Poznaj piękną Korfu - grecką królowę wysp jońskich

Poznaj piękną Korfu - grecką królowę wysp jońskich

30czerwca2017

Wyspa Korfu jest niewielkim kawałkiem greckiego lądu położonym na Morzu Jońskim (stąd nadano jej przydomek ”królowej wysp jońskich”) niedaleko wybrzeży Albanii.

To najbardziej zielona z greckich wysp w tej okolicy. Słynie z dużej popularności wśród turystów, i nic dziwnego, że coraz więcej ofert turystycznych skierowanych jest właśnie na nią. Mimo niewielkich rozmiarów przyciąga pięknymi atrakcjami. Jeszcze tam nie byłeś? To żałuj!

 

Orzeźwiający tsitsibir

Urocza uliczna starego miasta w Korfu

Każda grecka wyspa kojarzyć się będzie z wypoczynkiem i leżeniem na plaży, dlatego tym razem do wyjazdu postarajmy się podejść inaczej. Mimo niewielkich rozmiarów wyspa Korfu może pochwalić się kilkoma atrakcyjnymi miasteczkami (o samej wyspie więcej przeczytasz pod tym adresem https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/korfu). Najważniejszym z nim jest oczywiście stolica wyspy o tej samej nazwie, leżąca na wschodnim brzegu. Żyje tutaj prawie połowa mieszkańców całej wyspy. Centralnym punktem jest Liston, szczycące się sporą ilością restauracji i barów, gdzie podają tsitsibiry, czyli imbirowe piwo skutecznie orzeźwiające organizm w upalne dni. W okolicy Liston znajduje się też słynna pięcioramienna latarnia, służąca mieszkańcom za punkt spotkań i randek. Życie w Korfu zaczyna się tak wszędzie w basenie Morza Śródziemnego, około godziny 21. Grecki styl życia nie pozwala na wczesne chodzenie spać, za to pozwala na sjestę w godzinach szczytu i największego upału – od 14 do 17. Wówczas większość sklepów i lokali jest zamknięta.

 

Grecka wieś

Polecane wideo

Widok na zatokę Paleokastritsa - Korfu

Po drugiej stronie wyspy leży Paleokastritsa. To miasto to kwintesencja najlepszych wakacyjnych atrakcji, idealnych zarówno do zwiedzania, jak i wypoczynku. Do wyboru mamy tutaj sześć zatok i mnóstwo plaż, z których każda przypomina rajskie obrazy rodem z reklamy. Niezwykła jest tutaj linia brzegowa, zupełnie nieprzewidywalna, poszarpana na sto sposobów. Mnóstwo tutaj klifów, małych wysepek, ale także jaskiń, do których można swobodnie zajrzeć. Kilka plaż pozostaje osamotnionych, a dostać się na nie można jedynie statkiem bądź łódką. Paleokastritsa gwarantuje świetny widok na otwarte morze, zupełnie jakby otwierał się przed nami ocean. Gdy pójdziemy w głąb miasta, musimy koniecznie odnaleźć klasztor Theotokos z XIII wieku, wraz z muzeum ikon. Budynek zachował się w doskonałym stanie, a jego niewielkie kształty skrywają niespodziewane wnętrze. Z tego miejsca roztacza się widok na statek Odyseusza – skałę, w którą wg mitologii przemieniony został statek bohatera. Niedaleko Paleokastritsy dość szybko odkryjemy klimat miejscowej prowincji. Jedną z malowniczych wiosek jest w tej okolicy Lakone, w którym zachował się oryginalny układ ulic sprzed wieków, dzięki czemu mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Innym ciekawym miejscem pozwalającym poczuć klimat greckiej wsi oraz zbliżającym nas do miejscowej ludności jest miejscowość Liapades.

 

Boskie widoki

Kanał miłości w Sidari - Korfu

Jeśli zwiedzania czy wylegiwania się na plaży mamy już dość, możemy spróbować nieco innych wrażeń wybierając się do Sidari. To najbardziej rozrywkowa miejscowość wyspy, leżąca na północ od stolicy. Oprócz pięknych plaż oferuje bogate życie nocne, połączone ze śpiewami i tańcami do białego rana. Ci, którzy chcą dzień w Sidari spędzić sami, mogą udać się na spacer nad znany kanał Canal D’amour. Wg legendy, gdy zakochani przepłyną ten kanał łódką, będą ze sobą do końca życia.

