Sejny na filmowo fot. Agnieszka Rodowicz
Podlasie

Sejny na filmowo

11października2014

Okolice Sejn to jedna z rzadziej uczęszczanych przez turystów części Polski. Dzięki temu tutejsze krajobrazy i klimaty nie zdążyły jeszcze spowszednieć. Nasz autor - fotograf Paweł Figurski na filmie przekonuje, że „ Tu warto przyjechać" a my dorzucamy kilka praktycznych informacji.

 

TU WARTO PRZYJECHAĆ from STUDIO HAMERDIDUM on Vimeo.

 

Gdzie spać
Gościnna Zagroda Na Cisowym Wzgórzu, Rowele 35, tel. 600 831 134, 698 342 811, www.cisowewzgorze.pl; pięknie urządzone w wiejskim stylu mieszkania w dwóch sąsiadujących ze sobą drewnianych budynkach z lat 40. XX w. w zakolu Czarnej Hańczy. Mieszkanie dla 4 osób od 190 zł za dobę.  
Agroturystyka, Burbiszki 11, tel. 87 517 10 40, 691 068 456; pokoje gościnne
w drewnianym domu nieopodal jeziora Gaładuś. Dwie prywatne plaże i pomosty nad jeziorem, sauna. Dwójka z łazienką od 70 zł.   

Gdzie jeść
Lietuviska Karciama, ul. 22 Lipca 9, Sejny, tel. (87) 51 73 300, www.karczmasejny.pl; karczma litewska w Domu Kultury Litewskiej. Niezbyt wyszukane, ale solidne, dobre dania: bliny litewskie – placki ziemniaczane faszerowane mięsem ze śmietaną – 1 szt. 5,30 zł, gotowane uszy wieprzowe, gotowany groch i pęczak ze skwarkami 15 zł, czeburieki (we wtorki i środy) – smażone pierogi z nadzieniem z mięsa, sera lub jabłek – 8 zł.
Gospoda, Dusznica 31, tel. 87 517 20 65; dobre jedzenie w gospodzie przy granicy litewskiej, z wystrojem wspominającym ostatnie podrygi PRL-u. Kartacze 14 zł, bliny litewskie 16 zł, zestaw surówek 4 zł.

Atrakcje
Ośrodek „Pogranicze – Sztuk, Kultur, Narodów”, ul. Piłsudskiego 37, Sejny, tel. 87 516 27 65, www.pogranicze.sejny.pl; w siedzibie ośrodka można obejrzeć ekspozycję dotyczącą historii Sejn. Zwiedzać też można Białą Synagogę, w której odbywają się przestawienia i wystawy. W byłej szkole talmudycznej prowadzona jest Sejneńska Spółdzielnia Muzyczna, pracownia plastyczna i publiczna biblioteka.

Międzynarodowe Centrum Dialogu, Krasnogruda 14, tel. 87 565 03 69; dwór i otaczający go park, należące dawniej do rodziny Czesława Miłosza, nad którymi roztoczyła opiekę fundacja Pogranicze. Warto zobaczyć to bardzo urokliwe miejsce oraz ekspozycję dotyczącą życia i twórczości noblisty oraz jej związków z Sejneńszczyzną.

Polecane wideo

Klasztor Podominikański, ul. Plac Św. Agaty 6, Sejny, tel. 87 562 17 55; w remontowanych właśnie wnętrzach klasztoru oglądać można zabytkowe szaty liturgiczne, księgi, ołtarze procesyjne, święte figury. Jest też kolekcja starych radioodbiorników i gramofonów zebrana przez jednego z mieszkańców Sejn, sala etnograficzna z eksponatami znalezionymi podczas prac porządkowych na dziedzińcu klasztornym, wystawa zdjęć z okresu międzywojennego. 

Targ zwany targowicą. Odbywa się we wtorki i piątki w Sejnach. Okoliczne kobiety sprzedają tu jajka, domowej roboty ser biały, chleby z kminkiem, sękacze, maliny, żurawiny, borówki oraz mrowisko – deser z faworków ułożonych w stos, oblany miodem, posypany rodzynkami i wiórkami kokosowymi.

Więcej na  www.um.sejny.pl


 

 

Najnowsze

 • 10 największych atrakcji Turcji. Co warto zobaczyć?

  10 największych atrakcji Turcji. Co warto zobaczyć?

  Turcja - popularna destynacja wakacyjnych wojaży. To kraj położony na dwóch kontynentach, otoczony czterema morzami. Sprawdź, co warto zobaczyć i koniecznie zwiedzić podczas pobytu w Turcji!

 • Sedan – samochód idealny?

  Sedan – samochód idealny?

  Choć może się wydawać, że dziś toczą dość nierówną walkę z niezwykle popularnymi hatchbackami i SUV-ami, sedany to samochody ikoniczne. Jeżeli istniałby wzór auta idealnego, podobny wzorowi metra wystawionemu w Sevres, bez wątpienia byłby to właśnie sedan.

 • Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Czeka Cię długi lot? Sprawdź, jak wykorzystać ten czas

  Dla niektórych podróż samolotem to rozrywka i ekscytujące wydarzenie. Dla innych stres, nuda i zmęczenie. Bez względu na to do której grupy należysz, warto spędzić godziny w samolocie w możliwie najlepszy sposób. Najlepszą ku temu okazję zapewniają podróże prywatnymi odrzutowcami, które coraz prężniej działają na polskim rynku. Sprawdź, jak efektywnie spędzić czas na pokładzie samolotu.