Kulinaria

 • Po wiosnę i wino RPA

  Po wiosnę i wino

  Szukając odmiennych smaków, krajobrazów, a przy okazji ciepła promieni słonecznych, warto teraz wybrać się do Republiki Południowej Afryki. Na przykład w okolice Kapsztadu.

  więcej
  22października2014
 • Migas Przepis na...

  Migas

  Tradycyjne danie portugalskie przyrządzane z nieco zeschłego (a najlepiej czerstwego) już pieczywa. Najczęściej migas przygotowywany jest w Alentejo. Czasem zamiast chleba używa się tam ziemniaków. I wtedy jest Migas de Batata. U nas przepis w wersji tradycyjnej, czyli z chlebem.

  więcej
  16października2014
 • Sezamki miodowo-piniowe Przepis na...

  Sezamki miodowo-piniowe

  Aby zamówić ten ociekający słodyczą deser w miejscu jego pochodzenia- portugalskiej prowincji Alentejo - należy prosić o Pinhoadas. Można też przygotować go w domu. Przepis jest naprawdę nieskomplikowany.

  więcej
  13października2014
 • Gaspacho Alentejano Przepis na...

  Gaspacho Alentejano

  W reprezentacji zup portugalskiego regionu Alentejo o mistrzostwo rywalizują: czosnkowa Açorda, podawana tradycyjnie z jajkiem w koszulce, i orzeźwiające zimne gaspacho.

  więcej
  08października2014
 • Smakołyki kuchni czeskiej Czechy

  Smakołyki kuchni czeskiej

  Pomimo wpływów kulinarnych krajów sąsiednich - Węgier, Austrii i Niemiec - największe inspiracje czeska kuchnia czerpie z tradycyjnych, staroczeskich przepisów.

  więcej
  07października2014
 • Wieprzowina po alentejańsku Przepis na...

  Wieprzowina po alentejańsku

  W równinnym i gorącym portugalskim Alentejo jedzenie ma rangę ważnego wieczornego rytuału. Ten typowo rolniczy region swoją siłę czerpie z mięsnej obfitości. Dziczyzna i delikatna jak nigdzie indziej wieprzowina dają solidne podstawy prostym jednogarnkowym potrawom. W sam raz na podsumowanie ciężkiego dnia pracy. Oto przepis na wieprzowinę po alentejańsku.

  więcej
  03października2014
 • Plus za niedojrzałość Ze smakiem

  Plus za niedojrzałość

  Smażone zielone pomidory – sztandarowa potrawa amerykańskich stanów południa, którą wszyscy tu przyrządzają w ramach sztafety pokoleń. Muszą tylko schwycić głównego bohatera, zanim ten zdąży się zarumienić.

  więcej
  01października2014
 • Weekend dla smakoszy Francja

  Weekend dla smakoszy

  Święto gastronomii jest corocznym wydarzeniem, które odbywa się we Francji od 2011 roku. W tym roku przypada od 26 do 28 września i jak co roku proponuje pełen wachlarz imprez w całym kraju, dzięki którym można spróbować bogactwa i różnorodności francuskiej kuchni.

  więcej
  25września2014
 • Powoli w niedzielę Światowa Niedziela Cittaslow

  Powoli w niedzielę

  Ostatnia niedziela września to Światowa Niedziela Cittaslow. Ustanowiona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow ma przyczyniać się do szerzenia informacji o rzeczywistości i idei bycia Cittaslow. W polskich miasteczkach należących do Cittaslow 28 września będzie się sporo działo.

  więcej
  24września2014
 • Kastinys z młodymi ziemniakami Przepis na...

  Kastinys z młodymi ziemniakami

  Kastinys, czyli śmietanowy sos, podawany jest latem do młodych ziemniaków. Zimą je się go z chlebem.

  więcej
  14września2014

Najnowsze

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.

 • 5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  Większość Polaków wyjeżdża na urlop latem. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość i są zmuszeni planować odpoczynek jesienią. Urlop o tej porze roku ma jednak zalety jak chociażby niższe ceny. Dokąd jednak warto wybrać się jesienią na odpoczynek?