Całe życie z miso stylizacja: Basia Dereń-Marzec, zdjęcie: Marcin Klaban/Studio MMP
Ze smakiem

Całe życie z miso

13stycznia2016

W Japonii przypisuje się jej niemal magiczną moc. Pasta miso zamienia proste potrawy w rarytasy. Zmieszana z bulionem krzepi już od śniadania. Lecząc, daje przedsmak długowieczności.

Połączone siły sojowych ziaren, soli, wody i przyjaznych bakterii kōji potrzebują co najmniej roku fermentacji, aby stać się jedną z odmian miso. Shiromiso, czyli białe, słodko rozgrzewa w chłodne dni; cierpkie czerwone akamiso – skutecznie orzeźwia latem.

 

Trzy czwarte mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni ma je w codziennym jadłospisie, choćby pod postacią słynnej zupy misoshiru. Małe manufaktury, gdzie mistrzowie miso wyrabiali je w drewnianych naczyniach według własnych tajnych receptur, dziś są bardzo cenioną rzadkością. Ustąpiły pola wielkim fabrykom, ale pozostała po nich rozmaitość regionalnych odmian, które produkuje się teraz na skalę przemysłową.

 

MAKRELA DUSZONA W MISO /Saba no misoni/

 

Składniki:

2 filety ze świeżej makreli (każdy rozcięty na dwie części)
4 plasterki imbiru
4 łyżki przyprawy mirin (rodzaj ryżowego wina)
2 łyżki sosu sojowego
1 ½ łyżki pasty miso
1 łyżka cukru

 

Polecane wideo

Przygotowanie:

Na patelnię wlać 3 łyżki mirinu, ¾ kubka wody i dodać imbir. Doprowadzić do wrzenia. Ułożyć filety makreli skórą do góry (dobrze naciąć ją wcześniej w X) i przykryć patelnię pokrywką. Całość gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut.

 

Aby przygotować marynatę z miso należy połączyć w małym naczyniu pastę miso
z cukrem, potem dolać sos sojowy i 1 łyżkę mirinu. Dodać do ryby i wszystko razem gotować przez kilka minut, aż sos się zredukuje.

 

Patelnię zdjąć z ognia. Jeśli sos nie jest wystarczająco gęsty, rybę trzeba wyjąć, a sos dalej podgrzewać, aż bardziej zgęstnieje. Gotowe danie można udekorować kiełkami pora lub paskami chili.

Najnowsze

 • Adrenalinowe ferraty: Iść po nich czy lepiej nie?

  Adrenalinowe ferraty: Iść po nich czy lepiej nie?

  Choć jeszcze dziesięć lat temu wszyscy tęsknili za wakacjami pod parasolem nad morzem, z nadejściem promowania aktywnego stylu życia, uwaga turystów skierowała się ku górom. Turystyka alpejska jest bardzo popularna, a ferraty lub zabezpieczone drogi to jedno z najbardziej adrenalinowych przeżyć wakacyjnych. Dlaczego ferraty są tak popularne i jak się bezpiecznie wspinać?

 • Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

  Tanie podróżowanie naprawdę istnieje. Zobacz, na czym polega jego istota.

 • Jak wybrać najlepsze assistance na podróż samochodem za granicę?

  Jak wybrać najlepsze assistance na podróż samochodem za granicę?

  Zagraniczna podróż samochodem może być niezwykłą przygodą, która pozostanie w pamięci całej rodziny na wiele długich lat. Może się jednak tak zdarzyć, że nie będzie to przyjemne wspomnienie, a każdy będzie chciał je jak najszybciej wymazać ze swojej pamięci. Jeżeli w czasie takiej podróży pojawią się problemy z samochodem, a znikąd nie będzie pomocy, będzie to raczej przykra, a nie przyjemna przygoda.