Dom północny fot.: Materiały prasowe
Hotel Maison du Nord

Dom północny

24sierpnia2015

Drewno, płótno, wełna, rośliny. Mało kolorów, spokój, cisza. Hotel w skandynawskim stylu, z widokiem na Bałtyk. I jeszcze Bornholm – idealne miejsce na odpoczynek po pracowitym roku.

(fot.: Materiały prasowe)

Za co kochamy tę duńską wyspę, leżącą bliżej Polski niż Danii? Za wędzonego śledzia
(na świeżym razowcu, ze szczypiorkiem
i surowym żółtkiem)? Za liczące nawet 800 lat kościoły rotundowe? Za piaszczyste plaże, wydmy albo strome klify? Za budki
na rowerowych szlakach, w których można przenocować za darmo, i za same rowerowe szlaki, które rocznie przemierza 30 tysięcy cyklistów? Za najsłoneczniejszą pogodę
w Danii lub nowoczesne Muzeum Sztuki?
A może za żubry (sprowadzone z Polski)?

 

Na malowniczym północnym wybrzeżu wyspy leży dawna osada rybacka Allinge, zrośnięta
z miasteczkiem Sandvig. Ponad 100 lat temu okolica słynęła z kamieniołomów. Gdy pewien baron kupił jeden z nich w 1891 roku, tak zachwycił się tutejszym krajobrazem, że zaczął sprowadzać gości z zagranicy. Turystyka zastąpiła kamieniarstwo, a połączone miejscowości zamieniły się w kurort.

 

(fot.: Materiały prasowe)

Dzisiaj wypoczynku szukają w nich zarówno wielbiciele czytania książek w hamaku, jak
i zwolennicy czynnego relaksu – pływania kajakiem po Bałtyku lub wspinaczek
po skałach. W Sandvig jest ratusz zbudowany z kamieni polnych, na wzgórzu między osadami znajdują się prehistoryczne ryty naskalne, a parę kilometrów dalej wznoszą się ruiny zamku Hammershus.

 

Polecane wideo

Co prawda smakosze powinni udać się do Åkirkeby na południowym wybrzeżu, gdzie działa restauracja Kadeau – jej nagradzany gwiazdkami Michelin szef Rasmus Kofoed serwuje drogie, ale eleganckie wariacje na temat kuchni Północy, na przykład langusty w bulionie z glonami morskimi – lecz samo Allinge też może się pochwalić popularną gospodą Gæstgiveren. Jej właściciele organizują koncerty, poprzedzone grillowaniem świeżych ryb.

 

(fot.: Materiały prasowe)

Aby poczuć atmosferę skandynawskiego wczasowiska, warto zatrzymać się w pięknym Maison du Nord. To nie tyle hotel, ile zestaw mieszkań do wynajęcia – wymarzona propozycja dla rodziny czy grupy przyjaciół. Na parterze jest 120-metrowy apartament
dla ośmiu osób, na pierwszym piętrze
dla sześciu, a na ostatnim – dla czterech. Najwyżej położone studio ma widok na trzy strony świata, w tym oczywiście na morze.
Na dziedzińcu urządzono miejsce do relaksu, z siedziskami i leżankami. Jedynym uzupełnieniem prostych klasyków meblarstwa jest przyroda za oknem. I już wiadomo, za co kochamy Bornholm.

 

Maison du Nord, Allinge
4-osobowy apartament od 5000 koron duńskich/2800 zł za tydzień
www.maisondunord.dk

Najnowsze

 • Z Wrocławia do Gliwic. Co zobaczysz pokonując tę trasę… jachtem?

  Z Wrocławia do Gliwic. Co zobaczysz pokonując tę trasę… jachtem?

  Urlop w otoczeniu nadodrzańskiej przyrody? Pełen przygód i wyzwań, bo spędzony za sterami jachtu spacerowego? Dlaczego nie?

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!