Włochy - miejsce, gdzie tradycja i spokój przeplatają się z radością życia

Włochy - miejsce, gdzie tradycja i spokój przeplatają się z radością życia

31maja2016

Masz już plany na wakacje?

Polecane wideo

Włochy to jeden z pięciu najbardziej popularnych kierunków wypraw turystycznych na świecie, co przekłada się na to, że pokaźne państwo, mające pod swoją opieką ponad dwadzieścia wysp, ściąga rocznie dziesiątki milionów turystów. Najczęstszymi kierunkami ich podróży są: Rzym, Wenecja, Mediolan oraz Sycylia i Sardynia. Turystów z całego świata przyciąga przede wszystkim wyśmienita kuchnia, przepiękne wybrzeża, alpejskie zbocza i jeziora oraz wiele zabytków przypominających, że Włochy są kolebką cywilizacji europejskiej. To właśnie we Włoszech znajduje się ponad 50 zabytków z listy dziedzictwa kulturowego UNESCO, a wśród nich takie między innymi atrakcje jak: Katedra w Monreale na Sycylii, Ogród Boboli we Florencji, miasto Matera w południowych Włoszech czy nadmorskie miasto Oplontis w pobliżu Pompei.

Aby poznać Italię nieco lepiej, warto także oderwać się od nadmiernie uczęszczanych szlaków turystycznych i dać się nieco porwać tej fascynującej kulturze. Dlatego warto udać się do regionu Marche, które ciągnie się na południowy wschód od San Marino, czyli dokładnie w połowie włoskiego buta. Jest on wart uwagi między innymi dlatego, że uznawany jest za ten, gdzie średnia długość życia jest najdłuższa w całym kraju. Mieszkańcy wydają się znać sekret długowieczności i z pewnością będą chętni aby podzielić się nim z turystami, ponieważ Włosi emanują niesamowitą radością z życia i życzliwością. Podczas podróży przez tę prowincję natkniemy się na starannie utrzymane winnice oraz gaje oliwne, bowiem tradycyjne rolnictwo jest niemalże znakiem towarowym urokliwego Marche. Miasto są tam zadbane i posiadają dobrze rozwiniętą sieć transportową, dzięki czemu przemieszczanie się nie sprawi większych problemów. Jeżeli marzy nam się odpoczęcie od miejskiego zgiełku, warto wybrać się na piaszczyste plaże lub aby zwiedzić przepiękne miasteczka na wzgórzach, usytuowane tuż obok gospodarstw agroturystycznych i basenów.Ruszając w głąb lądu, nie możemy pominąć Riwiery Włoskiej, będącej przedłużeniem francuskiego Lazurowego Wybrzeża. Jest to region, który Włosi specjalnie sobie upodobali, tak więc jeżeli chcemy odpocząć od samych turystów lub znaleźć mniej zatłoczoną plażę – będzie to idealne miejsce na nasz wypoczynek. W zachodniej części nazywanej Riviera di Ponte organizowane są co roku festiwale piosenki włoskiej, w okolicy kurortów plaże są piaszczyste i szerokie, zaś poza miejscowościami wypoczynkowymi wybrzeże jest przeważnie górzyste. W dzień miasteczka są obrazem błogiego spokoju – turyści wygrzewają się na plażach, zaś sprzedawcy odpoczywają na plastikowych krzesłach przed swoimi sklepami, ciesząc się siestą. Wieczorami, nadmorskie miasteczka zaczynają tętnić życiem: bary, kawiarnie, lokalnie restauracje, w których można delektować się daniami z owoców morza oraz domowym pesto przyciągają wiele ciekawych osobistości.

Jeżeli jednak chcemy uciec przed plażami i pobyć nieco w samotności, warto wybrać się górskimi ścieżkami Ligurii, skąd ukażą nam się przepiękne widoki na morze oraz okoliczne miasteczka.

Włochy mają wiele do zaoferowania, zaś w sezonie wakacyjnym, ruch turystyczny skupia się wokół miejscowości nadmorskich oraz jezior, a także w większych miastach, jak Rzym, Neapol, Mediolan czy Bolonia, w których nietrudno o turystyczne atrakcje. Jest to błogi skrawek ziemi, w którym tradycja i spokój przeplatają się z niespiesznym stylem życia i udzielającą się przyjezdnym radością, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że jest to kraj, którego wszystkich uroków nie da się poznać za jednym razem.

Artykuł sponsorowany 

Najnowsze

Polecamy