Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Za złotówkę na wystawę

  Za złotówkę na wystawę

  Warszawa, Kraków, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Kielce, Poznań i Brzeg – to miasta, w których uczniowie i studenci do 26. roku życia mogą zwiedzać muzea narodowe za złotówkę. To element strategii Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 • Być eko być OK

  Być eko być OK

  Polacy są coraz bardziej po zielonej stronie życia, ale nasze podejście do ekologii wciąż pozostawia wiele do życzenia. W zbiorze reportaży „Najlepsze buty na świecie” Michał Olszewski nie omija także trudniejszych tematów. Jednym z nich jest walka o czyste powietrze w Krakowie lub w uzdrowiskach południowej Polski.

 • Malinka z widokiem

  Malinka z widokiem

  Wisła to jeden z najpopularniejszych kurortów w Beskidzie Śląskim. Gdzie się w nim zatrzymać? Na przykład w Apartamentach Malinka.