5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop fot. Andrii Podilnyk / Unsplash

5 miejsc, do których warto wyjechać na jesienny urlop

27września2018

Większość Polaków wyjeżdża na urlop latem. Niestety, nie wszyscy mają taką możliwość i są zmuszeni planować odpoczynek jesienią. Urlop o tej porze roku ma jednak zalety jak chociażby niższe ceny. Dokąd jednak warto wybrać się jesienią na odpoczynek?

Polecane wideo

Szczyt urlopowej gorączki przypada w Polsce na lipiec i sierpień, na co wpływa przede wszystkim specyfika naszego klimatu, ale także wakacje i brak obowiązku szkolnego dzieci w tym czasie. W 2017 roku na te miesiące przypadło 34% wszystkich krajowych wyjazdów Polaków i 28% wyjazdów zagranicznych, jak wynika z danych GUS. W kraju najchętniej wybieraliśmy wypoczynek nad morzem i w górach, a za granicę przeważnie jeździliśmy do Włoch, Chorwacji i Grecji.

Źródło: GUS

 

Z danych GUS wynika również, że coraz chętniej Polacy wyjeżdżają także jesienią, szczególnie za granicę, do ciepłych i słonecznych miejsc. Na jesienną porę przypadało nieco ponad 22% wszystkich wyjazdów w 2017 roku poza granice Polski. Zanim sprawdzimy, dokąd warto wyjechać jesienią na urlop, warto zastanowić się, jak sfinansować taką wycieczkę.

Jak sfinansować urlop jesienią?

„Jesień w Polsce bywa ciepła, ale nie na tyle, żeby można było wygrzewać się na plaży. Nic dziwnego, że wiele osób wybiera egzotyczne destynacje. Druga kategoria wyjeżdżających jesienią to osoby poszukujące ciekawych miejsc. W obydwu przypadkach największą przeszkodą mogą okazać się kwestie finansowe" – zauważa przedstawiciel taktofinanse.pl. – Część Polaków finansuje jesienne wyjazdy na urlop z oszczędności. Te osoby, które jednak nie mają takiej możliwości, wspomagają się pożyczkami. Przy czym niektórzy jesienni urlopowicze decydują się zaciągnąć wtedy pożyczkę na raty. Można spłacać ją nawet przez kilka lat. W ten sposób zdobędziemy nawet kilkanaście tysięcy złotych na wyjazd. Dlaczego wybór pada na ofertę firm pożyczkowych? Główne powody to łatwa dostępność do pożyczek przez internet, brak skomplikowanych formalności i błyskawiczne wypłacanie pieniędzy z pożyczki" – podkreśla ekspert TAKTO Finanse.

Dokąd pojechać jesienią?

Wbrew pozorom nie brakuje miejsc, do których można wybrać się jesienią na urlop i zakosztować jeszcze słońca. W wielu przypadkach nie trzeba nawet opuszczać Europy.

1. Toskańskie winobranie

Miłośnicy Włoch doskonale wiedzą, że ten kraj warto odwiedzić nawet jesienią. Na przełomie września i października warto wyjechać szczególnie do Toskanii. Właśnie wtedy rozpoczyna się tradycyjne winobranie. To okazja, żeby doskonale się zabawić i spróbować najlepszych win. Przy okazji w ciągu dnia możemy się cieszyć umiarkowaną temperaturą.

2. Maltańskie zabytki

Jeśli ktoś lubi zwiedzać zabytki, a przy tym szuka oryginalnych miejsc, powinien wziąć pod uwagę Maltę. Czeka tam na nas solidne 20° C. W stolicy Malty, Valletcie, znajdziemy ponad 320 niesamowitych zabytków, chociaż samo miasto nie należy do ogromnych. Do tego na Malcie nie brakuje uroczych zakątków, idealnych do wypoczynku i relaksu.

3. Ateny po sezonie

Grecja należy do jednego z najpopularniejszych kierunków letnich wyjazdów Polaków. Jednak w sezonie trzeba się liczyć z ogromnym tłumem i długimi kolejkami do najważniejszych zabytków, a szczególnie do Akropolu. Takich niedogodności można uniknąć jesienią, a do tego temperatury są na tyle wysokie, że zachęcają do odpoczynku w plenerze.

4. Plaże w Tel Awiwie

Plaże w pobliżu Tel Awiwu będą doskonałym wyborem, gdy szukamy jeszcze okazji do zyskania urlopowej opalenizny. Tam lato trwa w najlepsze, a do tego mamy do wyboru aż 16 plaż. Od razu jednak trzeba przyznać, że najczęściej są one zatłoczone i nie ma co liczyć na wypoczynek w ciszy.

5. Uroki Sewilli

Miłośnicy Hiszpanii powinni odwiedzić jesienią Sewillę. To najlepszy czas, aby poznać to przepiękne miasto i uniknąć 40-stopniowego żaru w dzień. Warto zwiedzić w Sewilli zabytkowe centrum, wpaść do tamtejszych teatrów, a wieczorem odwiedzić jedną z sewilskich restauracji, aby skosztować wybornej, lokalnej kuchni.

Urlop jesienią nie musi być nudny i szary. Warto odważyć się na wyjazd w tym czasie do jakiegoś ciekawego miejsca. Polecamy jedno z naszej listy. Być może będzie to początek odkrywania uroków nowych miejsc wolnych od tłumów turystów.

Najnowsze

 • Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel FORUM w Katowicach - czemu warto się tam udać?

  Hotel dysponując nowoczesnymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla osób podróżujących biznesowo, jak i w celach turystyczno-wypoczynkowych!

 • Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Każdy kiedyś zastanawiał się, jak to jest poczuć się całkowicie wolnym i beztroskim, gdzieś daleko od problemów oraz codziennych zmartwień.

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

Polecamy