Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie W hostelu Casa de la Musica do pokojów wchodzi się z otaczających dziedziniec balkonowych galerii, jak w wielu dawnych budapeszteńskich kamienicach (fot. Julia Zabrodzka)
Sprawdzone przez nas

Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie

17lutego2016

Od ponad półtora wieku niemal wszystko, co w stolicy Węgier ważne, dzieje się w Peszcie. Na przykład w VII dzielnicy – niedawno jeszcze zaniedbanej – gdzie na potęgę powstają kolejne kawiarnie, butiki i pracownie. Oto kilka przydatnych adresów.

Bezpośrednie przeloty z Warszawy do stolicy Węgier oferuje LOT, www.lot.com oraz
Wizz Air, www.wizzair.com. Bilet w dwie strony odpowiednio od ok. 350 zł i 150 zł.
Z Krakowa do Budapesztu kursują wygodne autobusy Lux Express, www.luxexpress.eu; bilet w jedną stronę od 62 zł, podróż trwa ok. 6,5 godz. Można też pojechać bezpośrednim pociągiem PKP, www.pkp.pl – nocnym z Warszawy przez Katowice (bilet
w jedną stronę od 123 zł; ok. 11,5 godz.) albo dziennym z przesiadką w czeskim Břeclaviu (ok. 10 godz.).


Większość nowych hoteli, restauracji czy butików otwiera się na wschodnim brzegu.
Hotel Lánchíd 19 przy Lánchíd utca 19, jest wyjątkiem – położony w Budzie, u stóp Góry Zamkowej, z pięknym widokiem na Peszt. Zaprojektowano go tak, by nowoczesny dizajn wpisać w zabytkowe nabrzeże. Panele fasady są ruchome i układają się w mniejsze
lub większe fale w zależności od wzburzenia wód Dunaju. Każdy z 45 pokoi trzech apartamentów ma inny wystrój, zaproponowany przez młodych węgierskich artystów
i studentów wzornictwa. Dwójka ze śniadaniem od 27 350 forintów (HUF)/87 euro/
370 zł, te z widokiem na Dunaj i Peszt od 30 180 HUF/96 euro/400 zł.
www.lanchid19hotel.hu


Casa de la Musica przy Vas utca 16 to hostel urządzony w typowej peszteńskiej kamienicy z wewnętrznym dziedzińcem i klatką schodową ozdobioną efektownym żyrandolem. Znajduje się kilka minut spacerem od dzielnicy żydowskiej. Latem w barze na patio podawane są śniadania za 3 euro/13 zł, piwo i przekąski; przez cały rok goście mogą korzystać z kuchni. Pokój dwuosobowy 8820 HUF/28 euro/120 zł; łóżko w sali wieloosobowej od 2835 do 3780 HUF/9-12 euro/40-50 zł.
www.casadelamusicahostel.com

 

Na niedzielne śniadanie warto wybrać się na targ w Szimpla Kert przy Kazinczy utca 14. Sezonowe produkty sprzedają tu rolnicy prowadzący niewielkie gospodarstwa. Duży wybór owoców, warzyw, smaczne chleby, kiełbasy i miody, a do tego muzyka na żywo. Wieczorami w Szimpli często odbywają się bezpłatne koncerty; informacje
o wydarzeniach na stronie: www.szimpla.hu


Jadłodajnia Kádár na Klauzál tér to gastronomiczna pętla czasu: syfony z wodą sodową, obrusy w biało-czerwoną kratę, na ścianach fotografie piłkarzy sprzed lat,
a w karcie węgierska klasyka – leczo czy faszerowana papryka. Czynne tylko w porze obiadu (11.30-15.30), od wtorku do soboty.


Otwarta niedawno po sąsiedzku Pola Pola, Klauzál utca 11, przypomina, że Budapeszt
od Serbii dzieli tylko 200 km. W karcie między innymi smaczne ćevapy 1590 HUF/20 zł czy plejskavica za 1790 HUF/25 zł, podawane z wypiekanymi na miejscu lepinjami (bałkańskim pieczywem).

 

O obecność żydowskich smaków w VII dzielnicy dba kilka tradycyjnych restauracji koszernych (na przykład Hanna przy Dob utca 35).

 

Od zeszłego roku dań przygotowywanych przez szefa kuchni z Tel Awiwu można spróbować także w Mazel Tov (Akácfa utca 47, czynne w godz. 16.00-4.00), czyli eleganckim wydaniu kert, lokalu urządzonego we wnętrzach i na dziedzińcu zrujnowanej kamienicy.

 

Na podwórku przy Dob utca 40 stoi z kolei Ricsi’s, food truck z kuchnią żydowską, oferujący knysze z baraniną za 850 HUF/11 zł) czy pyszne barátfüle – rodzaj knedli
z suszonymi śliwkami za 650 HUF/9 zł.

