Pola malowane Hucuły ze Stajni Galicja w Beździedzy. / fot. Agnieszka Rodowicz
Pogórze Ciężkowickie

Pola malowane

26października2011

W czasach, gdy każdy skrawek Ziemi został już odwiedzony, opisany i umieszczony na google maps, są jeszcze miejsca czekające na odkrycie. Jednym z nich jest Pogórze Ciężkowickie. Konia z rzędem temu, kto o nim słyszał. A na Pogórzu koń naprawdę się przyda.

Polecane wideo

Mają wszelkiego rodzaju kształty: niektóre są wąziutkimi paskami, inne układają się w większe i mniejsze prostokąty czy kwadraty. Są trójkąty, koła i trapezy. Pola, które mija się, jadąc drogą z Tarnowa przez Biecz do Jasła, mają nie tylko mnóstwo form, ale i kolorów.

Te ze skibami świeżo zaoranej ziemi są ciemnobrązowe, tłuste i błyszczące w niskim jesiennym słońcu. Inne mają kolor ugru albo sieny palonej. Są pola bakłażanowe, płowe i niemal czarne.

Do tej symfonii barw dołączają się ułożone na polach złote stogi kukurydzianych łodyg, paski jasnozielonych pastwisk, przecinki miedz, wzdłuż których żółcą się grusze i czerwienią jabłonie pełne owoców.

Pogórze Ciężkowickie to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można zobaczyć krajobraz jak z wiersza Juliana Tuwima W Aeroplanie: „…rzeki – srebrne wstążeczki, łąki – zielone chusteczki, domy – klocki drewniane, pola – kratki malowane…”.

Rozciąga się ono z północnego zachodu na południowy wschód między Tarnowem i Jasłem. Krajobraz tworzą szerokie, rozrzucone z rozmachem, całkiem strome pagórki. W tej rolniczej krainie niewiele jest lasów. Dzięki temu z każdego wyższego wzniesienia widać puzzle pól jak na dłoni.

Wędrując przez Pogórze, co krok spotyka się symbole wiary. Od najprostszych krzyży z surowego drewna, przez murowane, bielone, po malowane w kiczowate obrazki, otoczone girlandą sztucznych kwiatów lub lampkami choinkowymi kapliczki.

Krzyże stawiano zwykle przy skrzyżowaniach dróg. A ponieważ wiele z nich zmieniło swój przebieg, wydaje się teraz, że stoją w dziwnych miejscach – w środku pola, pod lasem, daleko od ludzkich siedzib. Na szczytach kapliczek znaleźć często można figurkę piejącego koguta – zawsze zwrócony jest na wschód.

Mieszkańcy Pogórza od wieków żyli z roli. Uprawiali na małych polach ziemniaki, żyto, pszenicę, proso. Hodowano także krowy i owce. Mało się w tym względzie zmieniło.

Gospodarze mają niewielkie gospodarstwa, po kilka hektarów ziemi. Krowę, kilka kur, czasami owce. Sad przy domu. Nierzadko zobaczyć tu jeszcze można człowieka orzącego ziemię pługiem przy pomocy konia. Na łąkach spotyka się chłopów ścinających siano kosą. Twierdzą, że siano skoszone ręcznie jest dużo smaczniejsze i zdrowsze dla zwierząt niż to ścięte przez maszynę.

Owszem, pojawiły się asfaltowe drogi, wyrosło trochę murowanych domów. Ale nadal mnóstwo tu drewnianych chałup. Te najuboższe są parterowe, zrębowe, zbudowane z bali barwionych czerwoną glinką, dającą specyficzny, bladoróżowy kolor. Spotyka się też chaty malowane na kolor jasnoniebieski.

Wiele z nich chyli się coraz bardziej ku ziemi. Domy zamożniejsze obite są deskami. Mają szklone werandy we frontowej elewacji, szczyty i okapy ze snycerskimi ozdobami. Najczęściej jest to motyw serca lub szarotki.

Te chałupy są zwykle malowane na zielono, niebiesko, żółto, brązowo. Framugi okien mają inny kolor niż cała elewacja, często są białe. Domy otaczają drewniane płoty, na których suszą się buraczane liście używane jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Na ścianach stodół wiszą pęki kolb kukurydzianych. Kiedy wyschną, ziarno zostanie wyłuskane i też wzbogaci karmę dla świń i kur.

