Adres: Wieża Eiffla 1 Najbardziej chyba rozpoznawalny zabytek Paryża (fot. B.MICHAU/www.toureiffel.paris)
Paryż

Adres: Wieża Eiffla 1

23kwietnia2015

Mało kto o tym wie, mało kto o tym w ogóle słyszał. Gustaw Eiffel stawiając w 1889 roku najbardziej chyba dzisiaj rozpoznawalny paryski zabytek postanowił mieć na nim coś wyłącznie dla siebie. Tak powstał niewielki pokoik zawieszony 305 metrów nad ziemią.

Pokoik mieści się niemal u samego szczytu liczącej 324 metry Wieży. Nie jest duży, urządzony jest prosto, jak pisał w 1891 roku Henri Girard: „w sposób drogi naukowcom”.

 

Woskowa figura Eiffla w pokoiku na Wieży (fot. Aniket Mone/wikipedia.org)

 

W pokoju znajdują się więc urządzenia do obserwowania zmian w pogodzie, są drewniane skrzynki służące jako schowki, jest kilka obrazów. Ale jest także pianino.

 

Eiffel wielokrotnie był pytany o możliwość przenocowania w tym pokoju, z którego rozpościera się świetny widok na stolicę Francji. Zawsze jednak odmawiał, tłumacząc, że to jego prywatny azyl, miejsce, w którym może sobie w ciszy i spokoju pomyśleć. Ale czasem zapraszał gości.

Polecane wideo

 

Był tam między innymi Thomas Edison. Dla upamiętnienia tej wizyty w pokoju umieszczono nawet woskowe figury Eiffla i Edisona siedzących w fotelach. Oraz córki Eiffla, Claire, witającej gościa z Ameryki. Edison w prezencie przywiózł do Paryża wynaleziony przez siebie gramofon.

 

A tu już Edison razem z Eifflem (fot. Serge Melki)


Dzisiaj pokoik Eiffla może zobaczyć każdy. Trzeba tylko wdrapać się prawie na sam szczyt postawionej przez niego Wieży. Na wysokość 304,8 metra nad ziemią.
 

Najnowsze

 • Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Poznań kojarzy nam się przede wszystkim z pysznymi rogalami marcińskimi. W żadnym innym mieście w Polsce nie wypieka się ich z takim kunsztem i smakiem. Jest jeszcze kilka aspektów dla których warto wybrać się do tego miasta, choćby na weekend.

 • NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** w Łodzi to nowoczesny, designerski hotel, który powstał z pasji do tworzenia rzeczy nieprzeciętnych. Dzięki niepowtarzalnej estetyce oraz pięknym, nietuzinkowym wnętrzom kreuje wyjątkową, indywidualną atmosferę.

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.