Sześć pomysłów na wyprawę Jedna z wydm na pustyni Dead Vlei w Namibii (fot. Ikiwaner/wikipedia.org)
Miejsca niezwykłe

Sześć pomysłów na wyprawę

11czerwca2015

Uroczych i zaskakujących miejsc na świecie nie brakuje. Oto sześć takich, dla których z pewnością warto ruszyć się z miejsca.

Jezioro Grüner See, Austria

Zatopiony mostek (fot. TauchSport_Steininger/wikipedia.org)

 

Mekka płetwonurków. Miejsce, w którym znany na co dzień świat, można podziwiać nurkując. Jezioro Grüner See znajduje się w Styrii niedaleko miejscowości Tragöß. Leży w lesistej dolinie u podnóża gór Hochschwab. Wokół jeziora postał malowniczy park, który jest popularnym miejscem wypoczynku, pikników i spacerów. Zimą jezioro ma około metra głębokości. Jednak wiosną, gdy śniegi topnieją wypełnia się spływającą z gór wodą, której poziom może wzrosnąć nawet do 12 metrów. W efekcie woda zalewa park i przez kilka letnich miesięcy zapaleńcy nurkowania pływają w bardzo czystej wodzie między ławkami, mostkami czy nad ścieżkami, po których na co dzień się chodzi. Dno tworzy parkowa trawa, nadająca wodzie nietypowy kolor. Wrażenia potęgują pływające ryby. Najładniej jest tu w maju i czerwcu. Lipiec jest pierwszym miesiącem, kiedy poziom wody zaczyna opadać, powoli odsłaniając park.

Kapadocja, Turcja

Podziemne miasto Kaymakli, w którym ukrywali się chrześcijanie (fot. Nevit Dilmen/wikipedia.org)


Ta baśniowa kraina, którą ukształtowały natura i działalność człowieka położona jest na terenie Anatolii. Natura poprzez erupcje wulkaniczne i procesy erozyjne stworzyła wyjątkowy teren: smukłe formy, skalne „grzyby”, groty i doliny, kolumny. To wszystko sprawie wrażenie księżycowego krajobrazu. Człowiek dołożył swoje zasiedlając teren. W burzliwych czasach ludzie tworzyli tu kryjówki, miejsca kultu religijnego, miejsca mieszkalne ukryte w jaskiniach i drążone w skałach. Z czasem zaczęto łączyć je podziemnymi tunelami. W efekcie powstały wielopoziomowe, podziemne labirynty ciągnące się dziesiątki metrów pod ziemią. Ich mieszkańcy, by móc normalnie funkcjonować tworzyli magazyny żywności, niezwykłe świątynie, młyny, tunele dostarczające powietrze. System korytarzy i infrastruktury mieszkalnej jest potężny i do dzisiaj niezbadany w całości. Największymi atrakcjami są podziemne miasta. Odkryto ich ponad 30. Największe zamieszkiwało ponad 15 tys. ludzi. Część korytarzy i tylko kilka podziemnych miast jest dostępnych dla turystów. Ich widok na długo zostaje w pamięci.

The Wave, Arizona, USA

Tak to wygląda (fot. Greg Bulla/wikipedia.org)

Polecane wideo


Te doprowadzające do oczopląsu formacje skalne znajdują się w USA w stanie Arizona. Położone są niedaleko innej ikony turystycznej Stanów Zjednoczonych, czyli Wielkiego Kanionu. Fale to mekka fotografów, którzy za punkt honoru stawiają sobie wykonanie sesji zdjęciowej na miejscu. I nie ma w tym niczego dziwnego. Kaskada kolorów, ich faliste ułożenie i formy są imponujące. Brzegi skał układają się zawsze w literę „U” co potęguje wrażenie. Podobno najlepsze zdjęcia wychodzą tu w południe, kiedy światło pada centralnie nie tworząc cieni.

Grobla Olbrzyma, Irlandia Północna

Wygląda nieco jak brukowa kostka (fot. wikipedia.org)


Ta tajemnicza formacja skalna znajduje się u północno-wschodniego brzegu Irlandii Północnej i jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Składa się z 37 tysięcy kolumn bazaltowych uformowanych około 60 mln. lat temu w efekcie erupcji wulkanu. Słupy mają wysokość od 1 do 2 metrów, ale zdarzają się i 12 metrowe kolosy. Miejsce otoczone jest barwną legendą, według której Groblę zbudował olbrzym Finn McCool, który chciał przy jej pomocy dostać się do Szkocji.


Dead Vlei, Namibia

te drzewa sfotografowano niedaleko Sossusvlei (fot. Ikiwaner/wikipedia.org)


Czarne, uschnięte drzewa na tle pomarańczowych i rudych wydm to charakterystyczny krajobraz „Martwych Bagien”, doliny położonej na terenie Parku Narodowego Namib-Naukluft w Namibii. Skamieniałe drzewa to akacjowce. Ocenia się, że około 1000 lat temu na teren doliny przedarła się woda z rzeki Tsauchab. Zaczęły wtedy rosnąć drzewa akacjowe. Klimat jednak pustynniał, woda wyschła pozostawiając umarłe kikuty, które stoją do dzisiaj, nadając krajobrazowi wyjątkowy charakter.

Pamukkale, Turcja

To jedno z tych miejsc w Turcji, które warto za wszelką cenę odwiedzić (fot. Antoine Taveneaux/wikipedia.org)


Jedne z najpiękniejszych i najsłynniejszych wapiennych tarasów wypełnionych turkusową wodą wypływającą ze źródeł termalnych. To miejsce określane jako cud natury leży w Pamukkale w dolinie Cürüksu w zachodniej Turcji. Tarasy położone są na terenie Parku Narodowego wpisanego na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo przyrodnicze.

Najnowsze

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • 5 zalet wypoczynku nad polskim morzem

  5 zalet wypoczynku nad polskim morzem

  Zazwyczaj myśląc o wakacjach do głowy przychodzą egzotyczne wyspy lub kamieniste plaże. A gdyby tak tym razem wybrać się nad polskie morze?

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

Polecamy