; apartament od 150 zł. W pobliżu: plaża z wypożyczalnią sprzętu wodnego, pole do minigolfa i stadnina „Qń”.

www.pensjonat-nadjeziorem.pl

 

Gospodarstwo Agroturystyczne Bogusławy Andrearczyk, Lińsk 3. Dwa komfortowe pokoje, łazienka, kuchnia i jadalnia z kominkiem w domu na skraju lasu. Atutem miejsca jest nie tylko cena (od 30 zł za osobę), ale przede wszystkim serdeczna atmosfera i wspaniała kuchnia autorstwa pani Bogusławy. Oprócz klasycznego borowiackiego szandaru (ziemniaczanej zapiekanki) w towarzystwie sosów z borowików i kurek, gospodyni serwuje konfitury z żurawiny, jabłek i gruszek oraz znakomitymi wypiekami. Na miejscu można też kupić swojskie mleko, jaja i sery. Na podwórku jest miejsce na ognisko, plac zabaw, suszarnia do grzybów oraz wędzarnia do ryb złowionych w pobliskim jeziorze Okonińskim. Nieopodal czeka na wędrowców skryty w lesie wąwóz Goły Jon.

www.borytucholskie.pl/andrearczyk/stara/


Siedlisko Gacanek, Wielkie Budziska 31 – składa się z trzech krytych strzechą chat, stojących na 14 hektarach łąk, częściowo chronionych w ramach programu Natura 2000. Ich architektura nawiązuje do tradycyjnej zabudowy borowiackiej z XVII wieku – postawiono je z kamienia polnego i drewna, a przykryto trzciną. W ofercie cztery dwupoziomowe apartamenty z widokiem na jezioro i rzekę Rakówkę; w każdym łazienka, pokój z kominkiem, sypialnia i aneks kuchenny. Dwuosobowy apartament ze śniadaniem ok. 200 zł. Czworonożni towarzysze są tu mile widziani (25-50 zł za zwierzaka).
www.gacanek.pl/siedlisko

Karczma Borowiacka w Bysławiu, ul. Główna 63, ma opinię serwującej najlepszą gęsinę w Borach Tucholskich. Jako jedyna w regionie chlubi się certyfikatem członkowskim Gęsinowego Szlaku Kulinarnego, ale chętnie zaglądają tu również wegetarianie. Oprócz duszonej piersi czy udka gęsi z zasmażaną kapustą z jabłkami w menu znaleźć można też doskonałą zupę z brukwi, flyndzle (placki ziemniaczane) czy pierogi z jagodami. Obiad dla dwojga od 40 do 80 zł.

www.karczma.barewa.com.pl


 

Miejscowa kuchnia to przepyszne dania oparta o lokalne produkty (fot. Radosław Żydonik)


Przystanek Tleń, ul. Bydgoska 2, Tleń (www.restauracja.przystanektlen.pl), leży nad brzegiem rzeki Wdy. Podaje się tu pyszne dania, sporządzone z ekologicznych produktów, pochodzących od lokalnych dostawców: rolników, rybaków i bartników. Chlubą tutejszego browaru jest ciemne piwo na miodzie gryczanym. W karcie między innymi pierś kurczaka nadziewana kurkami, ziołami i boczkiem, z domowym makaronem i marchwią za 31 zł, pstrąg w bulionie z dzikim ryżem – 34 zł, konfitura z gruszek i kwiatów wrzosu (zestaw dla dwojga za 35 zł), deska serów zagrodowych z gospodarstwa w Żurze – 35 zł.


Zajazd Fojutowo, Fojutowo 7a (www.zajazd-fojutowo.pl) jest elementem dużego kompleksu rekreacyjnego przy akwedukcie w Fojutowie. Słynie ze świetnej kuchni i w sezonie bez rezerwacji trudno o wolny stolik. Można tu skosztować piersi perliczki w sosie grzybowym, żeberek z pieczonymi ziemniakami, pierogów z jagodami czy dziczyzny. Uczta dla dwóch osób za 60-80 zł.

Atrakcje
Bory Tucholskie to ogromny (ponad trzy tysiące kilometrów kwadratowych) kompleks
leśny w widłach rzek Wda i Brda. Oprócz Parku Narodowego, który przecina około
45 km pieszych szlaków, znajdują się tu cztery parki krajobrazowe (Wdzydzki, otulający jezioro Wdzydze, Tucholski z rzeką Brdą, Zaborski, chroniący liczne jeziora i torfowiska, oraz Wdecki z rzeką Wdą), a także kilkanaście rezerwatów przyrody. Będąc
w Borach, warto wyłuskać w gąszczu drzew i jezior kilka wyjątkowych miejsc.