Nieregularne brzegi i zderzenie ich z szybko piętrzącym się lądem i górami oraz sprzyjający klimat sprawiają, że Korfu jest świetnym miejscem dla miłośników fotografi. Naturalne warunki tego miejsca sprawiają, że każde zdjęcie jest niepowtarzalne. Jednym z najważniejszych punktów widokowych (i jednocześnie symboli wyspy) jest Kanoni, region znajdujący się kilka kilometrów na południe od centrum miasta. To właśnie tam istniało pierwsze miasto Kerkira, które dopiero później zostało przeniesione w miejsce dzisiejszego Korfu. Rozciąga się stąd widok na biały klasztor Vlacherna oraz Mysią Wyspę.

Jeśli mówimy o widokach, musimy na chwilę wrócić do Paleokastritsy, bo oprócz malowniczych zatok oferuje ona piękne zbocza porośnięte starymi gajami oliwnymi i wielkimi cyprysami, a dolne partie wapiennych skał pięknie wdzierają się w głąb morza. Amatorzy skoków do wody spełnią tutaj swoje najdziksze marzenia. Ze względu na wyjątkowo uformowany brzeg, Paleokastritsa najlepiej prezentuje się z pokładu łodzi. Na miejscu jest mnóstwo przewoźników, którzy za kilka euro oferują rejsy wzdłuż brzegu i między mniejszymi wyspami. To świetna okazja na fotografowanie tutejszego terenu i miejsc na co dzień niedostępnych z bliska. Niezwykłymi kolorami mieni się też tutejsza woda, a formacje skalne przybierają najbardziej fantazyjne kształty. Ciekawe ujęcia można wykonać w okolicach ruin bizantyjskiego zamku Angelokastro, który góruje nad zatoką. Zdobyć zamek trzeba piechotą, jednak spory dystans można podjechać autem. Jest to warte wysiłku, szczególnie podczas zachodów słońca, które maluje niebo intensywnym zestawem ciepłych barw.

Być może jeszcze ładniejszy i bardziej wdzięczny dla fotografa okaże się Przylądek Drastis. Najlepsze zdjęcia wykonuje się tutaj z niewielkiego punktu widokowego znajdującego się przed samym końcem przylądka. Zresztą tam i tak nie dotrzemy, bo ta część lądu leży w prywatnych rękach. Przed okiem naszego obiektywu staną tutaj wielkie, kilkudziesięciometrowe klify. Widać na nich wyraźnie poszczególne warstwy skał wypłukane przez morskie fale i nagryzione przez ząb czasu. Niezwykła badawcza gratka dla miłośników geologii. Podobnych widoków można uświadczyć również w leżącej nieopodal miejscowości Peroulades.

 

Kieliszek kumkwaty

Krewetki w sosie pomidorowo-ouzo - Korfu

Oczywiście nie sposób jechać gdziekolwiek bez kilku podstawowych i niezbędnych informacji. Jeśli chodzi o ceny, to Korfu mimo dużego zainteresowania turystów, oferuje naprawdę przystępne stawki. Najdroższa kawa kosztować nas będzie nie więcej niż 4 euro, a pełen obiad w dobrej tawernie ok 12-15 euro. Co można zjeść? Na pewno trzeba spróbować tutejszych owoców morza, świeżo wyławianych krewetek, ośmiornic czy kalmarów, a także świetnej oliwy z oliwek czy miejscowego wina – kumkwaty. Ponieważ turystyka na Korfu rozwinęła się bardzo wcześnie, wyspa doskonale wie jak radzić sobie z turystami. Jest świetnie zorganizowana komunikacyjne – w każdą część miasta dojedzie się na czas autobusem. Wyspa jest na tyle niewielka, że sporą jej część można przejechać wypożyczonym skuterem, samochodem lub quadem.

Fenomen Korfu tkwi w tym, że mimo naprawdę sporego turystycznego obłożenia, temu miejscu udaje się zachować jego starodawną autentyczność. Gdy choć na chwilę zapuścimy się trochę z dala od miasta, otworzą się przed nami widoki na małe wioski, oliwne sady i wąskie ścieżki, którymi miejscowi wożą towary osłami.

 

Najnowsze

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!

 • Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Każdy kiedyś zastanawiał się, jak to jest poczuć się całkowicie wolnym i beztroskim, gdzieś daleko od problemów oraz codziennych zmartwień.

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.

Polecamy