Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Herbata Sencia

  Herbata Sencia

  Japonia produkuje rocznie sto tysięcy ton zielonej herbaty. Zbiory liści zaczynają się na początku maja i kończą późnym latem. Pierwszy zbiór jest wyczekiwany z wielką niecierpliwością. Shincha – pierwsza herbata roku – podbija herbaciarnie i domy towarowe przez krótki okres od połowy maja do połowy czerwca. Na podstawie jej aromatu koneserzy przewidują jakość herbaty danego roku.

 • Dokąd na jedzenie w Paryżu?

  Dokąd na jedzenie w Paryżu?

  Ktoś wybiera się do Paryża? Chciałby dobrze zjeść? Oto miejsca, w których karmią dobrze i niezbyt drogo.

 • Podróż na sto stóp

  Podróż na sto stóp

  „Na kolację idźcie dopiero po obejrzeniu tego filmu ” – radzi aktorka Helen Mirren, grająca główną rolę w „Podróży na sto stóp". Film można już oglądać w kinach.