Pogórze Ciężkowickie jest jak esencja wiejskości. A jego zapach wywołuje sielskie skojarzenia. Szczególnie silnie można to odczuć jesiennym wieczorem, kiedy w wilgotnym powietrzu wszystko ma wyjątkowo intensywne aromaty.

Pachnie wtedy palonymi liśćmi, dymem mieszającym się z mgłami snującymi się nad ziemią, która z kolei drażni nos intensywną wilgocią. Poczuć można też aromat drewna palącego się pod kuchnią i schnącego siana.

Turystów jest niewielu. Tych, którzy docierają, mieszkańcy witają bardzo serdecznie. Choć dziwią się na widok obcej rejestracji czy plecaka. – Jaki turysta chciałby tu przyjechać? – zastanawiają się głośno. Wody nie ma, lasów nie ma. Co miałby tu robić?

To prawda, że turystycznych fajerwerków na Pogórzu brak, a baza noclegowa jest jeszcze niewielka. Ale to właśnie jest jego największym atutem. Dzięki temu można się rozkoszować spokojem, ciszą i niezmąconą turystycznym zamętem sielską atmosferą. A jeśli ktoś wybierze się na krajoznawczą włóczęgę, też nie będzie rozczarowany.

Przede wszystkim zachwyceni będą miłośnicy architektury. Oprócz malowniczych starych chałup znajdą tu piękne świątynie. W Rzepienniku Biskupim, na szczycie wzgórza, śliczny XVI-wieczny kościółek z drewna w kolorze gorzkiej czekolady.

W Szalowej barokowy kościół drewniany imitujący murowaną świątynię. W Binarowej perłę architektury sakralnej – kościół pw. św. Michała Archanioła. Wraz z innymi drewnianymi świątyniami Małopolski i Podkarpacia kościół z Binarowej jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Późnogotycka jednonawowa świątynia ma zrębową konstrukcję. Grube jodłowe bale, z których wzniesiono ściany kościoła, obite są drobnymi deszczółkami. Gontem pokryty jest spadzisty dach. Od zachodu kościół zdobi wysoka, czteroboczna wieża z 1596 r., nakryta spiczastym, także drewnianym, hełmem.

Z zewnątrz kościół przypomina pamiątkowe cacko zrobione z zapałek i kawałeczków słomy. Wewnątrz zachwyca bogactwem polichromii. Niskie, ciemne, duszne od zapachu kadzideł i wilgoci wnętrza wypełnione są malowidłami z XVI i XVII w.

Polichromie pokrywają ściany, sufity, konstrukcyjne belki, drewniany chór, ambonę, konfesjonały, meble. Malowidła figuralne przedstawiają między innymi sceny z Nowego Testamentu oraz widoki pobliskiej miejscowości Biecz.

Są tak namalowane, że wydają się trójwymiarowe. Niewielkiemu kościółkowi o płaskich stropach dodają przestrzeni.

Jak przystało na kościół pod wezwaniem Archanioła, wszędzie fruwają anioły. Jak pisał Miron Białoszewski w Starej pieśni na Binarową „otwierają nawet drzwi świątyni”.

Na schodach prowadzących na ambonę anioły ze snu św. Jakuba wchodzą po drabinie sięgającej nieba, te w kaplicy Aniołów Stróżów są wąsate i odziane w rycerskie zbroje. Jedne są delikatne, smukłe i zwiewne jak młode dziewczyny. Inne korpuletne, przysadziste, poważne, przypominają raczej dojrzałe kobiety.

Malowidła powstały kilkaset lat temu, kiedy niewielu wiernych umiało czytać, a msza odprawiana była po łacinie. Miały za zadanie przybliżać parafianom Biblię, były ilustrowanym kodeksem zasad postępowania.

W prezbiterium kościoła można zobaczyć 21 scen Męki Pańskiej, a w nawie przedstawienia Sądu Ostatecznego. Są wymalowane Nauki Dobrego Umierania, cykl Rozdroża życia ludzkiego, Nagła śmierć, Siedem sakramentów, Siedem cnót, Sposoby odkupienia siedmiu grzechów głównych.

