Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym

01października2017

Chociaż większość Polaków spędza wakacje w kraju, ok. 19 proc. decyduje się wyjechać za granicę. Planując podróż, warto pomyśleć o polisie turystycznej.

Polecane wideo

To ubezpieczenie, dzięki któremu można zabezpieczyć się w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych podczas urlopu.

Szykując się do wakacji, mało kto zastanawia się nad ewentualnymi zagrożeniami. Większość osób nie dopuszcza do siebie myśli, że coś mogłoby się stać, a tymczasem wypadki podczas wakacyjnego urlopu zdarzają się dość często. Ubezpieczenie turystyczne jest polisą dedykowaną każdemu, kto planuje spędzić wakacje poza miejscem zamieszkania. Proponowany zakres ochrony pozwala zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa – nawet, gdy dojdzie do choroby, wypadku, zaginięcia, a nawet śmierci.

 

EKUZ nie zawsze wystarczy za granicą

Osoby wyjeżdżające za granicę mają możliwość uzyskania EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej turysta otrzymuje dostęp do nieodpłatnych świadczeń medycznych, które są bezpłatne również dla obywateli zamieszkujących dany kraj. Dla Polaków oznacza to konieczność pokrycia kosztów z własnych środków w przypadku niektórych usług medycznych – często leczenia szpitalnego oraz konsultacji z niektórymi specjalistami. EKUZ nie obejmuje ponadto transportu medycznego zwłok oraz wypłaty środków w razie następstw nieszczęśliwych wypadków. Często również koszty ratownictwa i akcji poszukiwawczej musi pokryć turysta.

Wyjeżdżając za granicę, warto zatem wykupić dodatkowe ubezpieczenie, dzięki któremu można liczyć na pokrycie kosztów leczenia lub ich zwrot po powrocie do kraju.

 

Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie turystyczne jest polisą, która charakteryzuje się bardzo szerokim zakresem ochrony. Już podstawowy jej wariant stanowi solidne zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych sytuacji podczas wakacyjnego urlopu.

Przykładowo, decydując się na polisę turystyczną PZU Wojażer, towarzystwo ubezpieczeniowe:

* organizuje oraz opłaca wizyty lekarskie i leczenie szpitalne, a także transport medyczny do miejsca zamieszkania

* przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za sprawcę (ubezpieczonego), wypłacając osobie pokrzywdzonej odszkodowanie

* wypłaca świadczenie w razie poważnego uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku

* wypłaca świadczenie w razie kradzieży bagażu (np. po włamaniu do pokoju hotelowego).

 

Ubezpieczenie może obejmować również koszty ratownictwa oraz akcji poszukiwawczej w górach lub nad morzem. Ciekawą opcją jest ponadto:

* ubezpieczenie w razie niespodziewanych kosztów, np. pobyt w hotelu na czas rekonwalescencji, transport do domu, gdy osobista sytuacja wymusza przerwanie pobytu

* ubezpieczenie w razie rezygnacji lub skrócenia wyjazdu, np. koszty zakupu wycieczki z biura podróży, koszty podróży do kraju oraz inne koszty związane z przerwaną podróżą.

 

Polisa turystyczna przydatna również w Polsce

Mimo, że polisa turystyczna kojarzy się przede wszystkim z polisą dedykowaną osobom wyjeżdżającym za granicę, warto mieć świadomość, że ubezpieczenie jest przydatne również w przypadku spędzania urlopu w Polsce – szczególnie w górach czy nad morzem. Dobra polisa turystyczna uwzględnia bowiem m.in. pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej i akcji ratowniczej.

 

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Wakacje – zarówno w Polsce, jak i za granicą – to szansa na przeżycie niezapomnianej przygody. Niestety często zdarza się, że beztroski urlop zostaje zakłócony chorobą czy nieszczęśliwym wypadkiem. Ubezpieczenie turystyczne chociaż nie jest w stanie uchronić przed zdarzeniami losowymi – pozwala uzyskać wsparcie finansowe w razie nieoczekiwanych sytuacji.

 

Polisę turystyczną warto wykupić, aby:

* uzyskać dostęp do szybkiej i bezpłatnej pomocy medycznej – niezależnie od tego, w jakiej części świata przebywa turysta

* mieć zapewniony transport medyczny do miejsca zamieszkania – to szczególnie ważne w przypadku wyjazdów zagranicznych, kiedy to nawet karta EKUZ nie pokrywa takich usług

* uzyskać dostęp do dodatkowej polisy NNW

* uniknąć finansowej odpowiedzialności, gdy ubezpieczony nieumyślnie spowoduje szkody osobom trzecim (tzw. odpowiedzialność cywilna na urlopie)

* ubezpieczyć również bagaż, sprzęt sportowy i elektroniczny w razie zgubienia lub kradzieży.

 

Ponadto odpowiednio dobrane ubezpieczenie  pozwoli odzyskać wpłacony zadatek, gdy turysta odwoła wyjazd, anuluje rezerwację hotelu, biletu lotniczego, itp.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymujesz dostęp do  kompleksowej ochrony ubezpieczeniowej. Pozwala ono nie tylko na pokrycie kosztów leczenia czy transportu medycznego, ale również szeregu innych świadczeń niezbędnych w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych podczas pobytu na wakacjach.

Najnowsze

 • Cztery wesela i… rozwód

  Cztery wesela i… rozwód

  W nowej odsłonie filmowej kampanii reklamowej Panorama Firm kolejny raz podkreśla znaczenie wyszukiwania lokalnego. Tym razem w kinie i w Internecie będzie można zobaczyć film pt. „Cztery wesela i… rozwód”. Życie pisze różne, czasem zaskakujące scenariusze, ale w razie potrzeby wszystkie firmy można znaleźć w wyszukiwarce lokalnej.

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!

Polecamy