Święto dla zmysłów Gdy jest prawdziwa zima każdy jarmark bożonarodzeniowy nabiera wyjątkowego wyrazu. Tu klimat prosto z Drezna (fot. Sylvio Dittrich/www.germany.travel))
Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech

Święto dla zmysłów

13listopada2015

Smakowicie pachnące, roztaczające świąteczną aurę, z kulinarnymi przysmakami – niemieckie jarmarki bożonarodzeniowe odczuwa się wszystkimi zmysłami. Na przystrojonych straganach sprzedawcy oferują wyroby rzemieślnicze i lokalne specjały. Można delektować się piernikami i grzanym winem. Do tego muzyka i kolędy. W Niemczech jest ponad 150 jarmarków bożonarodzeniowych. Na który trzeba pojechać? Który samemu przeżyć?

Na stronie www.germany.travel znaleźć można opisy niemal wszystkich jarmarków odbywających się u naszych zachodnich sąsiadów. Rozpoczynają się one zazwyczaj w ostatni weekend listopada. I trwają do samych świąt.  

Do najbardziej znanych należą otwierany przez Dzieciątko Jezus jarmark w Norymberdze (4 godziny jazdy autem ze Zgorzelca) i drezdeński jarmark Striezelmarkt (1 godzina 20 minut), który wywodzi swoją nazwę od Striezel, czyli słynnej strucli bożonarodzeniowej. W tym roku 5 grudnia zostanie ona przywieziona przez drezdeńskich cukierników i uroczyście pokrojona.

 

Rozpoczyna się krojenie strucli (fot. www.dresden-weihnachten.info)

 

Na gości czekają również niezliczone świąteczne atrakcje: domek Pflaumentoffela, czyli ludzika wykonanego z suszonych śliwek, domek z pierników, dom bajek, świąteczna piekarnia, skrzacie kino, teatr lalek przy kalendarzu adwentowym oraz wybór piernikowej księżniczki.

Tradycja jarmarku w Lipsku (2 godziny jazdy z Polski) sięga 1458 roku. Jarmark z ok. 250 straganami w zabytkowej scenerii starówki należy do największych w Niemczech.

 

Pogodna atmosfera jarmarku w Lipsku (fot. LTM-Brzoska)

 

Dzieci najbardziej cieszą się z wystawy modeli kolejek, skrzacich warsztatów, bajkowego lasu, bożonarodzeniowej piekarni i karuzel. Dorośli spotykają się w wesołym towarzystwie przy bożonarodzeniowej piramidzie na Nikolaikirchhof. Szczególną atrakcją dla melomanów są świąteczne koncerty słynnego chóru chłopięcego Thomanerchor w kościele św. Tomasza.

Na jarmark zaprasza także położona 100 km od Zgorzelca twierdza Königstein w Saksonii. Niezwykłym przeżyciem są tu bożonarodzeniowe atrakcje w podziemnych kazamatach.

Polecane wideo

 

Jarmark w Königstein rusza w niedzielę 28 listopada (fot. www.festung-koenigstein.de)

 

Z kolei w leżącym na północy Niemiec, niecałe 200 km od Szczecina Stralsundzie, jarmark ciągnie się od świątecznie ozdobionego Starego do Nowego Rynku. Warto tu wpaść także po to, by w tym mieście wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO zobaczyć gotycki ratusz i zabytkowe kamieniczki starego miasta.

Podczas jarmarku w Cottbus (niecałe 40 km od granicy) magia świąt opanowuje miasto od wieży Spremberger Turm do zabytkowego rynku i studni miejskiej.

 

Cottbus w świątecznej oprawie (fot. www.germany.travel)

 

Tradycyjne herrenhuckie gwiazdy sprawiają, że świat wygląda, jakby był zanurzony w romantycznym czerwono-białym morzu gwiazd. Nadają świątecznego blasku olbrzymiej choince na rynku i wszystkim małym drzewkom. Na samym środku stoi duża rozświetlona piramida bożonarodzeniowa. Fantastyczny widok na świąteczne miasto rozciąga się z diabelskiego młyna.

Najnowsze

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • Cztery wesela i… rozwód

  Cztery wesela i… rozwód

  W nowej odsłonie filmowej kampanii reklamowej Panorama Firm kolejny raz podkreśla znaczenie wyszukiwania lokalnego. Tym razem w kinie i w Internecie będzie można zobaczyć film pt. „Cztery wesela i… rozwód”. Życie pisze różne, czasem zaskakujące scenariusze, ale w razie potrzeby wszystkie firmy można znaleźć w wyszukiwarce lokalnej.

 • Operacja LOT 2

  Operacja LOT 2

  Nowa seria najbardziej odlotowej produkcji Discovery Channel. Premiera: środa, 11 października, godz. 22:00 na Discovery Channel.

Polecamy

 • Sedan – samochód idealny?

  Sedan – samochód idealny?

  Choć może się wydawać, że dziś toczą dość nierówną walkę z niezwykle popularnymi hatchbackami i SUV-ami, sedany to samochody ikoniczne. Jeżeli istniałby wzór auta idealnego, podobny wzorowi metra wystawionemu w Sevres, bez wątpienia byłby to właśnie sedan.