Kulinaria

 • Rozstania i powroty Ze smakiem

  Rozstania i powroty

  Na polskim wigilijnym stole karp potęgą jest i basta! Bigos ma status szarej eminencji. Kiedyś ich związek był znacznie silniejszy, ale po rozbiorach każde wybiło się na niepodległość. Karp rozpoczął karierę solową, bigos nierozerwalnie złączył się z kapustą.

  więcej
  22grudnia2015
 • Naleśniki z mięsem Przepis na...

  Naleśniki z mięsem

  W menu węgierskich restauracji tego dania należy szukać pod nazwą: „hortobágyi palacsinta". Ale warto je też zrobić samemu w domu.

  więcej
  20grudnia2015
 • Langosze Przepis na...

  Langosze

  Dania mączne w kuchni węgierskiej zasługują na osobny rozdział. Szczególna uwaga należy się drożdżowo-ziemiaczanym langoszom, które często serwuje się też na Słowacji.

  więcej
  11grudnia2015
 • Z mchu i paproci Kurczak po cygańsku

  Z mchu i paproci

  Praktyka uczyniła z nich mistrzów gotowania pod chmurką i koneserów nieoczywistych leśnych ingrediencji. Tradycja kulinarna polskich Romów przez lata rządziła się, jak oni, własnymi prawami, ale powoli odchodzi w przeszłość.

  więcej
  26listopada2015
 • Czas zawijania Przepis na dolmadakia

  Czas zawijania

  Łagodny smak zawiniątek uformowanych z liści winogron spaja kulinarnie śródziemnomorską Europę z Bliskim Wschodem i Kaukazem. Gdyby przedstawiciele skłóconych obecnie narodów wspólnie zasiedli do rozmów przy okrągłym stole, mogliby podjadać tę samą przystawkę.

  więcej
  29października2015
 • Restauracje z widokami Kuchnia

  Restauracje z widokami

  Jedzenie to jedno, okoliczności, w jakich je się pizzę, pesto czy ryż z krewetkami to drugie. Oto kilka miejsc, w których można mieć problem ze skupieniem się na tym, co jest na talerzu. Przez rozciągające się dookoła widoki.

  więcej
  04października2015
 • Ryby wędzone domowym sposobem Przepis na...

  Ryby wędzone domowym sposobem

  Przepis ten wymaga pewnych zdolności manualnych. Trzeba bowiem zrobić wędzarnię. I fakt - trudno ten przepis przygotować w mieszkaniu. Ale tak uwędzone ryby smakują wybornie.

  więcej
  23września2015
 • Dla kulinarnych pasjonatów Festiwale

  Dla kulinarnych pasjonatów

  Jesień to dobry czas na wycieczkę w poszukiwaniu nieodkrytych smaków. Pogoda sprzyja ucztowaniu pod gołym niebem, a ceny noclegów w wielu festiwalowych miastach są niższe niż latem. Oto pięć festiwali kulinarnych do odwiedzenia w najbliższych tygodniach.

  więcej
  15września2015
 • Przepis na śledzie pomorskie Kulinaria

  Przepis na śledzie pomorskie

  Najlepiej jest jeść je tuż po złowieniu, gdy jeszcze czuć w nich słony Bałtyk. Ale wiadomo - nie każdy ma taką możliwość. Dlatego szukając śledzi w sklepach naprawdę warto sprawdzić czy są świeże. Dla smaku jest bardzo istotne.

  więcej
  10września2015
 • Duński łącznik Przepis na frikadeller

  Duński łącznik

  Soczyste pulpeciki o dźwięcznej nazwie frikadeller od stuleci nie znikają ze szczytu listy przebojów kulinarnych. Są też niezrównane w podtrzymywaniu poczucia wspólnoty. Przy ich wsparciu dobrze się dzieje w państwie duńskim.

  więcej
  28sierpnia2015

Najnowsze

 • Wakacje w słonecznej Grecji

  Wakacje w słonecznej Grecji

  Grecja nazywana jest kolebką europejskiej cywilizacji. To tu narodził się teatr, tu narodziła się filozofia i tu z morskiej piany wyszła Afrodyta. Mówi się też, że to tu mieści się pępek świata. Gracja kusi wspaniałymi krajobrazami, turkusowym morzem, malowniczymi wyspami i bogatą kulturą. Jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.

 • USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

  USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

  Parki narodowe w USA niewątpliwie stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. Znajdziemy tam cuda natury, jak lodowce, jeziora, góry i prerie oraz dziko żyjące zwierzęta, między innymi niedźwiedzie i bizony.