Radosław Żydonik

 • Bilet na transatlantyk Gdynia

  Bilet na transatlantyk

  Przed wojną M/S „Batory” bił rekordy, pokonując ocean w ciągu zaledwie siedmiu dni. Dziś ten dystans przebyć można w dwie, góra trzy godziny. Niemożliwe? Wystarczy zajrzeć do Muzeum Emigracji w Gdyni. I ruszyć w fascynującą podróż w czasie oraz przestrzeni.

 • Atrakcje Borów Tucholskich Sprawdzone przez nas

  Atrakcje Borów Tucholskich

  Kilka przydatnych informacji dla wszystkich, którzy myślą o spędzeniu wakacji w Borach Tucholskich. Nie tylko zresztą wakacji.

 • Leśna akademia umiejętności Bory Tucholskie

  Leśna akademia umiejętności

  Jeden pochyla się nad dorodnym prawdziwkiem, drugi nad sztalugą. Ktoś z lipowego drewna wyczarowuje świętą figurę, ktoś inny dzierga na skrawku aksamitu ukwiecone łąki. Bory Tucholskie pachną grzybami i rozkwitają sztuką. Wybitnym malarstwem, rysunkiem, haftem, ludową rzeźbą. Las ma przecież wiele gałęzi.

 • Doprawione wiatrem Słowenia

  Doprawione wiatrem

  Uderza niespodziewanie. Zimny, pełen furii. Przetacza się przez winnice, wdziera się do piwnic pełnych dojrzewających serów, szynek. I nadaje im wyjątkowy smak. To nie zioła czy sól, ale suchy północny wiatr – burja – jest najważniejszą przyprawą słoweńskiej Doliny Vipavy.

Autor

Radosław Żydonik

Radosław Żydonik

Z wykształcenia jestem historykiem, pracuję w archiwum. Mieszkam w Gdyni, ale często wracam do rodzinnego Morąga, którego okolice pełne są urokliwych zakątków z fascynującymi śladami przeszłości – ruinami gotyckich zamków i pałaców pruskiej arystokracji. Ulubionym kierunkiem moich eskapad jest południe Europy, a w szczególności greckie archipelagi. Do plecaka zawsze pakuję aparat i notes – utrwalacz pierwszych wrażeń, które stają się później kanwą moich podróżniczych opowieści. W wolnych chwilach muzykuję z przyjaciółmi – gram na gitarze i śpiewam w rockowym zespole VALDO, z którym nagrałem trzy płyty: „Linoskoczek” (2003), „Na krawędzi snu” (2007) i „Trybiki” (2012).

Zespół i współpracownicy

 • Artur Kot

  Artur Kot

  Jestem fotografem, dziennikarzem, niespokojnym duchem. Interesuję się wszystkim co odległe i nieznane. Pracowałem z dzie...

 • Agnieszka Rodowicz

  Agnieszka Rodowicz

  Zaczęłam tak naprawdę podróżować, kiedy przestałam mieć stałą pracę i pieniądze. A ponieważ od dziecka lubiłam pisać, po...