Świat

 • Chapnij chaczapuri Gruzja

  Chapnij chaczapuri

  Wysoko w górach leżała wioska, w której mieszkała kobieta o imieniu Chacza. Któregoś razu Chacza częstowała swoich gości pszeniczną wódką. Wtedy to do ciasta, nim upiekła je w dużym wiejskim piecu, włożyła ser. Danie okazało się bardzo smaczne. Stąd nazwa chaczas puri. W każdym zakątku Gruzji robi się je inaczej. o jednym z najbardziej znanych gruzińskich rarytasów można przeczytać w gawędziarskiej książce „Gruziński smak” Vaho Babunashvilego.

  więcej
  29marca2016
 • Łobuz w krainie dorsza Norwegia

  Łobuz w krainie dorsza

  Zima w Finnmarku, najbardziej północnym regionie Norwegii, skończy się za kilka miesięcy, ale do Vardø słońce powróci już pod koniec stycznia, po dwóch miesiącach nieobecności. Oświetli domy, na których autorzy street artu z różnych stron świata, pod wodzą pewnego Łobuza, opowiedzieli historię miasta i jego dumnych mieszkańców.

  więcej
  24marca2016
 • Kultura kąpieli Szwecja

  Kultura kąpieli

  Mogłaby łazić po śnieżnej planecie z „Gwiezdnych wojen”, ale stanęła w szwedzkim porcie Göteborg. Niezgrabna, rozczulająca, na krzywych nogach. Publiczna sauna dla wszystkich chętnych golasów.

  więcej
  24marca2016
 • Sen powrotu Piotr Strzeżysz

  Sen powrotu

  Od ponad dwudziestu lat realizuje dziecięce marzenie o włóczeniu się po świecie z rowerem. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. W zeszłym roku otrzymał kilka prestiżowych nagród podróżniczych. Mowa o Piotrze Strzeżyszu – podróżniku i wnikliwym obserwatorze świata, który wydał właśnie nową książkę.

  więcej
  22marca2016
 • Czytanie Lizbony Podróże z kluczem

  Czytanie Lizbony

  Są miasta, których wizerunek ponad wszystko inne kształtuje jeden gatunek sztuki. Rzym kojarzy się z architekturą, Edynburg – z teatrem, Nowy Jork – z filmem. A Lizbona? W stolicy Portugalii niespodziewane pierwszeństwo zdobywa literatura.

  więcej
  17marca2016
 • Reportaż o Delhi do wygrania Konkurs z Wydawnictwem Czarne

  Reportaż o Delhi do wygrania

  Dziś premiera książki Rana Dasgupta „DELHI. STOLICA ZE ZŁOTA I SNU" Wspólnie z Wydawnictwem Czarne przygotowaliśmy dla was konkurs. Kilka egzemplarzy czeka na nowego właściciela.

  więcej
  16marca2016
 • Książka o Indonezji do wygrania Konkurs z Wydawnictwem Czarne

  Książka o Indonezji do wygrania

  Dziś premiera książki Elizabeth Pisani „Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu." Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne kilka egzemplarzy czeka na nowego właściciela.

  więcej
  02marca2016
 • Pan Lluís i smoki Barcelona

  Pan Lluís i smoki

  Szpakowata czupryna, okulary, wąsy. Pod szyją wykrochmalony kołnierzyk. Surdut. Na starych fotografiach robi wrażenie statecznego mieszczanina. Pewnie zgodnie z prawdą. Ale nie całą. Przed ponad wiekiem Lluís Domènech i Montaner wywrócił katalońską architekturę do góry nogami, a Barcelona pokochała nowoczesność. Z dobrym skutkiem.

  więcej
  27lutego2016
 • Na przekór głodnym niedźwiedziom Zoom książki

  Na przekór głodnym niedźwiedziom

  Warto czasami ruszyć w podróż po marginesach kultury, fotografii czy architektury. Na biegun, pod Pałac Kultury, do krainy Bojków i Łemków. Na gruzińskie wesele. Skupić się na chwilę, zastanowić, w końcu uśmiechnąć. Byle tylko pamiętać o mapie!

  więcej
  26lutego2016
 • Nowe szaty księcia Hotel w Kanadzie

  Nowe szaty księcia

  Dwie godziny jazdy – tyle było trzeba, by po opuszczeniu Toronto znaleźć się w świecie sprzed co najmniej kilku dekad. Dzięki otwarciu dizajnerskiego hotelu na kanadyjskim brzegu jeziora Ontario miejscowi przeprosili się jednak ze współczesnością.

  więcej
  23lutego2016

Najnowsze