 

WĘGIERSKIE WZORNICTWO

W Peszcie od zawsze ceniono piękne oraz dobrze zaprojektowane przedmioty.
Nie przypadkiem to właśnie tutaj powstało trzecie na świecie – po londyńskim
i wiedeńskim – Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Üllői ucta 33-37, www.imm.hu; czynne wt.-sob. w godz. 10.00-18.00, bilet na wszystkie wystawy 3600 HUF/49 zł,
na wystawy stałe – 2000 HUF/27 zł; zniżki dla dzieci i seniorów). Sam secesyjny gmach projektu Lechnera wart jest zobaczenia. W środku, na trzech piętrach, prezentowane są stałe zbiory poświęcone wystrojowi wnętrz od gotyku po biedermeier czy sztuce islamskiej.


Dziś tradycje kontynuuje wiele małych pracowni i butików. Manufaktor przy
Sip utca 24, www.manufaktor.hu, to jedyne w Budapeszcie atelier i sklep
z marionetkami, a także najróżniejszymi teatrzykami i zabawkami optycznymi, wykonywanymi przez Enikő Ötvös i Richárda Garamiego.

Polecane wideo

 

Printa, Rumbach utca 10, www.printa.hu, specjalizuje się w sitodruku – za pomocą tej techniki ozdabiane są ubrania, torby, notesy i inne przedmioty z surowców wtórnych.
Na miejscu działa galeria grafiki i kawiarnia. Można też zajrzeć do pracowni, gdzie raz w miesiącu odbywają się warsztaty (najbliższe 15 listopada). 

 

W Mono Art and Design, Kossuth Lajos utca 12, nowym peszteńskim concept storze, prezentowane są prace młodych węgierskich projektantów – meble, wyposażenie wnętrz, grafiki. Mieszczący się przy tej samej ulicy, pod numerem 20, Mono Fashion działa w oparciu o podobną ideę, ale skupia się na modzie.

 

WARTO ZOBACZYĆ

Studio fotograficzne Manó Maia mieści się w Węgierskim Domu Fotografii (Nagymező utca 20, www.maimano.hu; otwarte: pon.-pt. w godz. 14.00-19.00, sob.-nd. w godz. 11.00-19.00; bilet normalny 1500 HUF/20 zł, ulgowy – 700 HUF/9 zł). Na pozostałych piętrach odbywają się wystawy fotografii węgierskiej i zagranicznej, działa tu także księgarnia fotograficzna. W VII dzielnicy nie można pominąć zabytków żydowskich.

 

Wielka Synagoga (w październiku otwarta od niedzieli do czwartku w godz. 10.00-17.30, w piątki w godz. 10.00-16.30; bilet normalny 3000HUF/40 zł) to największa judaistyczna świątynia w Europie – budowla w stylu mauretańskim ma aż trzy tysiące miejsc siedzących. Na terenie kompleksu przy Dohany utca znajduje się także muzeum poświęcone kulturze i dziejom węgierskich Żydów oraz pomnik pamięci ofiar Zagłady.

 

Mieszcząca się tuż obok synagoga przy Rumbach utca jest odwiedzana znacznie rzadziej – niesłusznie, bo niedawna renowacja przywróciła wspaniałemu wnętrzu
na planie ośmioboku dawny blask. www.greatsynagogue.hu


Niewielu przyjezdnych dociera też na cmentarz Kerepesi – węgierski panteon
narodowy o powierzchni ponad 50 hektarów. Spoczywajątu wybitni mężowie stanu, pisarze, malarze, kompozytorzy, architekci (w tym Miklos Ybl i Ödön Lechner).
Ale nie tylko nazwiska decydują o wyjątkowości tego miejsca – nekropolia jest przede wszystkim wielką plenerową galerią rzeźby. Niewiele tu symboliki religijnej
– na nagrobkach i mauzoleach rozrzuconych pośród kasztanowców i lip dominują nawiązujące do klasycznych wzorców posągi, urny, sarkofagi. To niezwykła pamiątka
po mieszczańskiej kulturze Budapesztu przełomu XIX i XX wieku.

Najnowsze

 • Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Poznań kojarzy nam się przede wszystkim z pysznymi rogalami marcińskimi. W żadnym innym mieście w Polsce nie wypieka się ich z takim kunsztem i smakiem. Jest jeszcze kilka aspektów dla których warto wybrać się do tego miasta, choćby na weekend.

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Social media, oklejanie samochodów i mailing, czyli skuteczne sposoby na nowoczesny marketing

  Social media, oklejanie samochodów i mailing, czyli skuteczne sposoby na nowoczesny marketing

  Przed współczesnymi przedsiębiorcami stoi trudne zadanie sprzedaży usług i produktów.