Muzeum na końcu świata Centrum jest jednym z największych domów pasywnych na świecie (fot. Centre Culturel Tjibaou)
Nowa Kaledonia

Muzeum na końcu świata

03grudnia2013

Nowa Kaledonia nigdy nie była miejscem tłumnie odwiedzanym. Dzięki temu jej rdzenni mieszkańcy - Kanakowie - zachowali do dziś swoją tożsamość kulturową i większość zwyczajów sprzed wieków.

Niewielka grupa wysepek, położona w archipelagu Melanezji na Oceanie Spokojnym została odkryta przez Jamesa Cooka pod koniec XVIII wieku. Wysepki we władanie objęli Francuzi.

Kanaków czekał los każdej skolonizowanej przez Europejczyków grupy etnicznej - powolna niechciana asymilacja. Na szczęście, dzięki odizolowaniu geograficznemu wyspy, nie do końca udana. Przez wieki Kaledończycy pielęgnowali swoją kulturę
i nieustająco marzyli o własnym państwie.

W ciągu ostatnich 40 lat dużo się pod tym względem zmieniło. Dawne kolonie jedna
po drugiej zaczęły odbudowywać własną państwowość. W 1989 roku zginał w zamachu Jean Marie Tjibaou - działacz niepodległościowy i rzecznik kultury Kanaków. Po tej śmierci, w geście dobrej woli rząd francuski ufundował okazałe centrum kulturalne,
w hołdzie zmarłemu nazwane jego imieniem.

Polecane wideo

W ten sposób na drugim końcu świata, na tropikalnej wysepce, stanął niezwykły obiekt zaprojektowany przez słynnego architekta Renzo Piano.

Centre Culturel Tjibaou to wkomponowane w otaczający je tropikalny las 10 pawilonów zbudowanych z drewna iroko, stali, koralu, betonu, kory drzew i aluminium. Stoją
w szyku charakterystycznym dla tradycyjnej kaledońskiej wioski. Każda chata ma inne zastosowanie - wystawowe, multimedialne itd.

Zaprojektowana z myślą o tropikalnym klimacie konstrukcja budynków składa się
z dwóch warstw, w tym jednej ażurowej. Między nimi swobodnie cyrkuluje powietrze. Ten naturalny system wentylacji, wykorzystujący wiatry wiejące od Pacyfiku, czyni Centrum jednym z największych domów pasywnych na świecie.

Niedługo w Nowej Kaledonii odbędzie się referendum w sprawie odzyskania niepodległości. Jeśli uniezależni się od Francji, zostanie jej pięknie zaprojektowany prezent pożegnalny.

Najnowsze

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Każdy kiedyś zastanawiał się, jak to jest poczuć się całkowicie wolnym i beztroskim, gdzieś daleko od problemów oraz codziennych zmartwień.