Syberyjska opowieść Podróż koleją transsyberyjską ciągle mocno działa na wyobraźnię (fot. Studio MMP)
Książki

Syberyjska opowieść

16czerwca2014

Jeden kraj i trzy książki. Ich autorzy, podróżując, próbują nie tylko pokonać rozległą przestrzeń osławionej krainy geograficznej, ale również zgłębić tajemnicę. Dziś znowu aktualną i zaprzątającą głowy ludzi na całym świecie: - Jaka właściwie jest Rosja?

 

Rachel Polonsky, specjalistce od literatury rosyjskiej na Uniwersytecie Cambridge, przydarzyła się niezwykła szansa spotkania z przeszłością. W Moskwie zamieszkała w jedynej w swoim rodzaju kamienicy-rezydencji, której lokatorami przez dziesięciolecia byli zasłużeni partyjni działacze ZSRR. Adres: Romanow Piereułok 3 zainspirował autorkę do napisania książki „Latarnia magiczna Mołotowa. Podróże w historię Rosji” (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) i stał się punktem startu w podróż przez historię i współczesność. Polonsky poszukuje prawdy o Rosji z czasów Lwa Trockiego, Siemiona Budionny’ego oraz dziesiątek innych znanych postaci – groźnych i tragicznych zarazem. Za wskazówkę posłużyły zachowane w mieszkaniu numer 62 książki z biblioteki Wiaczesława Mołotowa, najbliższego współpracownika Stalina. Pisarka przemierza kraj śladami Izaaka Babla, Antoniego Czechowa, Fiodora Dostojewskiego; dygnitarzy kremlowskich oraz ich ofiar, dekabrystów i XIX-wiecznych spiskowców. Ich tropy prowadzą z Moskwy na podmiej-skie dacze, do Nowogrodu Wielkiego, Rostowa, Irkucka, Archangielska. Polonsky oszałamia bogactwem postaci i wątków. Ta opowieść wciąga tak bardzo, że po przeczytaniu ostatnich słów chce się zaczynać lekturę od początku.

 

 

Polecane wideo

 Amerykanin Ian Frazier wybrał się w „Podróże po Syberii” (Świat Książki) jak na wielką wyprawę po Dzikim Wschodzie. Wyekwipowany w telefon satelitarny, starą furgonetkę i trzech przewodników, tygodniami ze zdumieniem stawiał czoło rosyjskiej rzeczywistości. Pokonywał dziurawe drogi, nie zniechęcał się nieustannymi awariami, nocował na kempingach, będących zarazem wysypiskami śmieci, walczył z komarami, obserwował zaskakujące obyczaje. Relację wzbogacił o historię przemierzanych terenów, a całość stała się pasjonującą opowieścią o burzliwych dziejach syberyjskich miast, zesłańczych szlaków, łagrów i ludzi – kiedyś przesiedlonych tu wbrew własnej woli, a dziś zaskakująco dumnych ze świata, w którym żyją.

 

 

Spotkania to sens wędrówki. Taką zasadę wyznaje Piotr Milewski autor „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej” (Wydawnictwo Znak Literanova).
I chociaż „oficjalnym” tematem jego książki jest podróż koleją transsyberyjską i dzieje jej budowy, równie ważna staje się opowieść o życiu w Rosji i spotkaniach z Rosjanami. A tych nie brakuje: ze współpasażerami, urzędnikami, handlarzami, kombatantami, najróżniejszymi ludźmi – nieufnymi, życzliwymi, szczerymi, skrytymi. Nic dziwnego, bo mowa o trasie liczącej prawie 10 tysięcy kilometrów, od Petersburga do Władywostoku. Magia tej podróży pozostaje równie silna jak na przełomie XIX i XX wieku, kiedy słynna kolej powstawała.

Najnowsze

 • NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** w Łodzi to nowoczesny, designerski hotel, który powstał z pasji do tworzenia rzeczy nieprzeciętnych. Dzięki niepowtarzalnej estetyce oraz pięknym, nietuzinkowym wnętrzom kreuje wyjątkową, indywidualną atmosferę.

 • Ferie w polskich górach? Wybierz odpowiedni stok narciarski

  Ferie w polskich górach? Wybierz odpowiedni stok narciarski

  W Polsce zaczęły się zimowe ferie w wybranych województwach. To okazja do aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodzin. Planując wyjazd, warto skorzystać z bezpłatnych map cyfrowych, aby dobrze wybrać miejsce wypoczynku.

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

Polecamy

 • Wyrusz w rejs pod żaglami ITAKI

  Wyrusz w rejs pod żaglami ITAKI

  Relaks, gorące słońce, błękitne niebo, szum oceanu i rajskie wyspy na horyzoncie tak w jednym zdaniu można opisać propozycję spędzenia urlopu, jaką przygotowała Itaka.

 • Pomysł na nietypowy urlop? Rejs do Berlina!

  Pomysł na nietypowy urlop? Rejs do Berlina!

  Płynąc spacerowym jachtem motorowym po Odrze, wybrać można wiele kierunków, jednak tym, który musi przebyć każdy motorowodniak jest trasa z Wrocławia do Berlina. To blisko 700 km rzecznej żeglugi, podczas której zobaczy się niesamowite miejsca i przeżyje niecodzienne przygody. Przedstawiamy 5 największych atrakcji szlaku Wrocław-Berlin.