Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • Boznańska i inni

  Boznańska i inni

  W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można nie tylko 173 dzieła pochodzącej z Krakowa Olgi Boznańskiej, ale także prace tych europejskich artystów, którzy ją inspirowali.

 • Migas

  Migas

  Tradycyjne danie portugalskie przyrządzane z nieco zeschłego (a najlepiej czerstwego) już pieczywa. Najczęściej migas przygotowywany jest w Alentejo. Czasem zamiast chleba używa się tam ziemniaków. I wtedy jest Migas de Batata. U nas przepis w wersji tradycyjnej, czyli z chlebem.

 • Czy twoja miejscowość będzie w grze?

  Czy twoja miejscowość będzie w grze?

  24 miasta, miasteczka lub wsie mogą już niebawem znaleźć się na grze planszowej o Mazowszu. O tym jakie to będą miejsca – zadecydują sami Mazowszanie. Właśnie rusza głosowanie.