Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Joga – dla każdego

  Joga – dla każdego

  Joga w ostatnich latach stała się jednym z najbardziej popularnych sposobów na aktywność. Wystarczy wygodny strój i koc, którego nie żal będzie rozłożyć na trawie. I można zaczynać.

 • Sielanka w Starej Szkole

  Sielanka w Starej Szkole

  Te miejsca powstały dzięki ludzkiej chęci, trochę też pewnie dzięki uporowi właścicieli, którzy chcieli stworzyć miejsca dla siebie i swoich gości. Dzisiaj to miejsca dla wszystkich.

 • Rozdajemy "Paryskie smaki"

  Rozdajemy "Paryskie smaki"

  Trish Deseine to Irlandka od 30 lat mieszkająca we Francji. To także autorka niezwykle popularnych książek dla tych, którzy lubią smakować. Właśnie ukazała się jej książka "Paryskie smaki" (Rebis). Ktoś miałby ochotę ją przeczytać? Mamy 5 egzemplarzy do rozdania.