Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Schron atrakcją

  Schron atrakcją

  Schron przeciwatomowy z lat zimnej wojny będzie nową atrakcją Dni Twierdzy Poznań. Znajduje się pod ziemią, tuż obok osiedla Kopernika. Do zwiedzania udostępnili go pasjonaci historii z grupy „Poznańczycy”.

 • 7 Cudów Mazur

  7 Cudów Mazur

  W sobotę 26 lipca Wioska Żeglarska w Mikołajkach przywita kolejnych pretendentów do Żeglarskiego Grand Prix 7 Cudów Mazur. Regaty rozpoczną się o godzinie 10.00.

 • Nasz ukryty skarb

  Nasz ukryty skarb

  Morskie Oko zostało uznane za jedno z pięciu najpiękniejszych jezior świata. W subiektywnym rankingu dziennikarzy gazety "The Wall Street Journal". Amerykańscy dziennikarze nazwali je „ukrytym skarbem”.