Kaśka jest gruba a Wojtki są chude Gruba Kaśka i Wisła (fot. MPWiK)
Warszawa

Kaśka jest gruba a Wojtki są chude

18lutego2011

Gruba Kaśka i dwa Chude Wojtki – to nie szkolne przezwisk, ale nazwy urządzeń w warszawskich wodociągach. Są one elementami Zakładu Wodociągu Praskiego, zaopatrującego w wodę około dwadzieścia procent mieszkańców Warszawy z terenów Rembertowa, Pragi Południe, Mokotowa, Wilanowa, Wawra i Wesołej.

Polecane wideo

Zakład Wodociągu Praskiego znajduje się w samym centrum warszawskiej Saskiej Kępy przy ul. Brukselskiej. Zakład ruszył w 1964 roku gdy zostało wybudowane ujęcie zasadnicze. To ujęcie to największa studnia infiltracyjna w Europie, zwana właśnie Grubą Kaśką.

Gruba Kaśka jest jedynym tego typu obiektem w Europie położonym w nurcie rzeki, wykorzystującym proces infiltracji. W ujęciu tym pobór wody spod dna Wisły odbywa się przy pomocy piętnastu drenów (perforowane rury rozłożone promieniście wokół studni, na głębokości 6,5 – 7 m), o łącznej długości 1850 m.

Przefiltrowana woda trafia do studni skąd pompami tłoczona jest na układ technologiczny uzdatniania wody do Zakładu Wodociągu Praskiego lub bezpośrednio, przewodem ułożonym pod dnem rzeki, na potrzeby Zakładu Wodociągu Centralnego.

Leżąca nad drenami warstwa filtracyjna jest pielęgnowana przez spulchniacze hydrauliczne – Chudego Wojtka II i Chudego Wojtka III oraz pogłębiarkę Sawa.

Gruba Kaśka to część warszawskiego wodociągu. jego historia zaczęła się od budowy w XIX wieku Filtrów. I tekst właśnie o działającej ciągle Stacji Filtry można przeczytać w najnowszym, marcowym numerze Voyage.

Najnowsze