Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Niedźwiedzie już nie śpią

  Niedźwiedzie już nie śpią

  Licz­ne tropy niedź­wie­dzi za­uwa­ży­li le­śni­cy w Biesz­cza­dach, m. in. w do­li­nach Sanu i So­lin­ki. - Prze­bu­dzo­ne z zi­mo­wej drzem­ki dra­pież­ni­ki mogą być groź­ne dla ludzi – przy­po­mi­na rzecz­nik Re­gio­nal­nej Dyrek­cji Lasów Pań­stwo­wych w Kro­śnie Edwar­da Mar­sza­łek.

 • Podróż życia

  Podróż życia

  Rozpoczyna się produkcja nowego teleturnieju, w którym nagrodą główną jest podróż do wymarzonego miejsca na Ziemi. Teleturniej poprowadzi Katarzyna Kwiatkowska a zgłoszenia do programu składać można do 15 lutego.

 • Autostrada A1 tańsza nocą?

  Autostrada A1 tańsza nocą?

  Ministerstwo infrastruktury rozważa pomysły na rozładowanie weekendowych korków na autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem. Jak pisze "Puls Biz­ne­su" jedną z możliwości jest niższa cena za przejazd w godzinach nocnych.