Długi jasny obłok Rolex Learning Center znajduje się na kampusie Politechniki (fot. SANAA)
Szwajcaria

Długi jasny obłok

22listopada2010

Z daleka wygląda jak chmura ścieląca się nad ziemią. Z bliska – jak statek kosmiczny. Przeszklony falujący wehikuł z innej planety, który wylądował na łące w Szwajcarii. Ale Rolex Learning Center w Lozannie jest w rzeczywistości wyjątkowym ośrodkiem naukowym i innowacyjnym przykładem architektury przyszłości.

Szwajcarskie centrum nie powstałoby w tej formie, gdyby nie Patrick Aebischer, rektor lozańskiej Politechniki. Chirurg, neurofizyk, człowiek renesansu przeniesiony w postgoogle’owską rzeczywistość. Ktoś, kto zrozumiał, że dziś w nauce nic nie dzieje się osobno, a warunkiem innowacji i sukcesu jest interdyscyplinarność oraz brak schematów.

To zaledwie początek tekstu Ewy Burskiej o Rolex Learning Center w Lozannie. Cały przeczytasz w Voyage 11/2013, który można jeszcze znaleźć w kioskach.

Najnowsze

 • W Bieszczady na konie

  W Bieszczady na konie

  W Bieszczadach jazda na koniach ciągle ma w sobie coś z odkrywania dzikiego kontynentu. Dla zainteresowanych - poniżej - kilka adresów miejsc, w których można konia pożyczyć na przykład na dzień jak i przez tydzień doskonalić jazdę w terenie.

 • Dom boży

  Dom boży

  Zamiast złota – glina, zamiast marmurów – dębowe bale. Znajdujące się w Jaworze oraz Świdnicy ewangelickie kościoły, zbudowane w XVII wieku to dwie największe drewniane świątynie w Europie. „Niedawne pomiary wykazały, że nasz jest większy – podkreśla jaworski proboszcz, ksiądz Tomasz Stawiak. – Odrobinę, ale jednak!”. Dokładność jest wskazana, bo w dziejach dolnośląskich Kościołów Pokoju już nieraz okazywały się detale.

 • Martwe ulice – żywe tematy

  Martwe ulice – żywe tematy

  Reklamy, plany, konkursy i polityka czynszowa – jak dojść do ładu z przestrzenią? Rozmawiamy z Grzegorzem Buczkiem, architektem, urbanistą, wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich.