Z Europy Północnej do Polski... Czerwone domki nad brzegiem morza? W Europie Północnej to nic dziwnego. fot. lonelyplanet.com
Szwecja, Norwegia i Finlandia

Z Europy Północnej do Polski...

05lutego2016

Z jednej strony malownicza, pełna jezior, niedostępna, a z drugiej strony siarczyste mrozy i drogo. Dania, Szwecja, Norwegia, czy Finlandia częściej kojarzą nam się z pociągającą naturą, niż produktami, które otaczają nas każdego dnia. A szczerze mówiąc gdzie tylko nie spojrzeć na każdym kroku czeka na nas coś prosto z północy.

Europa Północna zawsze była blisko. Bez dwóch zdań. Szwecja, jako jeden z pierwszych krajów nawiązała stosunki dyplomatyczne z Rzeczpospolitą Polską po odzyskaniu przez nią niepodległości w 1918 roku. Norwegia udzielała pomocy związanej z integracją europejską, ochroną środowiska, zwiększeniem efektywności energetycznej, polityką samorządową oraz reformą systemu emerytalnego. A Finlandia? Była jednym z krajów, które najbardziej aktywnie wspierały dążenie Polski do członkostwa w Unii Europejskiej

Szwecja...

Pasy bezpieczeństwa

Polecane wideo

Szwecja bez wątpienia wygrywa w plebiscycie światowych marek znanych za granicą.. Abba, Oscar Jacobson, Ikea, Happy Socks to tylko kilka z flagowych produktów.
Dokładnie 13 sierpnia 1959 roku w salonie Volvo w Kristianstad, w Szwecji, pojawił się pierwszy na świecie samochód ze standardowo zainstalowanymi trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa.
Autorem tego wynalazku był Nils Bohlin. Bezpieczeństwo szybko doceniły także inne firmy motoryzacyjne, ponieważ producent samochodów zezwolił konkurencji na bezpłatne wykorzystanie ich rozwiązania. Według obsewacji VOLVO, ten prosty wynalazek uratował życie kilku milionom osób.

Segregator biurowy
Kilka lat wcześniej, w 1890 roku, Andreas Tengwall z Helsingborga opatentował swój wynalazek, mający służyć do przechowywania listów i papierów wartościowych. Nazwał go gaffelpärm, czyli segregator biurowy. Początkowo nie zyskał popularności. Dopiero po paru latach cały świat dowiedział się o nowym wynalazku. A dzisiaj? Nikt nie wyobraża sobie jak wielką rolę odgrywa zwykły, stojący na półce segregator.

Norwegia...
Narty
Zacząć trzeba od tego, że to Norwegowie narty wymyślili. Wśród licznych rysunków naskalnych w Skandynawii (datowane są na 3000-5000 lat) prym wiodły wyobrażenia scen narciarskich. Przedstawiały one realistyczne ujęcia postaci w różnych pozycjach narciarskich – począwszy od tych ze zgiętymi nogami, aż po te, które ukazują skoki oraz biegi. Najstarszy rysunek znajduje się w miejscowości Rødøy w Norwegii. Mimo, iż pierwsze narty powstały we Włoszech, w 1867 roku, to właśnie Norwegię uznaje się za “matkę nart”.
Trzeba także dodać, że mało kto wie o tym, że tak popularny dziś slalom narciarski został wymyślony w norweskim regionie Telemark, konkretnie w niewielkiej miejscowości Morgedal, a samo słowo slalom (norw. slalåm) oznacza dosłownie ślad nart na niewielkim wzgórzu.

Nożyk do sera
Norwegowie to naród oszczędny i... skromny. To właśnie z oszczędności wziął się mały, niepozorny, ale przydatny wynalazek. Stolarz Thor Bjørklund z Lillehammer uwielbiał ser. Jadł codziennie. W tygodniu potrafił zjeść ponad kilogram. Bjørklund martwił się tym, że plasterki wychodziły za grube. Rozpoczął więc eksperymentować z miniaturowym strugiem stolarskim. Rezultatem badań było wynalezienie w 1925 roku specjalnego noża-łopatki do sera. Fabryka, którą założył sprzedała do dziś ponad 50 milionów egzemplarzy!

Finlandia...
Sauna
Znając spokój i opanowanie Finów nie trudno sobie wyobrazić, że jest to ojczyzna... sauny.
Fińska tradycja, duże opady śniegu, klimat, niezbyt wysokie temperatury – te wszystkie czynniki złożyły się na pomysł, by w domach wykopać dziurę, obłożyć ją gorącymi kamieniami i co jakiś czas polewać gorącą wodą, dzięki czemu wzrastała temperatura i rosła wilgotność powietrza. Pomysł się spodobał i takim sposobem powstała pierwsza fińska sauna.
Aby opisać miłość tego północnoeuropejskiego narodu do tego kultowego dziś wynalazku najlepszym sposobem będą liczby. I tak ludność Finlandii wynosi 5,5 mln, natomiast saun jest około 2 mln. Stosując odpowiednie rachunki, to tak jakby w Polsce wybudować 15 mln saun. Ciężko to sobie wyobrazić, prawda?

Kuchenny ociekacz do naczyń
Rok 1940. Maiju Gebhard dla Fińskiego Stowarzyszenia Wydajności Pracy opracował wynalazek, który od początku skazany był na sukces. Element niezwykle praktyczny, obecny niemal w każdej kuchni. Wyeliminował konieczność wycierania naczyń, a przy okazji działa prosto i ekologicznie - bez użycia paliwa, energii elektrycznej czy baterii.

Może jakieś północnoeuropejskie wynalazki należą do Waszych ulubionych? Albo na swojej liście ulubieńców umieścilibyście produkty zupełnie innego rodzaju? Dajcie nam znać!

 

Najnowsze

 • Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Polskie podróżowanie – 7 kierunków, w które warto się wybrać

  Lubisz podróżować, odkrywając ciekawe zakątki naszego kraju? Poznaj 7 kierunków, które zachwycają od pierwszego pobytu. Zatrzymaj się tam na dłużej, by poddać się ich urokowi. Urokowi sprawiającemu, że zechcesz tam powrócić.

 • NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** oraz restauracja Kolory Wina w Łodzi

  NoBo Hotel*** w Łodzi to nowoczesny, designerski hotel, który powstał z pasji do tworzenia rzeczy nieprzeciętnych. Dzięki niepowtarzalnej estetyce oraz pięknym, nietuzinkowym wnętrzom kreuje wyjątkową, indywidualną atmosferę.

 • Operacja LOT 2

  Operacja LOT 2

  Nowa seria najbardziej odlotowej produkcji Discovery Channel. Premiera: środa, 11 października, godz. 22:00 na Discovery Channel.