Autokar zamiast samolotu? Często to najlepszy wybór
Autokar zamiast samolotu? Często to najlepszy wybór

Autokar zamiast samolotu? Często to najlepszy wybór

14lutego2017

Kiedy planujesz wycieczkę za granicę, pierwszym środkiem transportu, który przychodzi ci do głowy, jest pewnie samolot. Warto jednak zwrócić uwagę na oferty przewoźników autokarowych.

Samolot to bez dwóch zdań najszybszy sposób na dotarcie do celu – a jednak jazda autokarem wciąż może mieć przewagę nad lotami. Zwłaszcza, że na drogi wyjeżdżają coraz nowocześniejsze i bardziej komfortowe pojazdy.

 

W wielu krajach europejskich długodystansowe podróże autokarem nie odeszły w zapomnienie. Wręcz przeciwnie – przewoźnicy działają bardzo prężnie, z powodzeniem konkurując z innymi środkami transportu. W Niemczech chociażby, gdzie podróżni do tej pory najczęściej korzystali z pociągów, prywatni przewoźnicy autokarowi zyskują coraz większą popularność dzięki okazyjnym cenom i promocjom.Co więcej, niemieckie autokary docierają do niemal wszystkich krajów europejskich.

 

Autobusy międzynarodowe nie tracą powodzenia także w Skandynawii, a także w takich krajach, jak Grecja, Hiszpania, Portugalia i Chorwacja. Wszędzie tam bilet autokarowy jest kupowany znacznie częściej niż bilet na jakikolwiek  inny środek transportu długodystansowego – i nic nie zapowiada, że w najbliższym czasie samoloty mu zagrożą. Pojazdy są nowoczesne, wyposażone w toalety, klimatyzację, barek czy niekiedy bezpłatny Internet.

 

 

Jak podróżują Polacy?

 

– Autokary wybierają najczęściej Polacy wyjeżdżający do innego kraju europejskiego do pracy – mówi Mirosław Nikolin, współwłaściciel serwisu BiletyAutokarowe.pl. – Warto jednak rozważyć ten środek transportu również wtedy, kiedy planujemy wczasy. Podobnie jak w wymienionych wcześniej krajach, tak i w Polsce autokar jest wybierany przez wielu wczasowiczów.

 

Z „Raportu z badania krajowego rynku turystycznego” przygotowanego przez Polską Organizację Turystyczną wynika, że najchętniej korzystamy z własnego lub wynajętego samochodu osobowego. Taką możliwość wskazało 81% badanych. Jednocześnie 77% respondentów twierdziło, że na wakacjach korzystało z transportu zbiorowego – czy to jako jedynego środka lokomocji, czy też równolegle z autem. Silną konkurencję stanowi tu co prawda kolej, ale na podróż pociągiem decydują się zwykle turyści krajowi bądź wyjeżdżający do najbliższych nam krajów, takich jak Niemcy czy Czechy.

 

Dalsze podróże to domena autokarów i samolotów: autokar wybierany jest przez 47% badanych osób, a samolot – przez 40%. Autokar jest szczególnie popularny wśród turystów, których możemy zaliczyć do grona „odkrywców” (20% wszystkich wczasowiczów) – na wybór tego środka transportu wskazało aż 57% badanych należących do tej grupy. Dlaczego?

 

Turyści są aktywni, poszukują nowych miejsc do zwiedzania, chcą spędzać czas w ruchu, często zahaczając o mniejsze miasta, które nie mają połączeń lotniczych. Turyści z tej grupy są ciekawi świata, chłoną każdy moment wycieczki i chętnie obserwują mijane miejsca przez szyby autokaru. Podczas podróży lotniczej zobaczymy krajobraz jedynie z góry, a w przypadku złej pogody – tylko zachmurzenie.

