Nie tylko piłka Panorama miasta z tarasu widokowego Edificio Altino Arantes (fot. A. Janowska)
Brazylia

Nie tylko piłka

01lipca2014

12 czerwca 2014 roku w São Paulo na nowym stadionie Arena Corinthians rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Ale miastu warto poświęcić uwagę także ze względu na architekturę. Trzyma ona równie wysoki poziom jak brazylijski futbol.

Plaster arbuza


Niskie budynki to w São Paulo luksus. Taki właśnie jest hotel zaprojektowany przez Ruya Ohtake. Jego nazwa, Unique, mówi wszystko – drugiego takiego nie ma na świecie. Przypomina stojący na cienkich nóżkach plaster arbuza o okrągłych pestkach okien. Równie sławny jak hotel jest Skye Bar na jego dachu. A ponieważ Unique leży na skraju wielkiego parku Ibirapuera, to miasto, przefiltrowane przez zieleń drzew, nie wydaje się stąd aż tak drapieżne jak oglądane z poziomu ulicy.

 

Brazylijski Empire State Building

Liczącemu prawie 12 milionów mieszkańców gigantowi (aglomeracja to 21 mln) najlepiej
przyjrzeć się z wieżowca Edifício Altino Arantes. Ten liczący 161 metrów budynek z 1947 roku przez 20 lat był najwyższy w mieście. Jego architekci inspirowali się nowojorskim Empire State Building. Schody na taras widokowy prowadzą z 33. piętra. Imponująca panorama obejmuje ciasno zbitą dżunglę wieżowców rozciągających się w promieniu czterdziestu kilometrów. Istnieją plany przekształcenia wieżowca z siedziby banku w centrum kulturalne.

 

Kult betonu 

Polecane wideo

Wielbiciele sztuki zachwycą się jednym z najważniejszych muzeów Brazylii
– MASP, czyli Museu de Arte de São Paulo. Zaskakuje ono zbiorami malarstwa europejskiego: są tu dzieła Degasa, van Gogha, Velázqueza czy Rembrandta. Architektka Lina Bo Bardi mówiła, że nie szukała piękna, ale wolności, budynek przypomina więc szklano-betonowego pająka, zawieszonego nad ziemią na czterech czerwonych nogach. I choć MASP otwarto w 1968 roku, jest do dziś uważany, na równi z projektami Oscara Niemeyera, za symbol nowoczesnej brazylijskiej architektury.

 

Audytorium Ibirapuera 

 

Sam Niemeyer podarował São Paulo kilka budynków, z których bodaj najbardziej intrygującym jest Audytorium Ibirapuera. Surowa geometria białej bryły przełamana czerwonym jęzorem nad wejściem ucieleśnia filozofię architekta, który wierny był matematyce i betonowi, ale za najwspanialsze uważał krzywizny i kształty natury.

 

Zdjęcia: Anna Janowska i materiały prasowe

Najnowsze

Polecamy