Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Uchwycone

  Uchwycone

  Skarby z archiwum Chrisa Niedenthala i krajobrazy fotografowane w księżycowym świetle – oto dwa albumy zdecydowanie warte uwagi.

 • Z przytupem

  Z przytupem

  Znają się na czarowaniu. Potrafią tańczyć na bębnie, skrzypcom każą gadać, głosem rozkołyszą słowa w melodię. Do swych kuglarskich występów dopuszczają czasem wybitnych jazzmanów oraz pianistów z najsłynniejszych filharmonii, ale na scenie to oni są gospodarzami. Festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” jest świętem wiejskich muzykantów. Będzie się można o tym przekonać pod koniec kwietnia, gdy mazurki i oberki znów porwą w tan warszawską publiczność.

 • Nie chcemy Detroit

  Nie chcemy Detroit

  „Nie gońmy Zachodu, bo to się źle skończy” – mówi Joanna Kusiak, rzeczniczka Porozumienia Ruchów Miejskich. Jej zdaniem polskie miasta mają duży potencjał. Tyle tylko, że ich rozwój często przebiega chaotycznie i bez planu.