Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Muzyka to treść życia

  Muzyka to treść życia

  W Warszawie rusza 11. Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Do Warszawy przyjadą wielkie gwiazdy muzyki etno z Iranu, Nigerii, Mauretanii, Korei Południowej, Pakistanu i Turcji. Festiwal potrwa tydzień - do 27 września.

 • Zostań eremitą

  Zostań eremitą

  Odciąć się od zgiełku, uporządkować myśli, pomilczeć. We Włoszech na umbryjskim odludziu powstał hotel, w którym wszyscy zagonieni podróżnicy mogą poczuć się jak średniowieczni mnisi. Bez składania ślubów.

 • Zakopane w Katowicach

  Zakopane w Katowicach

  Technika na to pozwala. Dlaczego więc nie ukrywać architektury pod ziemią, a na powierzchni zostawiać miejsce na zieleń? Zwłaszcza tam, gdzie ludzie wiedzą wszystko o życiu z kilkunastoma metrami skały nad głowami. Na taki pomysł wpadli projektanci nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dziś zapraszają do budynku, którego nie ma.