Świat

 • Książka o Indonezji do wygrania Konkurs z Wydawnictwem Czarne

  Książka o Indonezji do wygrania

  Dziś premiera książki Elizabeth Pisani „Indonezja itd. Studium nieprawdopodobnego narodu." Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarne kilka egzemplarzy czeka na nowego właściciela.

  więcej
  02marca2016
 • Pan Lluís i smoki Barcelona

  Pan Lluís i smoki

  Szpakowata czupryna, okulary, wąsy. Pod szyją wykrochmalony kołnierzyk. Surdut. Na starych fotografiach robi wrażenie statecznego mieszczanina. Pewnie zgodnie z prawdą. Ale nie całą. Przed ponad wiekiem Lluís Domènech i Montaner wywrócił katalońską architekturę do góry nogami, a Barcelona pokochała nowoczesność. Z dobrym skutkiem.

  więcej
  27lutego2016
 • Na przekór głodnym niedźwiedziom Zoom książki

  Na przekór głodnym niedźwiedziom

  Warto czasami ruszyć w podróż po marginesach kultury, fotografii czy architektury. Na biegun, pod Pałac Kultury, do krainy Bojków i Łemków. Na gruzińskie wesele. Skupić się na chwilę, zastanowić, w końcu uśmiechnąć. Byle tylko pamiętać o mapie!

  więcej
  26lutego2016
 • Nowe szaty księcia Hotel w Kanadzie

  Nowe szaty księcia

  Dwie godziny jazdy – tyle było trzeba, by po opuszczeniu Toronto znaleźć się w świecie sprzed co najmniej kilku dekad. Dzięki otwarciu dizajnerskiego hotelu na kanadyjskim brzegu jeziora Ontario miejscowi przeprosili się jednak ze współczesnością.

  więcej
  23lutego2016
 • Ziemia zapomniana Rozmowa z Bartkiem Sabelą

  Ziemia zapomniana

  Dla turystów południe Maroka kończy się na zatłoczonym Agadirze czy słynącej ze skalnych formacji plaży Legzira. Ale tam, gdzie nie sięgają spojrzenia przyjezdnych, ciągnie się jeszcze okupowane przez marokańskie królestwo terytorium Sahary Zachodniej. Bartek Sabela przypomina o nim w książce „Wszystkie ziarna piasku”.

  więcej
  22lutego2016
 • Sny o Dachu Świata Tybet

  Sny o Dachu Świata

  Pielgrzymi bijący pokłony na widok Potali, dawnego pałacu dalajlamów w Lhasie. Tybetańczycy na emigracji, którzy marzą o wolności, patrząc w uśmiechniętą twarz swego duchowego przywódcy – XIV Dalajlamy. Ludzie Zachodu pragnący w tej samej twarzy odnajdywać mit górskiego kraju, jego magię i mistycyzm. Każdy śni o Tybecie własny sen.

  więcej
  19lutego2016
 • Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie Sprawdzone przez nas

  Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie

  Od ponad półtora wieku niemal wszystko, co w stolicy Węgier ważne, dzieje się w Peszcie. Na przykład w VII dzielnicy – niedawno jeszcze zaniedbanej – gdzie na potęgę powstają kolejne kawiarnie, butiki i pracownie. Oto kilka przydatnych adresów.

  więcej
  17lutego2016
 • Pomysły na walentynki w miastach miłości Podróżuj z Vivus

  Pomysły na walentynki w miastach miłości

  Jak można celebrować Święto Zakochanych w niebanalny sposób? Czy inne europejskie narody świętują dzień 14 lutego? Sprawdź, jak spędzić walentynki w stylu anglosaskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

  więcej
  11lutego2016
 • Krótki film o Paryżu Francja

  Krótki film o Paryżu

  Woody Allen, Jean-Pierre Jeunet, czy też Ron Howard w swoich filmach stawiają jego architekturę, kawiarnie oraz niepowtarzalny klimat na pierwszym planie. Coeur de Pirate, Zaz oraz Carla Bruni wyśpiewują na jego cześć pieśni, a sam Roman Opałka znalazł tutaj inspiracje do swoich największych dzieł.

  więcej
  09lutego2016
 • Z Europy Północnej do Polski... Szwecja, Norwegia i Finlandia

  Z Europy Północnej do Polski...

  Z jednej strony malownicza, pełna jezior, niedostępna, a z drugiej strony siarczyste mrozy i drogo. Dania, Szwecja, Norwegia, czy Finlandia częściej kojarzą nam się z pociągającą naturą, niż produktami, które otaczają nas każdego dnia. A szczerze mówiąc gdzie tylko nie spojrzeć na każdym kroku czeka na nas coś prosto z północy.

  więcej
  05lutego2016

Najnowsze

 • 5 zalet wypoczynku nad polskim morzem

  5 zalet wypoczynku nad polskim morzem

  Zazwyczaj myśląc o wakacjach do głowy przychodzą egzotyczne wyspy lub kamieniste plaże. A gdyby tak tym razem wybrać się nad polskie morze?

 • Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  Na czym polega fenomen kijków trekkingowych?

  W ostatnich latach trekking stał się jedną z najpopularniejszych form aktywnego spędzania wolnego czasu. Mogą z niego korzystać praktycznie wszyscy, bez względu na wiek i poziom umiejętności. Trekking jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji i atrakcyjne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Co ważne, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a więc jest dostępny dla większości z nas. Wystarczy wyposażyć się w dobre kijki trekkingowe, aby móc w pełni czerpać z tej formy aktywności.