Radosław Żydonik

 • Bilet na transatlantyk Gdynia

  Bilet na transatlantyk

  Przed wojną M/S „Batory” bił rekordy, pokonując ocean w ciągu zaledwie siedmiu dni. Dziś ten dystans przebyć można w dwie, góra trzy godziny. Niemożliwe? Wystarczy zajrzeć do Muzeum Emigracji w Gdyni. I ruszyć w fascynującą podróż w czasie oraz przestrzeni.

 • Atrakcje Borów Tucholskich Sprawdzone przez nas

  Atrakcje Borów Tucholskich

  Kilka przydatnych informacji dla wszystkich, którzy myślą o spędzeniu wakacji w Borach Tucholskich. Nie tylko zresztą wakacji.

 • Leśna akademia umiejętności Bory Tucholskie

  Leśna akademia umiejętności

  Jeden pochyla się nad dorodnym prawdziwkiem, drugi nad sztalugą. Ktoś z lipowego drewna wyczarowuje świętą figurę, ktoś inny dzierga na skrawku aksamitu ukwiecone łąki. Bory Tucholskie pachną grzybami i rozkwitają sztuką. Wybitnym malarstwem, rysunkiem, haftem, ludową rzeźbą. Las ma przecież wiele gałęzi.

 • Doprawione wiatrem Słowenia

  Doprawione wiatrem

  Uderza niespodziewanie. Zimny, pełen furii. Przetacza się przez winnice, wdziera się do piwnic pełnych dojrzewających serów, szynek. I nadaje im wyjątkowy smak. To nie zioła czy sól, ale suchy północny wiatr – burja – jest najważniejszą przyprawą słoweńskiej Doliny Vipavy.

 • Wyspa Sobieszewska Sprawdzone przez nas

  Wyspa Sobieszewska

  Choć Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska, zanurzona jest w wiejskim pejzażu Żuław Wiślanych. Teraz jest idealna pora, by obserwować tu ptaki i zbierać bursztyny.

 • Jest sobie wyspa Wyspa Sobieszewska

  Jest sobie wyspa

  Powinna być najgęściej zabudowaną dzielnicą Gdańska – liczy w końcu kilkaset tysięcy mieszkańców. Jednak na pierwszy rzut oka jest tu całkiem pusto. Zamiast wysokościowców rodem z betonowej dżungli – drewniane domki, dziuple, gniazda; wszystkie z widokiem na bałtyckie plaże oraz ujście Wisły. Wyspa Sobieszewska to jedno z najpiękniejszych ptasich osiedli w Europie.

 • Dla jadących na Folegandros Sprawdzone przez nas

  Dla jadących na Folegandros

  Folegandros obroniła się przed masową turystyką. W noclegowej ofercie dominuje cykladzki konserwatyzm. Ciche pensjonaty, wille urządzone w wyspiarskim stylu, niewielkie hoteliki i ani jednego molocha szpecącego pejzaż. Oto kilka informacji przydatnych dla udających się na tę grecką wyspę.

 • Niebo z kukułką Grecja – Folegandros

  Niebo z kukułką

  „Wyrzuć zegarek, bo spieszysz się jak on. Spójrz na wędrujące słońce, posłuchaj kościelnych dzwonów. A potem usiądź w tawernie ze szklaneczką wina. Wiesz już, która jest godzina? Zawsze ta najlepsza!”. Według tej dewizy żyją mieszkańcy cykladzkiej wysepki Folegandros. Od kiedy tak robią? Nie ma co pytać. Szczęśliwi czasu nie liczą.

 • Święty spokój Wigry

  Święty spokój

  Mefistofeles i świątobliwi kameduli. Taka oto niezwykła spółka urzędowała niegdyś nad Wigrami. Książę ciemności zarybiał jezioro. Milczący mnisi cywilizowali otulającą je puszczę. Zostawili po sobie klasztor na półwyspie, wyrąbaną w lesie pajęczynę dróg, kilka wsi. I ciszę, która obecnie jest główną lokatorką Wigierskiego Parku Narodowego.

Autor

Radosław Żydonik

Radosław Żydonik

Z wykształcenia jestem historykiem, pracuję w archiwum. Mieszkam w Gdyni, ale często wracam do rodzinnego Morąga, którego okolice pełne są urokliwych zakątków z fascynującymi śladami przeszłości – ruinami gotyckich zamków i pałaców pruskiej arystokracji. Ulubionym kierunkiem moich eskapad jest południe Europy, a w szczególności greckie archipelagi. Do plecaka zawsze pakuję aparat i notes – utrwalacz pierwszych wrażeń, które stają się później kanwą moich podróżniczych opowieści. W wolnych chwilach muzykuję z przyjaciółmi – gram na gitarze i śpiewam w rockowym zespole VALDO, z którym nagrałem trzy płyty: „Linoskoczek” (2003), „Na krawędzi snu” (2007) i „Trybiki” (2012).

Zespół i współpracownicy

 • Artur Kot

  Artur Kot

  Jestem fotografem, dziennikarzem, niespokojnym duchem. Interesuję się wszystkim co odległe i nieznane. Pracowałem z dzie...

 • Agnieszka Rodowicz

  Agnieszka Rodowicz

  Zaczęłam tak naprawdę podróżować, kiedy przestałam mieć stałą pracę i pieniądze. A ponieważ od dziecka lubiłam pisać, po...