Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Ach, te kaczki!

  Ach, te kaczki!

  Kaczki nie tylko zawładnęły pensjonatem Osada Dzika Kaczka, ale wskoczyły też na etykietki wytwarzanych na miejscu przetworów: nalewek, rydzów w occie, jagodowych lub malinowych konfitur czy chrzanu ze skórką pomarańczy.

 • Święto piernika

  Święto piernika

  W najbliższy weekend toruńska starówka zamieni się w krainę płynącą miodem i korzennymi przyprawami. 5 i 6 września odbywać się tam będzie Święto Toruńskiego Piernika.

 • W Świdnicy nie tylko Bach

  W Świdnicy nie tylko Bach

  Kto napisał 1200 pieśni do dziś wykonywanych przez luteran na całym świecie? Na czym polega specyfika barokowej architektury? Dlaczego pewien świdniczanin pieszo, konno i statkiem pokonał cztery tysiące kilometrów po Europie? Tego wszystkiego można się dowiedzieć w Kościele Pokoju w Świdnicy.