Nie tylko piłka Panorama miasta z tarasu widokowego Edificio Altino Arantes (fot. A. Janowska)
Brazylia

Nie tylko piłka

01lipca2014

12 czerwca 2014 roku w São Paulo na nowym stadionie Arena Corinthians rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Ale miastu warto poświęcić uwagę także ze względu na architekturę. Trzyma ona równie wysoki poziom jak brazylijski futbol.

Plaster arbuza


Niskie budynki to w São Paulo luksus. Taki właśnie jest hotel zaprojektowany przez Ruya Ohtake. Jego nazwa, Unique, mówi wszystko – drugiego takiego nie ma na świecie. Przypomina stojący na cienkich nóżkach plaster arbuza o okrągłych pestkach okien. Równie sławny jak hotel jest Skye Bar na jego dachu. A ponieważ Unique leży na skraju wielkiego parku Ibirapuera, to miasto, przefiltrowane przez zieleń drzew, nie wydaje się stąd aż tak drapieżne jak oglądane z poziomu ulicy.

 

Brazylijski Empire State Building

Liczącemu prawie 12 milionów mieszkańców gigantowi (aglomeracja to 21 mln) najlepiej
przyjrzeć się z wieżowca Edifício Altino Arantes. Ten liczący 161 metrów budynek z 1947 roku przez 20 lat był najwyższy w mieście. Jego architekci inspirowali się nowojorskim Empire State Building. Schody na taras widokowy prowadzą z 33. piętra. Imponująca panorama obejmuje ciasno zbitą dżunglę wieżowców rozciągających się w promieniu czterdziestu kilometrów. Istnieją plany przekształcenia wieżowca z siedziby banku w centrum kulturalne.

 

Kult betonu 

Polecane wideo

Wielbiciele sztuki zachwycą się jednym z najważniejszych muzeów Brazylii
– MASP, czyli Museu de Arte de São Paulo. Zaskakuje ono zbiorami malarstwa europejskiego: są tu dzieła Degasa, van Gogha, Velázqueza czy Rembrandta. Architektka Lina Bo Bardi mówiła, że nie szukała piękna, ale wolności, budynek przypomina więc szklano-betonowego pająka, zawieszonego nad ziemią na czterech czerwonych nogach. I choć MASP otwarto w 1968 roku, jest do dziś uważany, na równi z projektami Oscara Niemeyera, za symbol nowoczesnej brazylijskiej architektury.

 

Audytorium Ibirapuera 

 

Sam Niemeyer podarował São Paulo kilka budynków, z których bodaj najbardziej intrygującym jest Audytorium Ibirapuera. Surowa geometria białej bryły przełamana czerwonym jęzorem nad wejściem ucieleśnia filozofię architekta, który wierny był matematyce i betonowi, ale za najwspanialsze uważał krzywizny i kształty natury.

 

Zdjęcia: Anna Janowska i materiały prasowe

Najnowsze

 • Nadbałtyckie rekordy

  Nadbałtyckie rekordy

  Popularność naszego wybrzeża rośnie. Skąd na plażach rekordowe liczby turystów?

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** w Łodzi to nowoczesny, designerski hotel, który powstał z pasji do tworzenia rzeczy nieprzeciętnych. Dzięki niepowtarzalnej estetyce oraz pięknym, nietuzinkowym wnętrzom kreuje wyjątkową, indywidualną atmosferę.

Polecamy

 • Sedan – samochód idealny?

  Sedan – samochód idealny?

  Choć może się wydawać, że dziś toczą dość nierówną walkę z niezwykle popularnymi hatchbackami i SUV-ami, sedany to samochody ikoniczne. Jeżeli istniałby wzór auta idealnego, podobny wzorowi metra wystawionemu w Sevres, bez wątpienia byłby to właśnie sedan.