Jednym z nich jest Rezerwat Cisów Staropolskich im. Leona Wyczółkowskiego
w Wierzchlesie, www.wierzchlas.las.pl. Wizyta tu daje wyobrażenie o tym, jak przed masowym wyrębem w XVII wieku wyglądała pierwotna pomorska puszcza. Objęty ochroną już w 1827 roku Święty Gaj to największe skupisko cisów w Polsce i jedno z większych w Europie. Towarzyszą im stare dęby, olchy i jawory pochylające się
nad wodami jeziora Mukrz. Najstarszym drzewem jest uwieczniony przez malarza
cis Chrobry, mający w pasie dwa i pół metra.


Pierwotny drzewostan podziwiać też można, spływając Brdą. Brzegi rzeki porastają dęby, buki i brzozy. Wypatrzyć tu też można rzadkiego zimorodka. Brda uchodzi wśród kajakarzy za jeden z najbardziej malowniczych wodnych szlaków w Polsce. Niektóre
jej odcinki mają opinię bardzo trudnych. Jednak w ofercie lokalnych firm organizujących spływy można znaleźć również propozycje dla początkujących (więcej informacji przynosi strona internetowa www.brda.pl). Najbardziej spektakularnym odcinkiem jest uroczysko Piekiełko, czyli przełom rzeki w Świcie, gdzie gwałtowny nurt przetacza się przez ogromne kamienie i konary.

 

Polecane wideo

Głazowisko ma status pomnika przyrody. Obok uroczyska wiedzie też jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Borach Tucholskich – żółty, liczący 25 km Do Piekiełka nad Brdą. Wychodzi z Cekcynka, po drodze mija jeziora: Wielkie Cekcyńskie, Drzycimskie, Miały i Gwiazda, oraz skryte w lasach osady borowiackie. Na 12 kilometrze, obok figury św. Huberta trzeba zjechać na niebieski szlak, którym po 1 km dociera się do Piekiełka. Żółta trasa za figurą biegnie dalej wzdłuż rezerwatu Dolina Rzeki Brdy i, zataczając pętlę, wraca do Cekcynka. Ale to nie koniec atrakcji, oferowanych przez rzekę.

 

W Fojutowie znajdziemy fascynujący przykład architektury hydrologicznej, czyli akwedukt zbudowany w 1848 roku z kamieni polnych i cegieł, największy tego typu obiekt w Polsce. Krzyżują się tu dwie rzeki – płynący górą Wielki Kanał Brdy i sunąca
pod nim w przesklepionym tunelu Czerska Struga. Różnica wysokości między lustrami wynosi około 10 metrów.

 

Wielbicieli tajemnic zainteresuje inna rzeka Borów Tucholskich – Wda. Nad jej brzegiem w pobliżu wsi Odry znajduje się 10 kamiennych kręgów, kurhany i groby z początków naszej ery. Według naukowców to pozostałość po obecności na Pomorzu skandynawskich Gotów. Bioenergoterapeuci uznają kręgi za szczególne „miejsce mocy”, a entuzjaści UFO – za dowód na jego istnienie. Zwiedzać je można za 4 zł od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00, w weekendy między godz. 11.00-19.00. Będąc w okolicach Śliwic, warto zajrzeć do wsi Krąg, gdzie zachowało się 15 drewnianych krytych strzechą chałup z XIX wieku. Wśród pachnących jabłonią zagród wciąż da się usłyszeć gwarę borowiacko-kociewską.


Bory są też zagłębiem wiosek tematycznych. Wioską chlebową jest Jania Góra, jabłoni – Jabłonka, grzybową – Krzywogoniec, borowiacką – Nowy Sumin, górniczą – Piła, kolejową – Pruszcz, miodową – Wielki Mędromierz, kwiatową – Żalno, a ptasią – Adamkowo.


W tej ostatniej można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ludowego rzeźbiarza Zygmunta Kędzierskiego, oraz podpatrzyć, jak pod okiem Marzeny Przytarskiej powstaje lokalny przysmak – fjut czyli słodki syrop z buraka cukrowego. Każda wioska tematyczna ma swój pakiet atrakcji, wszędzie też można spróbować lokalnych przysmaków.

 

www.borytucholskie.pl

Najnowsze

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.

 • Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Kentucky Fried Chicken, czyli kultowe KFC to sieć restauracji doskonale znana na całym świecie. Soczyste skrzydełka czy stripsy pokochaliśmy za ich soczystość i smak, ale przede wszystkim za… legendarną panierkę.

 • Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

  Wiosenny urlop na narty? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

  Coraz więcej osób planujących zimowy wyjazd dostrzega nie tylko korzyści związane z wypoczynkiem poza domem, ale również realne zagrożenia. Jakie ubezpieczenie powinny kupić, aby zapewnić sobie kompleksową ochronę ze strony towarzystwa?

Polecamy