Polecane wideo

 

Polacy najczęściej organizują wyjazdy sami; 58% wszystkich badanych załatwia wszystko samodzielnie (w grupie „odkrywców” odsetek ten wzrasta do 67%). W internecie wyszukujemy wygodnie zlokalizowane, niedrogie noclegi. Przeglądamy zasoby portali, na których możemy zarezerwować pokoje w hotelach, hostelach czy pensjonatach, i sporo oszczędzamy dzięki oferowanym promocjom i rabatom. Podobnie jest ze środkami transportu – organizując wyjazd sami, możemy wybrać najdogodniejszy termin wyjazdu i trafić na promocje obowiązujące tego, a nie innego dnia. Szukając i rezerwując samodzielnie, kupimy o wiele taniej np. bilet autokarowy.

 

Taniej i prosto do celu

 

– Przemieszczanie się autokarem jest tańsze niż podróż samolotem. Co więcej, autobusem dotrzemy do znacznie większej liczby miejsc – również mniejszych miejscowości, w pobliżu których nie ma lotnisk – mówi Mirosław Nikolin z BiletyAutokarowe.pl.

 

Jak dodaje, warto też pamiętać, że autokary wyruszają z wielu polskich miast, natomiast loty międzynarodowe realizują tylko największe miasta mające połączenia z danym europejskim portem lotniczym. Przykładowo, bilety autokarowe do Szwajcarii można wykupić z jednego z kilkudziesięciu polskich miast – autobus dowiezie nas m.in. do Bazylei, Berna, Genewy, Lozanny, Winterthur czy Zurychu. Loty na trasie Polska–Szwajcaria realizowane są głównie do dwóch miast: Genewy i Zurychu.

 

Jeżeli zdecydujemy się na autokar, możemy zaplanować np. wyjazd na narty, dobierając cel podróży jak najbliżej wybranego miejsca zakwaterowania. Warto rozejrzeć się przy okazji za promocjami – z atrakcyjnymi zniżkamiczęsto można kupić bilety autokarowe Sindbad. W serwisie BiletyAutokarowe.pl są one dostępne online lub telefonicznie, a opłaca się je przelewem w banku lub na poczcie. Wybierając interesującą nas trasę i datę wyjazdu, otrzymamy listę realizowanych kursów w najniższych cenach, z wliczonymi zniżkami i promocjami.

 

Warto sprawdzić, gdzie możemy dojechać autokarem, i zacząć planować podróż!

Najnowsze

 • Cztery wesela i… rozwód

  Cztery wesela i… rozwód

  W nowej odsłonie filmowej kampanii reklamowej Panorama Firm kolejny raz podkreśla znaczenie wyszukiwania lokalnego. Tym razem w kinie i w Internecie będzie można zobaczyć film pt. „Cztery wesela i… rozwód”. Życie pisze różne, czasem zaskakujące scenariusze, ale w razie potrzeby wszystkie firmy można znaleźć w wyszukiwarce lokalnej.

 • Pracownicy Panoramy Firm spełniają marzenia podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

  Pracownicy Panoramy Firm spełniają marzenia podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

  Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami - w oknach wystaw sklepowych pojawiły się świąteczne dekoracje i towary zachęcające do zakupów.

 • Ferie w polskich górach? Wybierz odpowiedni stok narciarski

  Ferie w polskich górach? Wybierz odpowiedni stok narciarski

  W Polsce zaczęły się zimowe ferie w wybranych województwach. To okazja do aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz rodzin. Planując wyjazd, warto skorzystać z bezpłatnych map cyfrowych, aby dobrze wybrać miejsce wypoczynku.

Polecamy

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • Pomysł na nietypowy urlop? Rejs do Berlina!

  Pomysł na nietypowy urlop? Rejs do Berlina!

  Płynąc spacerowym jachtem motorowym po Odrze, wybrać można wiele kierunków, jednak tym, który musi przebyć każdy motorowodniak jest trasa z Wrocławia do Berlina. To blisko 700 km rzecznej żeglugi, podczas której zobaczy się niesamowite miejsca i przeżyje niecodzienne przygody. Przedstawiamy 5 największych atrakcji szlaku Wrocław-Berlin.