Świat Astrid Lindgren fot. materiały prasowe
Tanie podróżowanie

Świat Astrid Lindgren

01czerwca2015

Wizyta w tym parku w szwedzkim Vimmerby dla dorosłych jest podróżą w czasie - kiedy wszystko było mniejsze i łatwiejsze. Dla dzieci - nie tylko spotkaniem z postaciami, które znają z książek szwedzkiej pisarki, ale przede wszystkim dowodem na to, jak świetnie można się bawić w świecie prostym i naturalnym. Warto tam pojechać całą rodziną. Nie jest to niestety bardzo tanie, dlatego podpowiadamy co zrobić, by wycieczka taka kosztowała jak najmniej.

Świat Astrid Lindgren (Astrid Lindgrens Värld) znajduje się w Vimmerby, niewielkim miasteczku leżącym 300 kilometrów na południe od Sztokholmu. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Lindgren w Vimmerby się urodziła, w okolicy tego miasteczka umiejscowiła też akcję swoich książek: "Dzieci z Bullerbyn", "Emil ze Smalandii",
"Lotta z ulicy Awanturników" czy "Pippi Langstrumpf".

 

Rodzina Emila ze Smalandii i on sam – tutaj wyjątkowo spokojny (fot. materiały prasowe)

Dzisiaj Astrid Lindgrens Värld to park, w którym spotkać można postacie z książek Lindgren, obejrzeć spektakle oparte na znajdujących się w nich historiach, wejść
do Willi Śmiesznotki, spotkać Emila, jego rodzinę czy przejść się między miniaturowymi (czytaj: zbudowanymi na skalę dzieci) budynkami centrum Vimmerby.

 

W zamku Ronji odbywają się również krótkie przedstawienia (fot. materiały prasowe)

ILE KOSZTUJĄ BILETY
Atrakcji jest tak dużo, że decydując się na wizytę najlepiej kupić bilet na dwa dni. Jeden dzień bowiem to za mało, by wszystko w spokoju zobaczyć. Każde dziecko to powie.
Na bilecie akurat oszczędzić się nie da. Niezależnie od tego czy kupi się go tuż przed wejściem w kasie czy miesiąc przed wizytą, na stronie internetowej parku www.alv.se.

 

Uśmiech i energia Pippi są zaraźliwe (fot. materiały prasowe)

Bilet na dwa dni dla dziecka do 14 lat kosztuje 250 SEK (380 SEK od 12 czerwca do 31 sierpnia, 110 - 170 zł), dla dorosłego: 345 SEK (545 SEK, 152 - 240 zł).

Warto pamiętać, że do końca sierpnia, park czynny jest codziennie, we wrześniu - tylko w weekendy: od piątku do niedzieli. Potem park jest nieczynny aż do maja następnego roku.

W przypadku wizyty do 11 czerwca oraz we wrześniu koszt czterech biletów, dwóch dla osób dorosłych, dwóch dla dzieci, to równowartość 520 zł.

GDZIE NOCOWAĆ
Jadąc do parku najlepiej zarezerwować nocleg na kempingu znajdującym się tuż obok. Można tu rozbić namiot (od 180 SEK, 80 zł za noc), można też wynająć domek.

 

Sklep z pamiątkami w Parku (fot. materiały prasowe)

Dwuosobowy Enetorpstugan kosztuje od 360 SEK (160 zł) za noc, a rodzinny (dla 5 osób) Granstugan z łazienką i ubikacją od 890 SEK (393 zł). Domki te wyposażone są w zlew
z zimną wodą, lodówkę, ekspres do kawy, kuchenkę, talerze, sztućce. Domków tych jest jednak mało i szybko są zajmowane.

 

Domek na Vimmerby Camping (fot. materiały prasowe)

W takiej sytuacji podobny nocleg znaleźć można na kempingu Vimmerby Camping. Domek dla czterech osób kosztuje tu od 600 SEK (850 SEK w szczycie sezonu,
265 - 375 zł) za noc.

To tylko tańsze opcje noclegów - pokój w hotelu jest znacznie droższy.

Koszt noclegu poza głównym sezonem w przypadku wykupienia domku na trzy dni
na kempingu to prawie 800 zł.

 

Emil wypoczywa, planując jednocześnie kolejną psotę (fot. materiały prasowe)

 

Polecane wideo

JAK DOJECHAĆ
Najtaniej jest dolecieć samolotem Wizz Air lub Ryanair. Lądują one na lotnisku Sztokholm-Skavska, co jest o tyle wygodne, że lotnisko to położone jest na południe
od stolicy Szwecji i do Vimmerby jest stąd bliżej - około 240 kilometrów.

 

Do Skavska połączenia są m.in. z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Lublina, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Lot trwa godzinę, dwie. Kupując bilet z dwumiesięcznym wyprzedzeniem można znaleźć okazje nawet za 480 zł dla czterech osób w obie strony na trasie Warszawa-Sztokholm. Do tego z jednym dodatkowym wykupionym bagażem.

Na lotnisku można wypożyczyć samochód. Jeżeli zrobi się to z dwumiesięcznym wyprzedzeniem i korzystając ze strony przewoźnika lotniczego, to cena za trzy dni wynajmu auta marki Volvo V40 w wypożyczalni Hertz może wynieść tylko 370 zł.  Dodatkowo trzeba dopłacić 100 SEK (44 zł) za fotelik dla dziecka. Oraz doliczyć koszt paliwa. Przejeżdżając autem z silnikiem diesla około 600 kilometrów będzie to równowartość około 250 zł.

Bilety lotnicze i koszt wynajęcia samochodu plus paliwo to niemal 1150 zł.

 

Willa Śmiesznotka, czyli królestwo wolności Pippi (fot. materiały prasowe)

WYŻYWIENIE

Szwecja do tanich państw nie należy, więc by nie wydać majątku na jedzenie, najlepiej kupować produkty w czynnych 7 dni w tygodniu supermarketach i przygotowywać posiłki samemu na kempingu. Tym bardziej, że w domkach jest i lodówka i kuchenka
z płytą elektryczną. Trzeba jednak liczyć się z tym, że na jedzenie w ciągu trzech dni wydać można nawet równowartość 600 złotych.

 

Książkowe Bullerbyn pisarka stworzyła na podobieństwo miejsca, w którym spędziła dzieciństwo
(fot. materiały prasowe)

 

PODSUMOWANIE
Wyjazd czteroosobowej rodziny z przelotem samolotem z Warszawy, trzema noclegami w domku na kempingu, wynajmem samochodu na trzy dni i kupnem dwudniowych biletów do Parku Astrid Lindgren będzie kosztować co najmniej 3070 zł.  Nie jest
to mało, ale patrząc na zadowolone twarze dzieci, raz na jakiś czas można sobie
na to pozwolić.

 

Warto jednak pamiętać, że są to ceny sprzed największego sezonu. Ten trwa w Szwecji od połowy czerwca do połowy sierpnia i wtedy ceny rosną o niemal 50 procent. Taniej jest we wrześniu. Choć dzień krótszy, to pogoda wtedy jest jeszcze znośna. Może więc wtedy warto jechać?

Najnowsze