Wakacje w słonecznej Grecji

Wakacje w słonecznej Grecji

21maja2018

Grecja nazywana jest kolebką europejskiej cywilizacji. To tu narodził się teatr, tu narodziła się filozofia i tu z morskiej piany wyszła Afrodyta. Mówi się też, że to tu mieści się pępek świata. Gracja kusi wspaniałymi krajobrazami, turkusowym morzem, malowniczymi wyspami i bogatą kulturą. Jest wspaniałym miejscem na wypoczynek.

Oferta turystyczna Grecji jest bardzo bogata i różnorodna. Można spędzić tu wakacje w naprawdę dobrym hotelu za bardzo dobrą cenę. Wiele z hoteli nich położonych jest przy samej plaży i oferuje przestronne pokoje i suity, często z widokiem na morze, kompleksy basenów i piękne aquaparki. Popularne kolejki turystyczne zapewniają wspaniałe wycieczki po greckich miasteczkach i zabytkach.   

Grecja słynie ze swoich wysp. Jest ich około 2,5 tysiąca i zajmują aż 1.5 powierzchni kraju. Są rozrzucone wokół Grecji kontynentalnej i zróżnicowane pod względem klimatu, architektury i i kultury. Dzięki temu każdy znajdzie tam idealne miejsce na wymarzony wypoczynek.

Wśród greckich wysp króluje Kreta, znana z najdłuższego lata w Europie i kilometrowych plaż. Wyspa zachwyca, podobnie jak cała Grecja, bogactwem kultury, zabytkami  i malowniczością maleńkich wiosek w jej głębi. Jest niezwykle zróżnicowana krajobrazowo. Część północna jest bardziej rozwinięta turystycznie, a północne wybrzeże obfituje w plaże. Południowa część jest bardziej dzika i mniej oblegana przez turystów. W głębi lądu znajdziemy tereny górzyste. 

Ważne punkty na turystycznej mapie Krety to przede wszystkim Chania, jedno z najpiękniejszych miast nad Morzem Egejskim, Rethymnon z zaskakującą w Grecji wenecką fortecą i portem oraz Knosos, cenny zabytek starożytności, najdłuższy w Europie wąwóz Samaria oraz stolica wyspy Heraklion. Ciekawostką Krety jest porośnięta palmami plaża Vai, jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na wyspie, przypominająca bardziej Karaiby niż grecki zakątek.

Będąc na Krecie, warto wybrać się na jednodniowy rejs na Santorini, uznawaną za jedną z najpiękniejszych greckich wysp. Rejs promem trwa około czterech godzin i zapewnia niezapomniane widoki. Wyspa słynie ze swoich win, rozpoznawanych na całym świecie przez swój niepowtarzalny smak, uzyskiwany dzięki bogatej w minerały, wulkanicznej glebie.  Będąc na wyspie koniecznie trzeba zobaczyć stolicę Fira oraz miasteczko Oia, słynące z  najpiękniejszych zachodów słońca.

Mówiąc o Grecji nie sposób nie wspomnieć o jej kuchni i najlepszej diecie na świecie. Miasto Koroni zostało uznane za UNESCO na najbardziej reprezentatywne w całej Grecji ze względu an tzw. dietę śródziemnomorską , inaczej zwanej kreteńską. Jej podstawowymi składnikami są oliwa z oliwek, zboża, świeże lub suszone warzywa i owoce oraz wyważone proporcje między rybami, produktami mlecznymi i mięsem. Dieta ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Wśród tradycyjnych kulinarnych produktów Grecji jest znana wszystkim feta, solankowy ser wytwarzany z mleka owczego, czasem z dodatkiem mleka koziego. Grecja słynie jednak również z innych serów – kasseri, kefalotyri, graviera, anthotyros, manouri, metsovone czy mizithra. Wielbiciele serów mają tu w czym wybierać i naprawdę warto spróbować wszystkich ich rodzajów. I oczywiście też popularnej już na całym świecie greckiej sałatki horiatiki.

Nie sposób opisać jednorazowo wszystkich atrakcji Grecji, warto więc już teraz zaplanować tam urlop i odkryć ten kraj krok po kroku, smakując lokalne przysmaki i wino.   

Najnowsze

 • Operacja LOT 2

  Operacja LOT 2

  Nowa seria najbardziej odlotowej produkcji Discovery Channel. Premiera: środa, 11 października, godz. 22:00 na Discovery Channel.

 • Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Poznań kojarzy nam się przede wszystkim z pysznymi rogalami marcińskimi. W żadnym innym mieście w Polsce nie wypieka się ich z takim kunsztem i smakiem. Jest jeszcze kilka aspektów dla których warto wybrać się do tego miasta, choćby na weekend.

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!

Polecamy