Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Nowoczesność w domu i zagrodzie

  Nowoczesność w domu i zagrodzie

  O domy kultury trzeba dbać. Dobry dom kultury jest sercem artystyczno-towarzyskiego krwiobiegu dzielnicy. Należy mu się porządny budynek z przyjaznym otoczeniem. Na warszawskim Służewie już taki stoi i zaprasza. Również poszukiwaczy architektonicznych wrażeń.

 • Tak się bawi, tak się bawi sto-li-ca

  Tak się bawi, tak się bawi sto-li-ca

  To będzie podróż w lata 50. i 60. zeszłego wieku. Warszawa tętni życiem, mieszkańcy bawią się, wygrzewają na nadwiślańskich plażach, tańczą na dancingach – jakby wbrew siermiężnej rzeczywistości. Do szczęścia nie potrzebują wiele. Wystarczy słońce, piasek, wpadające w ucho melodie, a dla ochłody – napoje z saturatora. Na swoje 60-lecie Stołeczna Estrada pokazuje zdjęcia jak przed 60 laty bawiła się Warszawa.

 • Sława, Modrzewie i Helenka

  Sława, Modrzewie i Helenka

  Gdzie zanocować? Gdzie zjeść obiad? Gdzie zacząć spływ Dunajcem? Poniżej garść informacji dla jadących w Pieniny.