Płaskie stropy pokryte są z kolei kolorowymi pasami fantazyjnych motywów geometrycznych i roślinnych. Przeplatające się ze sobą wzory przypominają gęsty żakard. To tzw. malowidła patronowe. Ludowi artyści, by ułatwić sobie pracę, używali skórzanych bądź papierowych szablonów zwanych patronami.

Wart odkrycia jest także Biecz – dawne miasto handlowe. Nadgraniczna twierdza otoczona była kiedyś murami obronnymi. Pełniła też funkcję ważnego ośrodka administracyjnego.

W mieście były trzy zamki, w których bywali królowie z dynastii Piastów i Jagiellonów. Kres rozwoju miasta położyły klęski żywiołowe, przemarsze wojsk, zmiany dróg handlowych, a potem rozbiory i obie wojny światowe.

Ślady dawnej świetności Biecza widać na każdym kroku, a miasteczko, coraz częściej odwiedzane przez turystów, zyskało nazwę „polskiego Carcassonne”.

Najciekawszy jest wznoszący się na środku Rynku ratusz. Jego bryła, po ostatniej przebudowie w 1830 r., jest skromna, ale wznosząca się na 58 m w górę renesansowa wieża zachwyca zwiedzających.

Zbudowana na planie sześciokąta, pokryta jest w całości sgraffitem i przykryta przysadzistą barokową kopułą. Na jej szczycie znajduje się widokowa galeria, z której podziwiać można kamienice o gotyckim rodowodzie, zachowane fragmenty murów obronnych i baszty.

W Bieczu warto też wstąpić do monumentalnej, późnogotyckiej kolegiaty z późnorenesansowym ołtarzem głównym, w którego centralnej części znajduje się XVI-wieczny obraz Zdjęcie z krzyża.

Biecz, zwany też czasami „Parva Cracovia” (małym Krakowem), jest ożywionym, pełnym ludzi i gwaru miasteczkiem. Nie można tego powiedzieć o Ciężkowicach, od których Pogórze wzięło swoją nazwę.

Trudno uwierzyć, że to małe miasto było dawniej ważnym ośrodkiem handlu. Leżało na szlaku z Krakowa do Węgier i miało prawo do organizowania jarmarków, na których handlowano solą, produktami rolniczymi i przede wszystkim wyrobami miejscowego rzemiosła.

Cenione były tutejsze wyroby tkackie, drewniane naczynia: beczki, deski, łyżki, kosze. Kupcy płacili za te dobra węgierskim winem i końmi.

Dzisiaj na pięknym średniowiecznym rynku otoczonym podcieniowymi domami handel ustał. Ale rzemieślnicze tradycje nadal są żywe w regionie. Najbardziej niezwykłym towarem powstającym na Pogórzu Ciężkowickim są z koronki ze wsi Bobowa.

Najlepiej przyjechać tu w październiku, kiedy odbywa się międzynarodowy festiwal koronki klockowej. Młodziutkie dziewczyny, dojrzałe kobiety i starsze panie pracują wtedy przez kilka dni pochylone nad obrotowymi wałkami, na których umieszczony jest wzór koronki. W ich rękach migają szybko drewniane kołeczki.

Technika polega na przeplataniu w grupach po cztery wielu nici nawiniętych na klocki. By było wygodniej, powstający ornament przyczepia się do wałka szpileczkami. Dawniej, gdy nie było metalowych szpilek, do rozpinania koronki używano kolców róży albo ości ryb.

Koronki z Bobowej powstają w technice koronki klockowej wieloparowej. Nazwa wzięła się stąd, że zawsze używa się par drewnianych kołeczków. Od dwóch do kilkunastu. Kobiety tworzą przy ich pomocy misterne wzory.

Na Pogórzu żywa jest także tradycja hodowli koni. Konie pociągowe wciąż pracują tu na roli. Ale coraz więcej gospodarzy ma też konie pod wierzch. Tereny do jazdy konnej są bowiem idealne.

