Dom północny fot.: Materiały prasowe
Hotel Maison du Nord

Dom północny

24sierpnia2015

Drewno, płótno, wełna, rośliny. Mało kolorów, spokój, cisza. Hotel w skandynawskim stylu, z widokiem na Bałtyk. I jeszcze Bornholm – idealne miejsce na odpoczynek po pracowitym roku.

(fot.: Materiały prasowe)

Za co kochamy tę duńską wyspę, leżącą bliżej Polski niż Danii? Za wędzonego śledzia
(na świeżym razowcu, ze szczypiorkiem
i surowym żółtkiem)? Za liczące nawet 800 lat kościoły rotundowe? Za piaszczyste plaże, wydmy albo strome klify? Za budki
na rowerowych szlakach, w których można przenocować za darmo, i za same rowerowe szlaki, które rocznie przemierza 30 tysięcy cyklistów? Za najsłoneczniejszą pogodę
w Danii lub nowoczesne Muzeum Sztuki?
A może za żubry (sprowadzone z Polski)?

 

Na malowniczym północnym wybrzeżu wyspy leży dawna osada rybacka Allinge, zrośnięta
z miasteczkiem Sandvig. Ponad 100 lat temu okolica słynęła z kamieniołomów. Gdy pewien baron kupił jeden z nich w 1891 roku, tak zachwycił się tutejszym krajobrazem, że zaczął sprowadzać gości z zagranicy. Turystyka zastąpiła kamieniarstwo, a połączone miejscowości zamieniły się w kurort.

 

(fot.: Materiały prasowe)

Dzisiaj wypoczynku szukają w nich zarówno wielbiciele czytania książek w hamaku, jak
i zwolennicy czynnego relaksu – pływania kajakiem po Bałtyku lub wspinaczek
po skałach. W Sandvig jest ratusz zbudowany z kamieni polnych, na wzgórzu między osadami znajdują się prehistoryczne ryty naskalne, a parę kilometrów dalej wznoszą się ruiny zamku Hammershus.

 

Polecane wideo

Co prawda smakosze powinni udać się do Åkirkeby na południowym wybrzeżu, gdzie działa restauracja Kadeau – jej nagradzany gwiazdkami Michelin szef Rasmus Kofoed serwuje drogie, ale eleganckie wariacje na temat kuchni Północy, na przykład langusty w bulionie z glonami morskimi – lecz samo Allinge też może się pochwalić popularną gospodą Gæstgiveren. Jej właściciele organizują koncerty, poprzedzone grillowaniem świeżych ryb.

 

(fot.: Materiały prasowe)

Aby poczuć atmosferę skandynawskiego wczasowiska, warto zatrzymać się w pięknym Maison du Nord. To nie tyle hotel, ile zestaw mieszkań do wynajęcia – wymarzona propozycja dla rodziny czy grupy przyjaciół. Na parterze jest 120-metrowy apartament
dla ośmiu osób, na pierwszym piętrze
dla sześciu, a na ostatnim – dla czterech. Najwyżej położone studio ma widok na trzy strony świata, w tym oczywiście na morze.
Na dziedzińcu urządzono miejsce do relaksu, z siedziskami i leżankami. Jedynym uzupełnieniem prostych klasyków meblarstwa jest przyroda za oknem. I już wiadomo, za co kochamy Bornholm.

 

Maison du Nord, Allinge
4-osobowy apartament od 5000 koron duńskich/2800 zł za tydzień
www.maisondunord.dk

Najnowsze

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.

Polecamy