Pobrykać na lotnisku "Untitled Lamp Bear" Urs Fischer
Katar

Pobrykać na lotnisku

08marca2017

Basen na dachu budynku, korty do squasha, ponad 70 luksusowych sklepów, meczet, dwa hotele - port lotniczy Hamad International. Zbudowany za 15 miliardów dolarów, otwarty w 2014 roku z imepetem rozsiadł się pośród największych i najciekawszych lotnisk na świecie.

Co ma pluszowy miś do podróży? Dlaczego Katarczycy postanowili w samym centrum wielkiego holu ustawić 7-metrową rzeźbę Szwajcara Ursa Fischera? Okazuje się, że to zwieńczenie starań katarskiego Muzeum Sztuki wraz z portem lotniczym Hamad.

Sztuka poza granicami muzeów, podróżni poza granicami krajów, wolny czas, wszystko sprzyja kontemplacji. Bez obaw nie jest to „zarozumiała wystawa”, została tak pomyślana, że prace są częścią lotniska. Tak jak instalacje amerykańskiego rzeźbiarza Toma Otternessa ustawione przy głównych węzłach komunikacyjnych zapraszają do zabawy.

"Other Worlds" Tom Otterness

A żółty miś siedzi spokojnie wewnątrz monstrualnej lampy. Dla jednych piękny dla innych dziwny i brzydki. Jest jednym z trzech niedźwiadków, dwa pozostałe znajdują się w zbiorach prywatnych. Zanim trafił na lotnisko, rezydował przed budynkiem Seagram w Nowym Jorku, kupiony na aukcji przez rodzinę królewską za prawie 7 mln dolarów ma przypominać o dzieciństwie, o domu i podróży jaką odbyliśmy pomiędzy czasem kiedy tuliliśmy ulubionego misia a teraźniejszością.

Polecane wideo

https://dohahamadairport.com

 

 

Najnowsze

 • Pracownicy Panoramy Firm spełniają marzenia podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

  Pracownicy Panoramy Firm spełniają marzenia podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

  Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami - w oknach wystaw sklepowych pojawiły się świąteczne dekoracje i towary zachęcające do zakupów.

 • Cztery wesela i… rozwód

  Cztery wesela i… rozwód

  W nowej odsłonie filmowej kampanii reklamowej Panorama Firm kolejny raz podkreśla znaczenie wyszukiwania lokalnego. Tym razem w kinie i w Internecie będzie można zobaczyć film pt. „Cztery wesela i… rozwód”. Życie pisze różne, czasem zaskakujące scenariusze, ale w razie potrzeby wszystkie firmy można znaleźć w wyszukiwarce lokalnej.

 • Nadbałtyckie rekordy

  Nadbałtyckie rekordy

  Popularność naszego wybrzeża rośnie. Skąd na plażach rekordowe liczby turystów?