Bartek Kaftan

 • Jutro już było Budapeszt

  Jutro już było

  Jeśli wierzyć nazwie, pierwszeństwo należy się Budzie. Ale to czysto tytularne przywództwo. Od ponad półtora wieku niemal wszystko, co w stolicy Węgier ważne, dzieje się na drugim brzegu Dunaju. Monumentalny Peszt zrodził się z fascynacji nowoczesnością – sykiem pary, elektryczną iskrą – i szybko przyćmił staroświecką sąsiadkę zza rzeki. Dziś inspiracji szuka raczej w przeszłości, ale przetwarza ją we własnym stylu. Znów nadaje miastu ton.

 • Z makatki na fasadę Rumunia

  Z makatki na fasadę

  Koguty, słoneczniki i wzory z haftów – secesja ma w Transylwanii folklorystyczne oblicze. Nic dziwnego, bo ten region Rumunii słynie z bogatej kultury ludowej. Warto wyruszyć w podróż tropem wybitnych dzieł architektów i ich wiejskich inspiracji.

 • Pustelnia i Mnich Tatry

  Pustelnia i Mnich

  Tu wszystko się zaczęło. W drewnianej chacie zatrzymywali się na nocleg tatrzańscy pionierzy. Jeśli więc wyruszać ich tropem, choćby na słynnego Mnicha, to tylko z Roztoki. Schronisko ze 140-letnią tradycją dzięki nowym gospodarzom odmłodniało i nabrało wigoru.

 • Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie Sprawdzone przez nas

  Gdzie zjeść, spać i co zwiedzać w Budapeszcie

  Od ponad półtora wieku niemal wszystko, co w stolicy Węgier ważne, dzieje się w Peszcie. Na przykład w VII dzielnicy – niedawno jeszcze zaniedbanej – gdzie na potęgę powstają kolejne kawiarnie, butiki i pracownie. Oto kilka przydatnych adresów.

 • Czekając na dusze Meksyk

  Czekając na dusze

  Raz do roku w całym Meksyku dusze wracają na ziemię. W indiańskich miasteczkach stanu Chiapas Święto Zmarłych to nie tylko spotkanie żywych z tymi, którzy odeszli, ale także majańskich wierzeń z obrządkiem chrześcijańskim oraz tradycji przodków – ze współczesnością.

Autor

Bartek Kaftan

Bartek Kaftan

Z wykształcenia jestem socjologiem, z zawodu dziennikarzem i tłumaczem. Studiowałem w Polskiej Szkole Reportażu. Podróżuję i pracuję razem z żoną, fotografką Julią Zabrodzką. Na łamach „Voyage” od 2010 r. piszę o miejscach i spotkaniach. Co jakiś czas lubię wracać na Spisz oraz do Meksyku i Gwatemali, gdzie czuję się najlepiej. Fascynuje mnie świat współczesnych Majów. O ich życiu codziennym, świętach i rytuałach opowiadałem na festiwalach podróżniczych, m.in. gdyńskich Kolosach.

Zespół i współpracownicy

 • Artur Kot

  Artur Kot

  Jestem fotografem, dziennikarzem, niespokojnym duchem. Interesuję się wszystkim co odległe i nieznane. Pracowałem z dzie...

 • Agnieszka Rodowicz

  Agnieszka Rodowicz

  Zaczęłam tak naprawdę podróżować, kiedy przestałam mieć stałą pracę i pieniądze. A ponieważ od dziecka lubiłam pisać, po...

 • Radosław Żydonik

  Radosław Żydonik

  Z wykształcenia jestem historykiem, pracuję w archiwum. Mieszkam w Gdyni, ale często wracam do rodzinnego Morąga, któreg...