Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta] Fot. Fotolia.com

Jak tanio podróżować? [6 rad eksperta]

20maja2018

Tanie podróżowanie naprawdę istnieje. Zobacz, na czym polega jego istota.

Jak to się dzieje, że niektórzy niemal co weekend są w innym mieście, kraju, zakątku świata, podczas gdy inni przez cały rok potrafią zebrać budżet co najwyżej na jeden urlopowy wyjazd? Odpowiedź wydaje się prosta: ci pierwsi są bogaci, a drudzy to przeciętni Kowalscy, tacy jak większość z nas. Bo przecież większość z nas podróżuje tylko od czasu do czasu, prawda? Cóż, najwyraźniej to nie gotówki nam brakuje, a wiedzy i odpowiedniego podejścia do sprawy.

 

Tanie podróżowanie – co to właściwie oznacza?

Zapaleni podróżnicy potrafią spędzić w rozjazdach prawie jedną trzecią roku i wydać na nie tyle, ile zwykli ludzie wydają na tygodniowe wakacje z rodziną. Nie twierdzimy, że każdy ma się kimś takim stać. W tanim podróżowaniu chodzi o to, by jeden wyjazd w ciągu roku zamienić na 3-4. Np. jeden w obrębie Polski, dwa do krajów Europy i jeden w dalsze rejony świata, wszystko w ramach tego samego budżetu. Podróżować tanio to wydawać mniej na transport, jedzenie i atrakcje i czerpać przy tym maksimum satysfakcji z poznawania świata.

 

Jak tanio podróżować po świecie?

Miej oczy szeroko otwarte i wypatruj promocji

Na wszystko można znaleźć promocje. Oczywiście nie pojawiają się one na zawołanie, więc sytuację trzeba stale monitorować, sprawdzać oferty biur podróży i przewoźników. Najłatwiej zapisać się na newsletter bądź alert. Za każdym razem, gdy pojawi się obniżka na pożądany przez ciebie kierunek, zostaniesz o tym natychmiast poinformowany. Taką opcję oferuje np. lidl-podroze.pl.

 

Kupuj z wyprzedzeniem

To nie last minute pozwoli ci zaoszczędzić najwięcej. Jeśli chcesz regularnie podróżować po świecie, musisz planować. Działanie z wyprzedzeniem pozwoli ci korzystać z ofert first minute. Tańsze będą też bilety na samolot i pociągi. Zwykle im odleglejszy termin wyjazdu, tym niższe ceny.

 

fot. Fotolia.com

 

Polecane wideo

Dużo czytaj i obracaj się w kręgu zainteresowanych tematem

Nie, nie musisz wymieniać znajomych na tych, którzy dużo jeżdżą po świecie. Wystarczy, jeśli odpowiedniej wiedzy poszukasz w Sieci. Czytaj blogi podróżników, zwłaszcza podróżników-amatorów. To ludzie tacy jak ty, którzy też musieli kiedyś od czegoś zacząć. Zapisz się do grup zainteresowań w mediach społecznościowych, udzielaj się na forach tematycznych. To kopalnia wiedzy! Użytkownicy dzielą się tam swoimi doświadczeniami, informują o sytuacji czy pogodzie w danych miejscach, z których właśnie wrócili, nierzadko też dają znać o mało nagłaśnianych promocjach na wycieczki i przejazdy.

 

Elastycznie podchodź do kierunków podróży

Marzą ci się Wyspy Kanaryjskie, ale biuro podróży ma akurat świetną ofertę na Grecję? Jeśli chcesz zwiedzać świat i nie płacić za to bajońskich sum, nie przywiązuj się za bardzo do konkretnych kierunków podróży. Przygotuj listę krajów, które na pewno chcesz odwiedzić w ciągu najbliższych lat. Jeśli akurat masz szansę pojechać taniej w miejsce, które nie znajduje się wśród twoich priorytetów, rozważ zmianę planów.

 

fot. Fotolia.com

 

Interesuj się krajami, do których chcesz podróżować

Warto wiedzieć, kiedy w danym kraju czy regionie panuje szczyt sezonu. Podróże w tym czasie wiążą się bowiem z wyższymi kosztami podróży, noclegów i atrakcji turystycznych. Poza tym powinieneś wiedzieć, kiedy w danym miejscu panują najmniej sprzyjające zwiedzaniu warunki pogodowe. Jeżdżąc na wycieczki w czasie najlepszej pogody masz szansę zobaczyć więcej (nie marnujesz czasu w hotelu, gdy na zewnątrz pada deszcz) i oszczędzasz w ten sposób środki, które wydałbyś na drugą wycieczkę w to samo miejsce.

 

W podróż zabieraj… tylko bagaż podręczny

Niemożliwe? Spokojnie, z czasem się tego nauczysz. Jeśli latasz tanimi liniami, to znaczną część kosztów biletu stanowią opłaty za bagaż rejestrowany. Za bagaż podręczny nie nalicza się opłat! To rozwiązanie możesz stosować, jeżdżąc do krajów o ciepłym klimacie (nie potrzeba tam grubych ubrań). Dodatkowo prześledź kilka tutoriali dostępnych w Sieci i zobacz, jak można spakować naprawdę sporo do naprawdę małego bagażu.

 

fot. Fotolia.com

 

To tylko kilka z niezawodnych patentów. Każdy bardziej obyty podróżnik do tej listy dopisałby zapewne jeszcze po kilka własnych punktów. Kto wie, może ty też kiedyś dorzucisz tu swoje trzy grosze!

Najnowsze