Adrenalinowe ferraty: Iść po nich czy lepiej nie? fot. materiały prasowe

Adrenalinowe ferraty: Iść po nich czy lepiej nie?

20grudnia2018

Choć jeszcze dziesięć lat temu wszyscy tęsknili za wakacjami pod parasolem nad morzem, z nadejściem promowania aktywnego stylu życia, uwaga turystów skierowała się ku górom. Turystyka alpejska jest bardzo popularna, a ferraty lub zabezpieczone drogi to jedno z najbardziej adrenalinowych przeżyć wakacyjnych. Dlaczego ferraty są tak popularne i jak się bezpiecznie wspinać?

Polecane wideo

Ferraty są alternatywą dla turystyki alpejskiej i alpinizmu

Niemal można powiedzieć, że co Polak, to ferratysta. Co jest naprawdę dziwne, biorąc pod uwagę, że w Polsce znajdziecie tylko kilka ferratów. Lepiej jednak Polakom polecieć do Austrii i Włoch. Popularnym celem polskich ferratystów są przede wszystkim ferraty wokół Halstatt i włoskiego jeziora Lago di Garda, na które można się wspinać od wiosny do jesieni.

Popularność ferraty zyskały głównie dlatego, że jest to rodzaj kompromisu pomiędzy zwyczajną alpejską turystyką a trudnym alpinizmem. Poruszanie się po skale ułatwia zamocowanie stalowych lin, które trzymasz, oraz kute stalowe stopnie i drabiny. Dość duża część ferratu stanowią również atrakcyjne i ekscytujące mosty linowe.

Można więc powiedzieć, że jeśli ktoś nie lubi chodzenia po górach i nie odważy się wspiąć na linę wspinaczkową, ale chciałby dostać dawkę adrenaliny, pójdzie ferratą.

Na co uważać na ferratach?

Na zdjęciach wspinaczka na ferratach wygląda jak sielanka. Turyści mocują się do stalowej liny, uśmiechając się radośnie i machając do obiektywu aparatu, za nimi scenerie jak wycięte z naturalnego dokumentu i wszystko wygląda bardzo prosto. Jednak jest odwrotnie. Jest to wciąż wymagająca działalność w naturze. Jeśli wybierasz się na ferratę, nie powinieneś tego robić bez dokładnego sprawdzenia prognoz pogody, samych ferratów, niezbędnego wyposażenia i odpowiedniej kondycji fizycznej. Na ferratach bardzo dochodzi do ciężkich urazów, głównie z powodu niedoszacowania niektórych rodzajów ryzyka.

Patero, aby cieszyć się ferratą i bezpiecznie dotrzeć do domu

1. Obserwuj prognozę pogody i doceń wczesne wyjścia

W górach pogoda zmienia się z każdą chwilą. Opieranie się na dwóch starych prognozach pogody jest więc nonsensem. Dlatego zawsze wieczorem przed zaplanowaną wyprawą na ferratę sprawdź, jaką pogodę zapowiada się w następnym dniu. Licz się z tym, że dobra pogoda jest głównie w górach rano, a także z faktem fakt, że rosnąca popularność ferratu jest często powodem kolejek. Lepiej wybrać się na ferratę w tygodniu zwłaszcza na te naprawdę popularne. A jeśli zaskocz cię podczas wchodzenia burza, postaraj się odejść tak daleko od metalowych części ferraty jak tylko zdołasz, bo przyciągają one błyskawice.

2. Nie pomijaj kondycji fizycznej uczestników

Zastanów się, jak bardzo ferrata jest trudna w skali od A do E, jak długa jest, ile zawiera ciężkich sekcji i jak z niej zejdziesz na dół. Licz na to, że musisz działać zgodnie ze stanem fizycznym najsłabszego członka zespołu. Z ferratami o stopniu trudności A i B prawdopodobnie będą w stanie poradzić sobie nawet początkujący, ale już na innych ferratach mogą się pojawić problemy. Z tego powodu doświadczeni ferraści biorą podwójną linę na cięższe ferraty.

