Świat

 • Tallinn jest kobietą Estonia

  Tallinn jest kobietą

  Była najsmutniejszą kobietą na ulicy. Patrzyła nieobecnymi oczami. Podszedłem. Tak jak podchodzi się do znajomych. Przywitałem się. Odpowiedziała po rosyjsku. Rozmawialiśmy. Długo. Tak, jakbyśmy znali się od lat.

  więcej
  14stycznia2016
 • Trzy razy Tatry Słowacja

  Trzy razy Tatry

  Dzięki uruchomionym w grudniu bezpośrednim lotom z Warszawy do Popradu w słowackie góry zrobiło się znacznie bliżej. Oto przegląd ośrodków narciarskich w Tatrach Wysokich, Zachodnich i Niżnich.

  więcej
  08stycznia2016
 • Opowieści z bazaru Ukraina

  Opowieści z bazaru

  Drzwi starej marszrutki zamykają się, robiąc ogromny hałas. Słońce dopiero wstaje. Miasto nawet nie musi budzić się do życia, ono po prostu nie zasypia.

  więcej
  07stycznia2016
 • Witaj, Martyniko! Karaiby

  Witaj, Martyniko!

  Odkrywców zadziwiły, francuskich osadników omamiły obietnicą zysków, dla niewolników z Afryki okazały się przekleństwem. Tropikalne rośliny – to one przez stulecia decydowały o losach Martyniki. Dla przyjezdnych są łaskawe. Pozwalają do woli rozkoszować się swymi kolorami, zapachami, a nawet smakiem.

  więcej
  05stycznia2016
 • Nie biegaj po wodzie Kopenhaga

  Nie biegaj po wodzie

  W raju dla pieszych i rowerzystów brzegi jednego z kanałów połączyła nowa kładka. Pasuje do portowej historii miasta, skraca drogę, jest romantyczna i w dodatku zaprojektował ją światowej sławy artysta – Olafur Eliasson.

  więcej
  31grudnia2015
 • Samolotem w Tatry Słowacja

  Samolotem w Tatry

  Od połowy grudnia w słowackie Tatry można polecieć samolotem. Łotewskie linie lotnicze AirBaltic uruchomiły bezpośrednie połączenie z Okęcia do Popradu.

  więcej
  29grudnia2015
 • Próba sił mistrza Purana Nowe Delhi

  Próba sił mistrza Purana

  Salman Rushdie w powieści „Dzieci Północy” opisuje wioskę magików, akrobatów, muzyków i tancerzy. Kolonia nie jest fikcją literacką, znajduje się w centrum Delhi, a założyli ją 50 lat temu lalkarze z Radżastanu. W osadzie Kathputli codziennie trwają próby i przedstawienia, chociaż jej losy stanęły ostatnio pod znakiem zapytania.

  więcej
  28grudnia2015
 • Konkurs! Gruzja

  Konkurs!

  Drodzy Czytelnicy, mamy dla Was przedświąteczną niespodziankę!

  więcej
  21grudnia2015
 • Toast za Sighnaghi Gruzja

  Toast za Sighnaghi

  Położone w gruzińskim regionie Kachetia miasto Sighnaghi z dumą nosi swój tytuł najmniejszego miasta w kraju. W 2002 roku tutejsza populacja wynosiła tylko 2146 mieszkańców. A w parze z niewielkimi rozmiarami idą niedawno otrzymane tytuły: za popularność i urodę.

  więcej
  18grudnia2015
 • Chaczapuri Przepis na...

  Chaczapuri

  Po gruzińsku słowo chaczo oznacza twaróg, a puri – chleb. Z połączenia tych dwóch elementów od wieków powstaje najpopularniejsze na Kaukazie pieczywo. Oto jego tradycyjna wersja.

  więcej
  16grudnia2015

Najnowsze