10 rzeczy, które musisz zobaczyć w Budapeszcie
10 rzeczy, które musisz zobaczyć w Budapeszcie

10 rzeczy, które musisz zobaczyć w Budapeszcie

02stycznia2017

Budapeszt należy do najpiękniejszych miast Europy. Niezależnie od pory roku przyciąga setki tysięcy turystów – również z Polski. Na atrakcyjność stolicy Węgier wpływa wielowiekowa historia, bogata tradycja oraz bliskość malowniczego Dunaju. Co zatem warto zobaczyć w Budapeszcie?

Znawcy atrakcji turystycznych z AccorHotels przygotowali listę 10 najciekawszych miejsc w stolicy Węgier. Coś dla siebie znajdą tu zarówno entuzjaści pięknych krajobrazów, miłośnicy architektury, jak i poszukiwacze lokalnych smaków.

  1. 1.     Parlament

Neogotycki Parlament w Budapeszcie jest uznawany za jeden z najbardziej okazałych obiektów tego typu na świecie. Składa się z prawie 700 pomieszczeń i zajmuje powierzchnię 17 000 m2. Wnętrza są ozdobione freskami, malowidłami, witrażami i herbami panujących dynastii. Można podziwiać tu również jeden z symboli węgierskiej państwowości – koronę św. Stefana.

Monumentalny gmach powstał po połączeniu trzech miast (Budy, Pestu i Obudy). Uznano, że zjednoczona stolica potrzebuje jednej reprezentacyjnej siedziby.

 

Budapeszt, Parlament

  1. 2.     Zamek Królewski

Umiejscowiona na wzgórzu królewska siedziba powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Obecna budowla nie przypomina jednak tej sprzed 7 stuleci. Zamek został bowiem doszczętnie zniszczony przez wybuch, a następnie pieczołowicie odbudowany w XVII wieku.

Od strony południowej otaczają go fragmenty murów obronnych. Wokół zamku można podziwiać także liczne posągi i fontanny m.in. Fontannę Macieja, ukazującą węgierskiego króla na polowaniu. Warto wejść do wnętrza budowli, by zobaczyć Salę Balową z gotyckim ołtarzem, Kaplicę Zygmunta i Schody Główne podtrzymywane przez posągi.

  1. 3.     Labirynt

Pod Wzgórzem Zamkowym rozciąga się rozbudowana sieć jaskiń i podziemnych korytarzy. Dawniej służyły głównie jako piwnice i magazyny, obecnie zostały zamienione w atrakcje turystyczną. Dla zwiedzających udostępniono 1,5 km tuneli, w których można podziwiać m.in. ekspozycje dotyczące czasów prehistorycznych oraz przewidywanej przyszłości ludzkości.

  1. 4.     Baszta Rybacka

Baszta stanowi fragment dawnych murów obronnych miasta. Dziś traktowana jest jednak głównie jako punkt widokowy, z którego można podziwiać m.in. kopułę Bazyliki św. Stefana. Wiele osób uważa ją za symbol Budapesztu.

Przy Baszcie Rybackiej znajdują się liczne pomniki. Do najbardziej znanych należy posąg św. Jerzego walczącego ze smokiem.

 

Budapeszt, Baszta Rybacka

  1. 5.     Kolejka dziecięca Gyermekvasut

Trasa budapeskiej kolejki wąskotorowej liczy nieco ponad 11 km. Z okien jadących wagonów widać m.in. ruiny średniowiecznego zamku i basztę na wzgórzu Jana. O wyjątkowości kolejki nie świadczą jednak piękne widoki, ale fakt, że w dużym stopniu jest obsługiwana przez dzieci w wieku 10–14 lat. Sprzedają one bilety, odprawiają pociągi na stacjach i dają sygnały do odjazdu.

  1. 6.     Łaźnia Szechenyego

W Budapeszcie mieści się największy kompleks term i basenów w Europie. Można tu zarówno zażywać ciepłych kąpieli w wodach bogatych w sód, magnez i fluorki, jak i skorzystać z pijalni. Wizyta w łaźni jest polecana szczególnie osobom zmagającym się z chorobami stawów, żołądka, nerek i pęcherzyka żółciowego.

  1. 7.     Bazylia św. Stefana

Polecane wideo

To największa węgierska świątynia i trzeci co do wysokości budynek w kraju. Może pomieścić 8500 wiernych. Bazylikę poświęcono pierwszemu królowi Węgier – św. Stefanowi. Wśród licznych relikwii zgromadzonych w świątyni znajduje się również zmumifikowana prawica władcy.

Budowla jest zwieńczona 96-metrowąą kopułą, która pełni także funkcję punktu widokowego.

  1. 8.     Most Łańcuchowy

To najstarszy most w Budapeszcie – był pierwszą stałą przeprawą łączącą Budę i Pest, leżące po dwóch stronach Dunaju. Końce mostu są strzeżone przez kamienne posągi lwów leżących na postumentach.

 

Budapeszt, Most Łańcuchowy

  1. 9.     Centralna Hala Targowa

Można kupić tu wyroby lokalnych artystów i rzemieślników oraz szereg tradycyjnych artykułów spożywczych: kiełbasy, warzywa, przyprawy, alkohole, smalec… Centralna Hala Targowa to obowiązkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą poznać autentyczny smak Węgier.

 

  1. 10.  Plac Bohaterów

Powstał w XIX wieku dla uczczenia tysiąclecia państwowości Węgier. W jego centrum znajduje się Pomnik Tysiąclecia z kolumną zwieńczoną figurą archanioła Gabriela. Kolumnę otaczają figury węgierskich przywódców oraz posągi alegorycznych postaci, takich jak Praca, Dobrobyt, Wiedza i Chwała.

Skusiły Cię te wszystkie fascynujące miejsca? Chciałbyś je odwiedzić? Nic prostszego – zarezerwuj w pokój w jednym z hoteli w Budapeszcie i zacznij planować swój wyjazd do Węgier. 

Najnowsze