3. Weź cały niezbędny sprzęt

Na zdjęciach ferrat często można zobaczyć nieskuteczne rzeczy z punktu widzenia bezpieczeństwa. Jest to związane z faktem, że ferraty wydają się proste niedoświadczonym turystom, którzy nie są nawet świadomi ryzyka wypadku. Ferraty należą do najbardziej ryzykownych sportów pod względem poważnych obrażeń. Z tego powodu powinieneś mieć kask wspinaczkowy i linę, hamulce ferretowe lub amortyzatory z karabinami, rękawice i odpowiednie buty.

4. Zorganizuj odpowiednie ubezpieczenie podróżne

Najczęstsze wypadki na ferratach to obrażenia spowodowane przez spadające kamienie i upadek samych wspinaczy. Może nie chcesz w to uwierzyć, ale ferraty powodują poważniejsze obrażenia niż wspinaczka górska. Jest to związane z długością upadków, które są znacznie krótsze i bardziej intensywne niż podczas wpinania się na skałę, oraz faktem, że kaski nie są często uważane przez wspinaczy. Ponieważ obrażenia te występują w odkrytym terenie, należy wezwać helikopter ratunkowy, dodatkowo często występuje leczenie lub nawet pobyt w szpitalu. Dlatego bez jednorazowego ubezpieczenia podróży nie powinieneś myśleć o ferratach. Ale sprawdź wcześniej, jak Twoja firma ubezpieczeniowa ocenia ferraty i czy potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia na sporty adrenalinowe.

5. Zaplanuj całą trasę dokładnie

Nie ma nic gorszego, niż gdy dowiesz się, w środku ferraty, że skończyła ci się woda, a ty masz kilka godzin ruchu po kamieniach w pełnym słońcu, albo zaczyna się ściemniać, a zapomniałeś latarki Powinieneś zawsze wiedzieć, ile masz czasu na wspinanie się na ferraty i tak naprawdę musisz wiedzieć, czy możesz pozwolić sobie na powolność, czy też powinieneś przyspieszyć. Pamiętaj więc, aby przyjmować wystarczającą ilość płynów i jedzenia, mieć przynajmniej kurtkę przeciw wiatrowi, deszczowi i czołówkę. A jeśli wyjdziesz ze schroniska, wpisz do książki wyjść, dokąd i kiedy się udasz, kiedy spodziewasz się powrotu do schroniska, na jaką górę się wspinasz, kiedy wrócisz. W górach często nie ma zasięgu, aby uzyskać pomoc.

Najnowsze

 • Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Najlepszy przyjaciel kobiety w podróży to...

  Mężczyźni nam wmawiają, że jeździmy gorzej i nie znamy się na autach. Istnieje wręcz przekonanie, że wszystko co związane z samochodem to męska rzecz. Dlaczego to mój mąż, partner, czy tata ma decydować „kto”, a właściwie „co” będzie zaspokajać moje potrzeby motoryzacyjne? Skoro umiem kupić nowe buty, to dlaczego miałabym nie poradzić sobie podczas zakupu auta? Swoje poszukiwania ideału motoryzacyjnego rozpoczynam od testu najnowszej wersji MINI Clubman.

 • Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Skoki spadochronowe w tandemie- przeżyj podniebną przygodę już dziś!

  Każdy kiedyś zastanawiał się, jak to jest poczuć się całkowicie wolnym i beztroskim, gdzieś daleko od problemów oraz codziennych zmartwień.

 • Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Pomysł na weekend w Polsce? Poznań!

  Poznań kojarzy nam się przede wszystkim z pysznymi rogalami marcińskimi. W żadnym innym mieście w Polsce nie wypieka się ich z takim kunsztem i smakiem. Jest jeszcze kilka aspektów dla których warto wybrać się do tego miasta, choćby na weekend.