Świat

 • Kultura kąpieli Szwecja

  Kultura kąpieli

  Mogłaby łazić po śnieżnej planecie z „Gwiezdnych wojen”, ale stanęła w szwedzkim porcie Göteborg. Niezgrabna, rozczulająca, na krzywych nogach. Publiczna sauna dla wszystkich chętnych golasów.

  więcej
  24marca2016
 • Sen powrotu Piotr Strzeżysz

  Sen powrotu

  Od ponad dwudziestu lat realizuje dziecięce marzenie o włóczeniu się po świecie z rowerem. Odwiedził kilkadziesiąt krajów na pięciu kontynentach. W zeszłym roku otrzymał kilka prestiżowych nagród podróżniczych. Mowa o Piotrze Strzeżyszu – podróżniku i wnikliwym obserwatorze świata, który wydał właśnie nową książkę.

  więcej
  22marca2016
 • Czytanie Lizbony Podróże z kluczem

  Czytanie Lizbony

  Są miasta, których wizerunek ponad wszystko inne kształtuje jeden gatunek sztuki. Rzym kojarzy się z architekturą, Edynburg – z teatrem, Nowy Jork – z filmem. A Lizbona? W stolicy Portugalii niespodziewane pierwszeństwo zdobywa literatura.

  więcej
  17marca2016
 • Reportaż o Delhi do wygrania Konkurs z Wydawnictwem Czarne

  Reportaż o Delhi do wygrania

  Dziś premiera książki Rana Dasgupta „DELHI. STOLICA ZE ZŁOTA I SNU" Wspólnie z Wydawnictwem Czarne przygotowaliśmy dla was konkurs. Kilka egzemplarzy czeka na nowego właściciela.

  więcej
  16marca2016
 • Książka o Indonezji do wygrania Konkurs z Wydawnictwem Czarne

  Książka o Indonezji do wygrania

  Dziś premiera książki Elizabeth Pisani „Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu." Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne kilka egzemplarzy czeka na nowego właściciela.

  więcej
  02marca2016
 • Pan Lluís i smoki Barcelona

  Pan Lluís i smoki

  Szpakowata czupryna, okulary, wąsy. Pod szyją wykrochmalony kołnierzyk. Surdut. Na starych fotografiach robi wrażenie statecznego mieszczanina. Pewnie zgodnie z prawdą. Ale nie całą. Przed ponad wiekiem Lluís Domènech i Montaner wywrócił katalońską architekturę do góry nogami, a Barcelona pokochała nowoczesność. Z dobrym skutkiem.

  więcej
  27lutego2016
 • Na przekór głodnym niedźwiedziom Zoom książki

  Na przekór głodnym niedźwiedziom

  Warto czasami ruszyć w podróż po marginesach kultury, fotografii czy architektury. Na biegun, pod Pałac Kultury, do krainy Bojków i Łemków. Na gruzińskie wesele. Skupić się na chwilę, zastanowić, w końcu uśmiechnąć. Byle tylko pamiętać o mapie!

  więcej
  26lutego2016
 • Nowe szaty księcia Hotel w Kanadzie

  Nowe szaty księcia

  Dwie godziny jazdy – tyle było trzeba, by po opuszczeniu Toronto znaleźć się w świecie sprzed co najmniej kilku dekad. Dzięki otwarciu dizajnerskiego hotelu na kanadyjskim brzegu jeziora Ontario miejscowi przeprosili się jednak ze współczesnością.

  więcej
  23lutego2016
 • Ziemia zapomniana Rozmowa z Bartkiem Sabelą

  Ziemia zapomniana

  Dla turystów południe Maroka kończy się na zatłoczonym Agadirze czy słynącej ze skalnych formacji plaży Legzira. Ale tam, gdzie nie sięgają spojrzenia przyjezdnych, ciągnie się jeszcze okupowane przez marokańskie królestwo terytorium Sahary Zachodniej. Bartek Sabela przypomina o nim w książce „Wszystkie ziarna piasku”.

  więcej
  22lutego2016
 • Sny o Dachu Świata Tybet

  Sny o Dachu Świata

  Pielgrzymi bijący pokłony na widok Potali, dawnego pałacu dalajlamów w Lhasie. Tybetańczycy na emigracji, którzy marzą o wolności, patrząc w uśmiechniętą twarz swego duchowego przywódcy – XIV Dalajlamy. Ludzie Zachodu pragnący w tej samej twarzy odnajdywać mit górskiego kraju, jego magię i mistycyzm. Każdy śni o Tybecie własny sen.

  więcej
  19lutego2016

Najnowsze