Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Termy, szałas i bacówka

  Termy, szałas i bacówka

  Polana Szymkówka znajduje się przy drodze z Bukowiny Tatrzańskiej do Łysej Polany oraz Morskiego Oka. Z szałasów i karczmy roztacza się imponująca panorama Tatr. To doskonała baza wypadowa dla osób chcących poznać szlaki wiodące przez Dolinę Pięciu Stawów i w pobliżu Morskiego Oka.

 • Transformacja po grecku

  Transformacja po grecku

  Przetworzyć stare meble, dorzucić trochę drewna, wyciosać pod umywalkę szafkę niczym diament i doprawić wszystko dizajnem najwyższej próby – oto przepis braci Campana na hotel w Atenach. Inny niż wszystkie.

 • Zimowe przyjemności na wyciągnięcie ręki

  Zimowe przyjemności na wyciągnięcie ręki

  W grudniowym Voyage wielkie otwarcie sezonu zimowego w Polsce.