Najlepiej na pagórkowatym terenie Pogórza radzą sobie hucuły – niewielkie, zwinne koniki, które mają wyjątkowo rozwinięty zmysł równowagi. Niestraszne im wąwozy i parowy, ścieżki zarośnięte splątanymi malinami czy rozmoknięte od deszczu.

Żeby ułatwić wędrówki na końskim grzbiecie na Pogórzu Ciężkowickim i w zachodniej części Beskidu Niskiego, powstaje unikalny w skali kraju projekt połączonych szlaków jeździeckich.

Można podróżować od stajni do stajni, wybierając między luksusowymi ośrodkami jazdy konnej a spartańskimi warunkami wiejskich gospodarstw.

Poszczególne fragmenty szlaku poprowadzone są w okolicach każdej stajni biorącej udział w projekcie i łączą się z pozostałymi częściami trasami łącznikowymi. W ten sposób, jeżdżąc od stajni do stajni, można przemierzyć 765 kilometrów.

Pogoda na Pogórzu nie rozpieszcza. Po krótkim, często deszczowym lecie szybko przychodzi jesień. Zdarza się, że już na początku października trawy i kwiaty w przydomowych ogródkach o poranku wyglądają jak oblane lukrem. To dzieło nocnego przymrozku, który wcześnie przychodzi na Pogórze.

Kiedy słońce wychynie w końcu zza pagórków, wszystko zaczyna gwałtownie tajać i nad całym Pogórzem unoszą się kłęby mgły, które długo zalegają w dolinach. Często też pod wieczór ciężkowickie pagórki toną we mgle. Wyglądają wtedy jak archipelag bezludnych wysepek.

Szczególnie uciążliwa jest srozoga. Tak mieszkańcy Pogórza mówią o późnojesiennej pogodzie, kiedy gęste chmuro-mgły nie podnoszą się wcale, lecz cały dzień siedzą przy ziemi, otulając pola i domy gęstą, nieprzeniknioną, wilgotną zasłoną. Wtedy najprzyjemniej posiedzieć przy rozpalonej kuchni i posłuchać opowieści o dawnym życiu Pogórza.

O tym, że ojciec gospodarza kładł się na korycie z ugotowanymi, parującymi ziemniakami, mówiąc, że dobrze mu to robi na zdrowie. O jajkach, które do niedawna były tu towarem luksusowym: za dwa jajka można było dojechać do Tarnowa i z powrotem. Nikt więc ich na co dzień nie jadał. O indykach zwanych wyścigówkami, które uciekały na noc na drzewa zamiast do kurnika.

W skromnych, ale gościnnych gospodarstwach agroturystycznych wokół Ciężkowic jest też szansa na zjedzenie karpieli – pieczonych na blasze plastrów brukwi – albo paciary – gotowanej na słodko mąki z pełnego przemiału.

Koniecznie trzeba też spróbować innej tutejszej specjalności – proziaków – wyrastających na sodzie placków z mąki i zsiadłego mleka z dodatkiem kminku, pieczonych na rozgrzanej blasze, podawanych z masłem czosnkowym i duszonymi rydzami albo powidłami śliwkowymi.

Życie na Pogórzu Ciężkowickim, podobnie jak tutejsza kuchnia, jest proste, intensywne, niezmienne. Jeszcze chwila, a odejdzie w zapomnienie.

Galeria - 4 zdjęcia

Najnowsze

 • Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Legendarna panierka z KFC. Zobacz jej historię!

  Kentucky Fried Chicken, czyli kultowe KFC to sieć restauracji doskonale znana na całym świecie. Soczyste skrzydełka czy stripsy pokochaliśmy za ich soczystość i smak, ale przede wszystkim za… legendarną panierkę.

 • 5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

  Większość Polaków wyjeżdża na urlop latem. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość i są zmuszeni planować odpoczynek jesienią. Urlop o tej porze roku ma jednak zalety jak chociażby niższe ceny. Dokąd jednak warto wybrać się jesienią na odpoczynek?

 • USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

  USA – poznaj wyjątkowe parki narodowe

  Parki narodowe w USA niewątpliwie stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. Znajdziemy tam cuda natury, jak lodowce, jeziora, góry i prerie oraz dziko żyjące zwierzęta, między innymi niedźwiedzie i bizony.

Polecamy