Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Wybierz logo Polski

  Wybierz logo Polski

  Ruszyło już głosowanie, w którym każdy może wybrać logo, które będzie oficjalnym znakiem promocyjnym naszego kraju. Do wyboru są trzy wersje.

 • Po wiosnę i wino

  Po wiosnę i wino

  Szukając odmiennych smaków, krajobrazów, a przy okazji ciepła promieni słonecznych, warto teraz wybrać się do Republiki Południowej Afryki. Na przykład w okolice Kapsztadu.

 • Łódź miastem światła

  Łódź miastem światła

  Przez cały najbliższy weekend w Łodzi trwać będzie 4. Light.Move.Festival. W tym czasie, od 10 do 12 października 45 kamienic na ul. Piotrkowskiej zostanie rozświetlonych iluminacjami, a cała ul. 6 Sierpnia zmieni się w „Uliczkę Braci Philips”.